Twój los jest w Twoich rękach

Kiedy pewne niepomyślne rzeczy przytrafiają się niespodziewanie, może to być efektem Twoich działań. Czasami nie warto działać na siłę, dobrze jest czekać na odpowiedni moment.
Twój los jest w Twoich rękach
Abel Verdejo

Napisane i zweryfikowane przez fizjoterapeuta Abel Verdejo.

Ostatnia aktualizacja: 19 listopada, 2016

Czasami pewne rzeczy dzieją się z jakiegoś powodu. Ponieważ do nich dążyłeś, poświęciłeś czemuś całe swoje życie i los w końcu się do Ciebie uśmiechnął, pozwalając zrealizować marzenie.

Z drugiej strony jednak, czasami nie wszystko udaje się zrealizować, ponieważ nie był to właściwy czas, sytuacja nie okazała się odpowiednia, bądź po prostu nie miałeś szczęścia.

To niesamowite, jak życie potrafi utrzymywać równowagę pomiędzy chwilami, kiedy coś nam wychodzi, a momentami, gdy nic nie idzie po naszej myśli. Masz takie duże nadzieje i oczekiwania, że czasem czujesz, jakby nic nie posuwało się do przodu, nic Ci nie wychodziło, a los o Tobie zapomniał.

Zadbaj o twój los

Czas, by zacząć myśleć z nieco innej perspektywy. Jesteś odpowiedzialny za swoje życie i jeśli czegoś chcesz, to powinieneś wyjść i tego szukać.

Los i szczęście będą Ci towarzyszyć przy okazji, ale to Ty, Twoje podejście i Twoja własna determinacja są budowniczymi prawdziwej drogi Twego życia.

Zachęcamy Cię, abyś się nad tym zastanowił.

Rzeczy, które dzieją się z “jakiegoś powodu”

Bez wątpienia spotkałeś się z taką sytuacją: współpracownik, sąsiad czy przyjaciel wypowiedział się, ile to Ty nie miałeś szczęścia w życiu i jakim to los jest dla Ciebie sprzymierzeńcem.

Ty zwykle myślisz, że w rzeczywistości zamiast “szczęścia” jest to efektem Twojej “ciężkiej codziennej pracy”. Większość rzeczy nie bierze się bowiem z niczego i zazwyczaj są one rezultatem poświęcenia oraz oddania.

Drzewa pochylone przez wiatr

Pech i szczęście

Czy istnieje coś takiego jak pech i szczęście ? Pewien niewielki procent rzeczy jest podatny na losowość, a niektóre rzeczy po prostu wymykają się spod kontroli i nie można nad nimi zapanować.

Nie unikniesz zarażenia się niektórymi chorobami lub uczestniczenia w wypadku. Nie jesteś w stanie także kontrolować reakcji czy pragnień ludzi, którzy Cię otaczają.

 • Szczęście i pech rzeczywiście istnieją, ale w małych dawkach, które musisz zaakceptować i zrozumieć. Wszystko inne, co się wokół Ciebie dzieje, może być pod Twoją kontrolą.
 • Co do niektórych rzeczy, możesz nie być w pełni świadomy, że masz możliwość wyboru i ich kontrolowania.
 • Psychologowie mówią o “wewnętrznym lub zewnętrznym umiejscowieniu poczucia kontroli”. Ludzie z zewnętrznym umiejscowieniem poczucia kontroli, częściej za przyczynę danych zdarzeń określają los lub inne osoby.
 • Czują się bezradni w kłopotliwych sytuacjach i wszelkie niepowodzenia są zawsze winą czynników zewnętrznych, a nigdy efektem popełnionych przez nich błędów.
 • To złe podejście. Tacy ludzie powinni uczyć się rozwijać wewnętrzną kontrolę w sytuacjach, gdzie sami są odpowiedzialni za swoje życie.

Tylko wtedy możesz uczyć się na swoich błędach i zrozumieć, że wiele dobrych rzeczy przychodzi do Ciebie, ponieważ na nie zasłużyłeś.

Kobieta w kwiecie

Rzeczy, które nie dzieją się z “jakiegoś powodu”

Każdy chce odnaleźć szczęście, ale co w sytuacji, kiedy się to nie udaje? Czy gdzieś czai się jakaś niewidzialna, negatywna siła, która temu zapobiega? Bez cienia wątpliwości nieszczęście ma kilka solidnych przyczyn, które trzeba potrafić zidentyfikować.

Jeśli coś się nie przytrafiło, to zawsze jest tego jakiś powód. Może istnieje kilka pewnych czynników, którym powinieneś nauczyć się stawiać czoła i obracać je na swoją korzyść.

Strach

Strach jest główną przyczyną braku szczęścia i najważniejszym powodem, przez który tracisz okazje na wydarzenie się czegoś nowego, dobrego i wzbogacającego.

 • Strach podcina Ci skrzydła i powstrzymuje przed działaniami; dodatkowo nie zapominaj, że przestraszona osoba oddziałuje także na innych. Właśnie to wywołuje zewnętrzne umiejscowienie poczucia kontroli, o którym pisaliśmy wcześniej.

Niezdecydowanie

 • Każdy doświadczył niezdecydowania w pewnych sytuacjach, co mogło wpłynąć na los i powodzenie niektórych aspektów życia. Wynika to ze strachu i zapobiega działaniom, które mogłyby być dla Ciebie dobre.
 • Życie, krok po kroku, zaczyna powoli stawać się zaledwie filmem, który grany jest za Twoim oknem i w którym nigdy nie będziesz grał głównej roli.

Jeśli dotarłeś do takiego punktu w swoim życiu, gdzie czujesz, że nic się nie dzieje, nic się nie zmienia i nic się wydarzy, to czas byś wyszedł, odwrócił los i sprawił, by coś się wydarzyło.

Kobieta wśród motyli

Niebezpieczeństwo zbyt długiego oczekiwania

Kiedy czekasz na coś zbyt długo, możesz utracić swoje nadzieje i marzenia. Twój pociąg odjedzie i zdasz sobie sprawę, że wszystko straciłeś.

Szczęście nie jest tym, czego spodziewasz się, że za chwilę nastąpi – tak jak np. wschód słońca. Szczęście jest stworzone i odczuwane, a Ty musisz nadać mu kształt w swoim wnętrzu. Czas przestać czekać.

Pozbądź się swoich lęków, wyłącz niepewność, odejdź od ludzi, którzy chcą, byś dostosował się do ich potrzeb i działaj.

Bycie zdrowym oznacza ciągłe posuwanie się naprzód, porzucenie rutyny i wyjście ze swojej strefy komfortu. Rzuć wyzwanie swoim marzeniom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Domínguez V. El miedo en Aristóteles. Psicothema. 2003.
 • Hui C-CH. Locus of control. Int J Intercult Relations. 1982.
 • Visdómine-Lozano JC, Luciano C. Locus de control y autorregulación conductual: Revisiones conceptual y experimental. International Journal of Clinical and Health Psychology. 2006.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.