Siostry to nawet więcej niż przyjaciółki

Nawet jeśli nie zawsze jesteście blisko siebie, siostra nigdy Cię nie zawiedzie i zawsze możesz na niej polegać.
Siostry to nawet więcej niż przyjaciółki

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2016

Siostry to nawet więcej niż przyjaciółki. Więzy, które je łączą są o wiele głębsze niż tylko więzy rodzinne. Są jak dwa owoce z tego samego drzewa, ale spaja je potężny i wytrzymały filar zbudowany z zaufania i wsparcia, które oferują sobie na co dzień.

Siostry nie zawsze są blisko i nie zawsze żyją w zgodzie. Zwłaszcza w dzieciństwie i w okresie buntu ciężko im czasami znaleźć wspólny język. Ich życie to przede wszystkim kłótnie i zazdrość, ale też wymienianie się ubraniami czy wspólny front przeciwko rodzicom. To naprawdę wyjątkowa relacja, inna niż wszystkie inne, i to jej poświęcimy dzisiejszy artykuł.

Siostry – to nie tylko więzy krwi

Często mawia się, że najlepsza rodzina to taka, którą samą sobie wybieramy i mowa tu przede wszystkim o kręgu bliskich przyjaciół. Bardzo często jednak więzy pomiędzy siostrami są silniejsze niż jakakolwiek inna relacja. Są to bardzo silne więzy nie tylko rodzinne i genetyczne, ale także emocjonalne.

Być może już jakiś czas nie rozmawiałaś ze swoją siostrą. Być może mieszkacie daleko od siebie albo coś Was poróżniło. Jednak mimo wszystko, wciąż jesteście siostrami i prędzej czy później znów staniecie ramię w ramię. Gdy tylko będzie taka potrzeba na pewno okażecie sobie potrzebne wsparcie, ponieważ siostry nigdy nie zostawiają się w potrzebie.

Trzy siostry

Zastanówmy się teraz, dlaczego siostry łączy tak wiele, mimo że tyle je dzieli?

Takie samo wychowanie, ale inna osobowość

Czasami aż trudno uwierzyć, że dwie osoby, które były wychowywane przez tych samych rodziców, a nawet kończyło te same szkoły, jako dorośli ludzie tak bardzo różnią się od siebie. Wszystko zależy jednak od indywidualnych cech osobowości każdego z nas.

  • Siostry nigdy nie są identyczne. Jedna z Was może być typem buntowniczki, wiecznie walczącej o swoją przestrzeń osobistą i zabierającą głos w każdej sprawie. To ona zawsze chciała i być może do tej pory chce decydować o wszystkim, co Was dotyczy.
  • Druga z Was jest prawdopodobnie ostoją spokoju. Oferuje wsparcie i schronienie w trudnych chwilach. Jest bardziej wyrozumiała i nie daje się sprowokować.

Tak samo, jak dzieci nigdy nie są dokładną kopią swoich rodziców, tak i trudno o rodzeństwo, które byłoby do siebie aż tak podobne. Siostry mogą różnić się charakterami, zainteresowaniami i priorytetami w życiu. Nie musi ich to jednak dzielić, a wręcz przeciwnie – mogą doskonale się uzupełniać.

Gdy słowa nie są potrzebne

Więzy pomiędzy siostrami są tak silne, że w wielu sytuacjach nie potrzebują one słów, żeby doskonale wiedzieć, co się dzieje. Siostra nie pyta, czy wszystko w porządku, ona po prostu wie. Odpowiada za to wypadkowa emocjonalnych i genetycznych więzi, a także Waszej wspólnej historii, która pozwala na szybką i intuicyjną ,,diagnozę”.

Właśnie dlatego obecność siostry jest taka ważna w naszym życiu. Im siostra jest bliżej, tym czujemy się pewniej i bezpieczniej. Nawet, gdy mamy wspaniałych przyjaciół i doskonałego partnera, to z siostrą przeżyłyśmy najwięcej w najwcześniejszych latach naszego życia, więc to ona rozumie nas najlepiej.

Odległość i różnice nie mają znaczenia

Dwie kobiety

Nieważne, że mieszkacie daleko od siebie, pracujecie w zupełnie innych miejscach i nie interesujecie się tym samym. Być może spieracie się nawet o błahostki albo toczycie zażarte dyskusje o polityce. To wszystko nie ma znaczenia, tak długo jak szanujecie siebie nawzajem i dbacie o niezwykłą relację, która Was łączy.

Siostrzana więź i wzajemna troska jest naturalna i niemalże instynktowna. Czasami wystarczy krótka rozmowa telefoniczna czy e-mail. Najważniejsza jest świadomość, że po drugiej stronie jest ktoś, kto zawsze jest gotowy nam pomóc.

Siostra prawdę Ci powie

Nieważne ile minęłoby lat… Twoja siostra zawsze powie Ci prawdę prosto w oczy, bez owijania w bawełnę. Zapytana o zdanie nie będzie unikała odpowiedzi, ani używała wykwintnych eufemizmów. Szczerość to fundament rodzinnej relacji i tego właśnie możesz od niej oczekiwać.

Siostra zawsze będzie Ci bliższa niż przyjaciółka, ponieważ razem przeszłyście o wiele więcej. Przeszłość i wspólne dzieciństwo, nawet to nie najłatwiejsze, uformowało to, kim jesteście teraz. Właśnie dlatego nie musicie niczego przed sobą ukrywać i możecie dzielić się ze sobą wszystkim.

A teraz zastanów się nad tym, jak wygląda Twoja relacja z siostrą. Jeśli nie układa Wam się najlepiej, pomyśl, czy nie warto schować dumy do kieszeni i postarać się odbudować Waszą więź? To prostsze niż myślisz, a naprawdę warto spróbować!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.