Dziecko i rodzice – 5 błędów wychowawczych

Dziecko musi nauczyć się szacunku do pewnych rzeczy, powinno jednak również robić pewne rzeczy na własny rachunek. Możesz w to wierzyć lub nie, ale nadmierna kontrola może być szkodliwa.

Dziecko i jego wychowanie to duże wyzwanie, a każdy z nas chciałby być rodzicem idealnym. Niestety tak wielka dawka odpowiedzialności sprawia, że staramy się dopiąć niemożliwego, zapominając w międzyczasie o tym, co naprawdę ważne.

Obsesja na punkcie tego, by nasze dziecko odniosło sukces, może być bardzo szkodliwa dla naszej relacji. Dziecku nie zależy na idealnym rodzicu, ale na rodzicu, który będzie je kochał i wspierał. Chodzi tu o opiekę, ale nie obsesyjną kontrolę.

W dzisiejszym artykule poznasz 5 najczęstszych błędów wychowawczych. Dowiedz się, jakich zachowań unikać i ciesz się zdrową relacją ze swoim dzieckiem.

5 najczęstszych błędów wychowawczych

1. Nie słuchasz swojego dziecka

Ojciec i syn

Wszyscy wiemy, że dzieci w pewnym wieku zadręczają nas nieustannie swoimi pytaniami, bujną wyobraźnią czy ciągłymi prośbami. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i nauczyć się słuchać swojego dziecka, ponieważ jeśli coś jest dla niego ważne, powinno być ważne również dla Ciebie.

Ignorując swoje dziecko lub stale powtarzając, że nie masz czasu, możesz przegapić moment, w którym nie będzie miało Ci już nic do powiedzenia. Będzie wolało spędzać czas sam na sam z komputerem, a nie z Tobą. Nie dopuść do tego!

2. Jedyną metodą wychowawczą są kary

Dziecko powinno znać zasady i jasno ustalone normy zachowania. Jednak dorastanie to nieustanny proces uczenia się na błędach, a błędów nie da się uniknąć. Musisz więc zapamiętać, że jeśli decydujesz się na ukaranie dziecka za złe zachowanie, za karą tą musi stać jakaś głębsza nauka.

Nie wystarczy kogoś ukarać za to, że zrobił coś źle – trzeba jeszcze pokazać mu, jak w takim razie zrobić to dobrze.

Jeśli dziecku nie pójdzie coś w szkole, zapytaj się, co się stało. Jeśli pobiło się z kolegą, wytłumacz, że nie jest to dobra metoda rozwiązywania sporów. Postaraj się dotrzeć do przyczyn zachowania, a następnie wskaż dobrą drogę. Chwal za dobre rzeczy, a przez złe przejdź ramię w ramię ze swoim dzieckiem.

3. Wyręczasz dziecko we wszystkim

Niegrzeczne-dziecko

Aby czegoś się nauczyć, dziecko musi samo tego spróbować. Nauka wiązania butów czy rozwiązywania zadań matematycznych zajmie mu wprawdzie trochę czasu, ale prędzej czy później osiągnie swój cel.

Przede wszystkim nie porównuj go z innymi dziećmi i doceń, jak wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju, osobą jest Twoje dziecko.

Dziecka nie można we wszystkim wyręczać – wykonując za dziecko nawet najprostsze czynności popełniasz jeden z najpoważniejszych błędów wychowawczych. Nadopiekuńczość to prosta droga, by Twoje dziecko stało się kiedyś niedojrzałym i nieporadnym dorosłym.

Pozwól więc dziecku uczyć się we własnym tempie i cieszyć się z własnych sukcesów.

4. Dziecko nie spełnia Twoich oczekiwań

Twoje dziecko jest introwertykiem? Lubi rzeczy, których Ty nie rozumiesz? Jest bardziej niezależne niż byś tego chciał? Uszanuj to i wspieraj je, by mogło rozwijać się zgodnie ze swoją osobowością.

Każde dziecko ma swój własny charakter i jest to coś, o czym musisz wiedzieć od samego początku. Ma prawo do własnych wyborów i decyzji. Tylko w ten sposób wyrośnie na szczęśliwego i pewnego siebie człowieka.

Wychowanie nie polega na stworzeniu małego człowieka na swój obraz i podobieństwo. Pomóż dziecku znaleźć jego własną ścieżkę.

5. Porównujesz swoje dziecko do innych

Rodzeństwo

Ostatnim ogromnym błędem popełnianym przez wielu rodziców jest porównywanie swojej pociechy do innych dzieci. Nierzadko słyszy się matki i ojców, którzy w obecności swojego dziecka potrafią rzucać słowa takie jak co z niego wyrośnie albo ze starszym nie mieliśmy takich problemów. 

Musisz wiedzieć, że takie słowa mają ogromną siłę i mogą niezwykle ranić, pozostawiając w psychice dziecka trwałe ślady.

Porównywanie dziecka do innych obniża jego samoocenę i nie pozwala dojrzeć emocjonalnie. Co by się nie działo, unikaj porównywania jak ognia. Każde dziecko jest zupełnie inne, wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Rodzeństwo należy kochać i traktować tak samo, pomagając im wspólnie wyrosnąć na szczęśliwych ludzi.

Wychowanie dzieci to naprawdę niełatwa sprawa. Postaraj się jednak zapamiętać i unikać błędów opisanych w dzisiejszym artykule. Powodzenia!

WIĘCEJ DLA CIEBIE