Blizny emocjonalne z młodości: jak je wyleczyć?

Szukanie kogoś w celu zrzucenia na niego całej winy powoduje jedynie zwykłe marnotrawstwo energii. Naprawdę ważną kwestią jest nauczenie się tego, aby z jednej strony pozwolić sobie na odrobinę frustracji, a z drugiej wybaczyć samemu sobie. Jeśli chcesz wyleczyć swoje emocjonalne blizny, nie możesz myśleć o przejściu przez życie, ukrywając przy tym swoje prawdziwe ja.

Bolesne doświadczenia, które pojawiają się w trakcie Twojego całego życia mogą na pewnym jego etapie przypominać blizny emocjonalne. Dla większości ludzi poradzenie sobie z problemami takimi jak zerwanie, rozwód, zdrada, upokorzenie, zaniedbanie lub niesprawiedliwość może stanowić poważną trudność.

Z pewnością wiele osób nie zdołało wyleczyć tych ran na sferze psychicznej, więc ciągle odczuwają ból i próbują zamaskować go za pomocą powierzchownych „opatrunków”.

Niestety, nie zdają sobie sprawy z tego, że im dłużej będą czekać na pełne wyleczenie się, tym bardziej ich blizny emocjonalne będą się pogłębiać.

Całość staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy wiesz, że coś jest z Tobą nie tak, ale jeszcze nie udało Ci się zrozumieć, że przyczyna leży w starych, nie do końca zagojonych jeszcze ran w sferze Twojej psychiki.

Powinnaś wiedzieć o tym, że istnieje pewien stopień nieświadomości, który w połączeniu z obawą przed koniecznością doświadczania bólu związanego z dawnymi przeżyciami nie pozwala Ci być sobą, zmuszając Cię do odgrywania roli, w której źle się czujesz lub która po prostu do Ciebie zupełnie nie pasuje.

Istnieją jednak spore szanse na to, że skoro czytasz nasz dzisiejszy artykuł, to masz w sobie chęć poznania lepiej samej siebie i poprawienia komfortu swojego życia codziennego.

Dlatego też w niniejszym artykule postaramy się zaprezentować Ci kilka pomocnych rad, dzięki którym będziesz w stanie podjąć właściwe kroki pozwalające Ci na skuteczne wyleczenie dawnych ran, którymi mogą być także blizny emocjonalne.

Pora zatem omówić sześć kolejnych kroków, które należy wykonać w celu rozpoczęcia leczenia ran o podłożu psychicznym:

1. Potraktuj swoje blizny emocjonalne jako część tego, kim jesteś

Nie należy uciekać od prawdy – Twoje blizny emocjonalne są tam, gdzie się ich spodziewasz. Możesz próbować je bagatelizować lub udawać, że nie istnieją, ale tak naprawdę jedynym sposobem, który pozwoli Ci sobie z nimi poradzić jest po prostu stawienie im czoła.

Zgodnie z tym, co twierdzi Lise Bourbeau, akceptacja ran na psychice oznacza uważne ich przeanalizowanie i zrozumienie, że rozwiązanie kryjących się za nimi tych problemów jest zwykłą częścią naszej codziennej egzystencji.

Być może wydaje Ci się, że ciągła ucieczka przed swoim cierpieniem jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, ale prawda jest taka, że takie podejście oznacza jedynie omijanie przyczyny bólu, co z kolei przekłada się na pogłębianie odniesionego uszczerbku na zdrowiu psychicznym wraz z upływem czasu.

Maska

Musisz zaakceptować swoje blizny emocjonalne i zrozumieć, że nie jesteś z ich powodu ani lepszą, ani też gorszą osobą, tylko dlatego, że czemuś lub komuś udało się Cię zranić.

Po utworzeniu swojego ochronnego pancerza, co było naprawdę bohaterskim aktem samoobrony, należy w pewnym momencie uznać, że spełnił on już swoją funkcję. Jeśli uważasz, że nadszedł już odpowiedni czas na wykonanie kroku naprzód, powinnaś wyjść spod swojego pancerza, który do tej pory zapewniał Ci ochronę.

Gdy zaakceptujesz swoje blizny emocjonalne, to będziesz miała w końcu sposobność dowiedzieć się, czego tak naprawdę potrzebujesz – i to jest jedna z największych korzyści, jakie możesz uzyskać.

Jeśli tego nie zrobisz, to będziesz wciąż pielęgnować u siebie długoterminowe dolegliwości o podłożu psychicznym, takie jak depresja, lęk i nieustające poczucie zagrożenia.

2. Zrozum, że przechodzenie do porządku nad strachem, czy poczuciem winy przynosi więcej szkody, niż pożytku

Jeśli skupisz całą swoją uwagę na bólu lub próbach zrzucenia winy na kogoś innego, to w ten sposób będziesz tylko tracić swoją energię, którą mogłabyś znacznie lepiej spożytkować, na przykład lecząc swoje blizny emocjonalne.

Spróbuj przebaczyć tym, którzy Cię zranili i naucz się wybaczać samemu sobie – to jedyny sposób, który pozwoli Ci ponownie otworzyć swoje serce i ruszyć do przodu, przed siebie.

Musisz także zrozumieć, że podejmowanie decyzji i znalezienie w sobie odpowiedniej ilości samozaparcia, które pozwoli Ci przezwyciężyć te stare blizny emocjonalne to pierwsze kroki na drodze do zrozumienia i zadbania o samą siebie.

Przyjaciele

Nie tylko rozwijasz te cechy dla swojego własnego dobra, ale także dla innych, co w efekcie zapewni Ci lepszy ogólny stan Twoich emocji.

Nie możesz oczekiwać, że wszyscy będą zachowywać się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, wyławiając Cię z dna studni za każdym razem, gdy do niej wpadniesz.

Oczekiwanie na kogoś, aby to właśnie zrobił jest po prostu niesprawiedliwe, jako że odpowiedzialność za Twoje czyny i decyzje spoczywa w Twoich własnych rękach.

W rzeczywistości jest to rodzaj myślenia, który może doprowadzić do zniszczenia wielu związków w Twoim życiu, co z kolei może wywołać wiele bólu i utworzyć nowe blizny emocjonalne.

3. Pozwól sobie na odczuwanie złości wobec ludzi, którzy Cię zranili

Im bardziej zostałaś zraniona i im głębsze stały się Twoje blizny emocjonalne, tym bardziej normalnym zjawiskiem jest chęć przypisania winy i uczucie złości wobec tych, którzy są temu winni. Pozwól sobie na uczucie złości, ale naucz się także przebaczać.

Jeśli próbujesz zwalczyć targające Tobą uczucie gniewu, to efektem tych zmagań będzie jedynie powierzchowne stłumienie bólu, a dodatkowo rozwinie się u Ciebie nienawiść i żal, dwa wyjątkowo szkodliwe dla Twojego zdrowia psychicznego uczucia.

Życie w takim zamkniętym kole oznacza emocjonalną pułapkę podtrzymującą u Ciebie uczucie bólu i nieszczęścia. Powoduje ona u Ciebie dalsze maskowanie Twojego prawdziwego „ja”, w wyniku czego nie będziesz w stanie otworzyć swojego serca.

4. Transformacja wymaga akceptacji i przebaczenia

Każde jedno z Twoich doświadczeń życiowych z pewnością czegoś Cię nauczyło. Może się okazać, że trudno będzie Ci to zaakceptować, ponieważ Twój mózg jest prawdziwym mistrzem w budowaniu wewnętrznych zapór w Twojej psychice, pozwalających ukryć za nimi Twoje problemy i blizny emocjonalne.

Bezpieczeństwo

Tak, Twój mózg może skomplikować Twoje życie, ale aby móc ponownie przywrócić w nim prostotę, będziesz musiała nauczyć się nowych zachowań i sposobu myślenia.

Każda z takich zmian będzie wymagała sporego wysiłku, ale przecież musisz spojrzeć w swoją przyszłość i zrozumieć, że rezygnacja z bycia sobą jest czymś, co koniecznie musisz zmienić w swoim życiu.

5. Spójrz na świat przez pryzmat bólu, jak i bez niego

Poświęć trochę czasu na zastanowienie się, w jaki sposób zostałaś zraniona na przestrzeni wcześniejszych lat i jak powstały Twoje blizny emocjonalne. Są z Tobą już od dawna, kontrolują Twoje zachowania tak, że nawet nie zdajesz sobie sprawy.

Odrzuć swoją maskę, za którą się kryjesz, nie oceniaj siebie, ani nie krytykuj swojego zachowania. Po prostu wyłóż wszystko co masz przed siebie i obiecaj sobie, że wyleczysz swoje blizny emocjonalne.

Możesz zmienić swoje nastawienie w ciągu jednego dnia, ale może to potrwać całe miesiące lub nawet lata. Idealna sytuacja polega na tym, że będziesz w stanie powiedzieć sobie: „Dobrze, nosiłam tę maskę z powodów takich i takich, ale teraz nadszedł najwyższy czas, aby ją zdjąć”.

Dzięki temu zdasz sobie sprawę, że znalazłaś się na właściwej drodze, a cel znajdujący się na jej końcu dostarczy Ci odpowiednio silnej motywacji do ruszenia w podróż, w trakcie której uświadomisz sobie, że nie masz już niczego do ukrycia.

6. Wylecz blizny emocjonalne wykorzystując do tego swój krąg przyjaciół

Może Ci się wydawać, że teraz już jesteś w stanie sobie poradzić sobie na własną rękę ze wszystkimi problemami, bo przecież tyle już w życiu przeszłaś. Ale nie ma powodu, aby zlekceważyć poczucie bezpieczeństwa, które zawdzięczasz komuś, kto Cię kocha i kto bezwarunkowo będzie Cię wspierać w każdej sytuacji.

Oczywiście, że wsparcie, jakie otrzymałaś od innych, może mieć kluczowe znaczenie dla przezwyciężenia licznych przeszkód. Nie uciekaj od nich. W końcu są oni także częścią Ciebie też, a razem będziesz w stanie zbudować całkiem nową przestrzeń, w której będziesz w stanie żyć bez bólu, a Twoje blizny emocjonalne staną się tylko dawnym wspomnieniem.

WIĘCEJ DLA CIEBIE