Demencja a więzy rodzinne: mała Sophie Flynn

Muzyka, która zwykle wywołuje w ludzkim organizmie pozytywne bodźce, może mieć działanie terapeutyczne i dzięki niej możemy pobudzić funkcje poznawcze mózgu, a także redukuje niepokój u osób chorych na demencję.
Demencja a więzy rodzinne: mała Sophie Flynn

Ostatnia aktualizacja: 05 lipca, 2016

Demencja to bardzo przykra choroba zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny. Bohaterka naszej dzisiejszej historii mieszka w Irlandii, nazywa się Sophie Flynn i ma zaledwie 5 lat. Wzruszający film z jej udziałem obiegł wszystkie kontynenty i poruszył serca milionów osób na całym świecie.

Dziewczynka spędziła chwile autentycznego emocjonalnego porozumienia ze swoją chorą na otępienie 82-letnią prababcią.

Demencja – taka była diagnoza u Brendy Brock, prababci Sophie, ale mimo wszystko tym dwóm – rozdzielonym przez trzy pokolenia – osobom udało się przez chwilę nawiązać nić emocjonalnego porozumienia.

Demencja a więzy z rodziną

Obecność dziewczynki okazała się dla jej prababci jednym z najlepszych bodźców do kontaktu z rzeczywistością. To, co udało się jej osiągnąć jest naprawdę niepowtarzalne. Wzruszeni rodzice postanowili nagrać spotkanie wnuczki z prababcią i pokazać je światu.

Brenda Brock od pewnego czasu mieszka w domu opieki, gdzie otrzymuje troskę, która jest w stanie zaspokoić wszystkie jej potrzeby. Pamiętajmy, że demencja to choroba, w wyniku której pacjent całkowicie traci łączność z otaczającą go rzeczywistością.

Dzięki fachowej opiece medycznej staruszka otrzymuje codziennie stymulację niezbędną do zachowania przynajmniej niektórych funkcji poznawczych mózgu. Nie ma jednak wątpliwości, że pracownicy służby zdrowia nie są w stanie zapewnić jej emocji, jakich może doświadczyć z własną rodziną.

Na czym polega demencja?

Chociaż demencja typu choroba Alzheimera powoduje, że chorzy zapominają twarze, imiona i nie rozpoznają znajomych osób, nie wpływa ona jednak na stan emocjonalny pacjenta i potrafi on wyrażać swoje uczucia.

Istnieje niewytłumaczalna łączność między strukturami mózgowymi powiązanymi z  emocjami: podwzgórze, ciałko migdałowate, system limbiczny…

Dotychczas nie odkryto, jak to się dzieje, że postępujące procesy neurodegeneracyjne pozostawiają w nienaruszonym stanie wiele z podstawowych systemów powiązanych z emocjami.

Sophie i jej prababcia

Spotkanie Sophie z prababcią

Sophie od wielu lat nie widziała swojej prababci, nawet nie pamiętała dokładnie jej twarzy. Nic dziwnego, przecież ma dopiero 5 lat i na jej codzienny świat składają się z rodzice, dziadkowie i psy. Jej prababcia Brenda mieszka w domu opieki, gdzie małe dzieci nie mają w zwyczaju przychodzić.

Pewnego dnia rodzice dziewczynki postanowili, że już najwyższy czas, aby Sophie odwiedziła swoją prababcię, choćby miała to być zaledwie chwila – w końcu płynie w nich ta sama krew i należą do tej samej rodziny.

W takich sytuacjach rodzice często obawiają się i tak samo było w przypadku rodziców Sophie, bali się oni, że mała na widok bardzo chorej prababci po prostu się przestraszy. Obłożnie chora staruszka, unieruchomiona w łóżku, nierozpoznająca nikogo nie jest najlepszym towarzystwem dla dzieci.

Jednak obawy rodziców dziewczynki, a nawet psychologów, którzy ostrzegali przed możliwą reakcją chorej, były bezpodstawne. Demencja charakteryzuje się bowiem niepokojem, gdy codzienna rutyna pacjenta zostaje zaburzona i często trudno przewidzieć jego reakcję.

Jak potoczyło się spotkanie prababci z wnuczką?

Rodziców dziewczynki bardzo zaskoczyła jej reakcja – z ogromną naturalnością i bez najmniejszego strachu podeszła do łóżka chorej prababci, usadowiła się na łóżku i zaczęła śpiewać: Jesteś moim słońcem, moim jedynym słoneczkiem.

Sophie śpiewała słodkim dziecięcym głosem, a w międzyczasie głaskała staruszkę z zachwycającą czułością. A po zakończeniu piosenki przytuliła ją i pocałowała. Moment ten był dla matki dziewczynki magiczny i niepowtarzalny.

Jak sama powiedziała w wywiadzie dla gazety The Mirror: To było niesamowite, nie mogliśmy w to uwierzyć. Obydwie wyglądały na bardzo szczęśliwe i przejawiały tyle harmonii i uroku, jakby znały się od zawsze. Zupełnie jakby w pokoju nie znajdował się nikt inny poza nimi.

Całe zdarzenie zostało sfilmowane przez dziadka Sophie, Sandy’ego Millera, który następnie wrzucił filmik na YouTube’a. Sukces był ogromny – w krótkim czasie filmik zobaczyły tysiące osób. Zobacz go i ty!

Demencja a muzyka

  • Badania wykazały, że zarówno muzyka, jaki i śpiew mają terapeutyczny wpływ na pacjentów chorych na demencję.
  • Muzyka zawsze generuje pozytywne bodźce, które z kolei pomagają utrzymać spokój i dobre samopoczucie pacjentów.
  • Dobre samopoczucie pacjentów chorych na demencję łagodzi stan pobudzenia oraz poprawia funkcje poznawcze mózgu.
  • To, co przydarzyło się Sophie i jej prababci wykracza poza granice muzyki i śpiewu. W tym przypadku dziewczynka okazała się znaczącym bodźcem emocjonalnym dla chorej staruszki. Jak już wspomnieliśmy, demencja nie narusza poziomu emocjonalnego pacjenta.
  • Prawdopodobnie staruszka nawet nie rozpoznała swej wnuczki, jednak jej słodycz, ciepło, czułość i pocałunki wywołały w mózgu Brendy ogromne emocje.
  • Ta magiczna chwila nawiązania więzi emocjonalnej między chorą staruszką a dziewczynką zapewne pozostanie już na zawsze w ich sercach. Była to chwila przepełniona pozytywnymi emocjami i przyjemnej jedności, jaką nasz mózg jest w stanie stworzyć z bliskimi nam osobami.
  • Ponadto u chorych na demencję muzyka poprawia pamięć, wzmacnia uczucia i poprawia samopoczucie.

Podsumowanie

Chcieliśmy się z wami podzielić tą historią, która ze względu na swą prostotę, urok i dobroć ludzkiej natury zasługuje na uwagę. Za jej pośrednictwem chcielibyśmy również złożyć hołd wszystkim ludziom dotkniętych tą straszną chorobą, jaką jest demencja oraz ich rodzinom, które wytrwale się nimi opiekują.