Dziadkowie – emocjonalne dziedzictwo pokoleń

Dziadkowie na stałe goszczą w naszych sercach. Jeżeli dzisiaj to Ty odgrywasz tę rolę, postaraj się, żeby Twoje wnuki wspominały Cię z tą samą czułością.

Spośród wszystkich zakątków świata, zawsze masz te ulubione. Nieważne dokąd trafisz, ile podróżujesz i gdzie jesteś: to dobry moment na powrót. Wiesz, o których miejscach mowa: są to „ludzie zwani domem”.

Ludzie zwani domem pachną miłością i bezwarunkową akceptacją. Pachną czułością, tym długim przytulaniem, podczas którego zamykają Ci się oczy i pojawia się uśmiech.

(…)

Ludzie zwani domem są najlepszym lustrem do oglądania własnego odbicia: zawsze pokazują najbardziej realną i autentyczną wersję Ciebie. Tę najpiękniejszą. Są światłem na końcu tunelu, wsparciem podczas wędrówki i ramieniem, na którym możesz się wypłakać.

Naprawiają podcięte skrzydła

Dziadkowie to „ludzie zwani domem”. Jedyni, niezapomniani i kochani. Nawet jeżeli nie ma już ich na tym świecie, symbolizują miejsce, do którego zawsze możemy wrócić, żeby czuć się bezpiecznie. Chociażby wspomnieniami…

Wnuki i dziadkowie reprezentują związek pokoleniowy. Są jak czekoladka owinięta w papierek. Wyrozumiałe spojrzenia i zrozumienie, którego zawsze potrzebujemy. Są naszymi wspomnieniami, naszymi chwilami szczęścia, radości i czułości.

To właśnie oni są opowieściami pełnymi nagłych zwrotów akcji, siwymi włosami falującymi na wietrze; oczami, w których odbijają się promienie słoneczne. Są spacerami, podczas których czujesz ciepło ich rąk, drepcząc po suchych liściach. To razem z nimi obserwujesz przez okno deszczowe dni, popijając gorącą czekoladę.

Dziadkowie stają się naszymi najbliższymi przyjaciółmi. Uczą nas, że miłość może być prawdziwa i wyjątkowa.

Dziadkowie – dziedzictwo pokoleń

Więzi rodzinne

Pachną nowymi ubraniami, zabawkami i słodyczami. Kieszonkowym dawanym „po kryjomu”, tajemnicami i kaprysami. Ich krótkie kroki i silne ręce są esencją niezapomnianych chwil.

To u nich zawsze znajdziesz na stole chleb prosto z pieca i ciepłe mleko. Są odzwierciedleniem dbałości o najmniejsze szczegóły, poświęcenia i miłości. Dzięki ich uściskom mieliśmy więcej odwagi, a nasze skaleczenia goiły się szybciej.

Dziadkowie są ukojeniem dla duszy. Dają przykład tego, czym jest bezwarunkowa miłość.

Pewnie niejednokrotnie pojawiał się na ich twarzy grymas złości i dezaprobata. Nigdy tego nie zapomnisz. Tak samo jak nie zapomnisz każdej ich pochwały.

Przeczytaj teżStłumione emocje – jak bardzo są niebezpieczne?

Dziadek z wnukiem

Zagłębianie się w korzenie

Wyobraź sobie życie jako zabawę w berka. Pamiętasz, że w „domku” berek nie mógł Cię złapać?

Dziadkowie… są tym „domkiem”

Ich największym prezentem są korzenie, które nam ofiarowali i skrzydła, które dla nas uszyli. Dlatego nigdy nie powinieneś zapomnieć o tym, żeby pogłębiać podarowane Ci fundamenty. Związek z dziadkami zawsze jest jedyny w swoim rodzaju.

Dziadkowie symbolizują miejsce, w którym nauczyliśmy się ludzkich wartości. Poznaliśmy czym jest stałość, dojrzałość i bycie konsekwentnym.

Polecamy: Wychowanie emocjonalne dzieci

Byliśmy jak pobratymcy ze wspólnym celem: cieszyć się życiem tak, jakby każdy dzień był ostatnim. Mieliśmy też wspólnego wroga: surowych rodziców, których obowiązkiem było unikanie nadmiernej swobody.

Zawsze będziemy o tym pamiętaćTo jedno z najpiękniejszych doświadczeń, pełne niekontrolowanej magii, dla której wiek się nie liczy.

Osoby starsze

Nasi dziadkowie, nasi bohaterowie

„Tego co esencjalne, nie można zdefiniować.
Bo jak można zdefiniować żółty kolor lub miłość? Albo ojczyznę, czy smak kawy?
Jak można zdefiniować osobę, którą kochamy?
Nie można.”
J.L. Borges.

Dziadkowie są bohaterami naszej przeszłości, tworzącymi teraźniejszość. To oni podawali nam rękę, dmuchali na nasze skaleczenia, pomagali wstać po upadku. Są synonimem ciepła i bliskości, nawet na odległość. Są połączeniem niepowtarzalnym i nierozerwalnym.

Pachną domem, lekarstwem na rany emocjonalne… To dzięki nim najbardziej nieznośne chwile były niczym innym, jak tylko chwilami.

Niezależnie od tego, czy są czy już ich nie ma, dalej się do nich przytulaj i słuchaj ich głosu. Zrozum własne korzenie. To głos rozsądku. Dzięki dziadkom Twoje dzieciństwo i Twoje życie są jedyne w swoim rodzaju.

Większość z nas miała ten przywilej poznania swoich dziadków i dzieliła z nimi pewien etap swojego życia. Pamiętaj, że zawsze są obecni w Twoim sercu. Jeżeli dzisiaj to Ty jesteś dziadkiem, zadbaj o to, żeby Twoje wnuki myślały o Tobie z czułością i radosnym sercem.

WIĘCEJ DLA CIEBIE