Wychowanie dzieci – 5 kluczowych pojęć

Bycie rodzicem i wychowanie dzieci to niełatwe zadanie. Mimo że pojawienie się nowej pociechy w domu jest wielkim błogosławieństwem, często matki i ojcowie muszą stawiać czoło niezliczonym problemom wychowawczym. Niestety nie istnieje żaden podręcznik z instrukcjami, jak wychować małego człowieka.

Jako rodzice boimy się popełniać błędy i obawiamy się nie sprostać oczekiwaniom społeczeństwa, w którym żyjemy. Jednak najbardziej obawiamy się nie zaspokoić potrzeb naszych pociech na różnych etapach ich rozwoju.

Warto uświadomić sobie, że wychowanie dzieci już samo w sobie jest trudnym zadaniem i wcale nie musisz dążyć za wszelką cenę do tego, aby być „doskonałym” rodzicem. Ludzie doskonali nie istnieją, wystarczy, że po prostu będziesz „dobrą” matką czy „dobrym” ojcem, przewodnikiem po życiu, wsparciem…

Wychowanie dzieci – 5 kluczowych pojęć

Nie należy obsesyjnie dążyć do rozwiązania każdego problemu naszych dzieci. Czasem lepiej jest dostarczyć im środki albo przedstawić pomysły, dzięki którym same będą mogły znaleźć rozwiązanie dla swoich problemów.

Właśnie w takiej strategii wychowawczej kluczową rolę odgrywa 5 pojęć, które na co dzień powinnaś mieć na uwadze i wpajać je swoim pociechom. Dziś chcemy ci powiedzieć, o jakich konceptach mowa.

1. Miej zaufanie do własnego dziecka

Zaufanie jest kluczowym elementem wychowania pewnego siebie i samodzielnego dziecka. Wielokrotnie pisaliśmy już o negatywnych skutkach nadopiekuńczości rodziców, która uniemożliwia dorastającemu człowiekowi uczenie się na błędach, gdyż nad każdą jego decyzją rodzice sprawują całkowitą kontrolę.

Brak zaufania do dziecka „psuje” relacje rodzinne. Młody człowiek, który od najmłodszych lat jest wychowywany w przekonaniu, że rodzice mają do niego zaufanie, uczy się odpowiedzialności, sztuki podejmowania decyzji oraz zyskuje większą pewność siebie.

2. Wychowanie dziecka – postaw się na jego miejscu

Kiedy krzyczysz na dziecko lub rzucasz mu obraźliwe wyzwiska, postaw się przez chwilę na jego miejscu i zastanów się nad tym, co ono w tym momencie czuje i jak może to wpłynąć na jego wychowanie.

To samo dotyczy wszystkich innych sytuacji: pomyśl, co czuje dziecko, kiedy udaje mu się samodzielnie coś osiągnąć albo co ty sam czujesz w momencie, kiedy przytulasz swoich własnych rodziców i mówisz im, jak bardzo ich kochasz.

Zajęcia-rytmiczne-z-dziećmi

Pamiętaj o tym, że życie to nie tylko dążenie do posiadania i zdobywania bogactwa. Prawdziwe życie to nie tylko chęć posiadania, ale przede wszystkim sztuka cieszenia się z małych rzeczy, niewielkich osiągnięć dnia codziennego, radość ze spotkania z przyjaciółmi, rodziną, z chwil spędzonych z ukochanym psem…

Dzieci powinny od najmłodszych lat być wychowywane w przekonaniu, że prawdziwą istotą życia jest czerpanie z niego tego, co najlepsze, bycie szczęśliwym i spełnionym.

3. Wrażliwość na potrzeby innych

Szczęśliwe dzieciństwo

Nasze dzieci powinny od małego uczyć się wrażliwości na potrzeby innych ludzi, sztuki wczuwania się w ich sytuację i postawienia się na ich miejscu. Kluczowym elementem dobrego wychowania jest równoległy rozwój intelektualny i emocjonalny.

Nie należy stawiać nacisku wyłącznie na zdobywanie książkowej wiedzy czy matematycznych umiejętności, rozwój emocjonalny jest tak samo ważny jak nauka o otaczającym nas świecie.

Powinniśmy zagłębiać dziecko w złożony świat uczuć i emocji – dzięki temu od najmłodszych lat nauczą się szacunku dla innych, wyrażania własnych uczuć i emocji, rozmawiania o swoich problemach, lękach i potrzebach.

4. Dobre wychowanie: sztuka dzielenia się z innymi

Zabawy dzieci z psem

Dziel się szczęściem, nawiązuj pozytywne relacje z otaczającymi cię osobami – dawaj od siebie, co najlepsze, ale też czerp szczęście od innych. Jeśli zaszczepimy w swoich dzieciach od najmłodszych lat tę cenną umiejętność, wychowamy je na wspaniałych ludzi.

Wielu rodziców popada jednak w pułapkę zaspokajania każdego kaprysu swoich pociech, które w efekcie wyrastają na egoistów przedkładających własne potrzeby nad wszystko inne.

Jeśli dzieci nauczą się dzielić nie tylko przedmioty, ale także i emocje, ich relacje społeczne będą głębsze, prawdziwsze i bardziej szczere. Ta cecha pomoże im zdobyć dobrych przyjaciół na całe życie oraz zbudować silne relacje uczuciowe ze swoim partnerem i rodziną.

5. Kochaj

Wysoka samoocena u dzieci

Aby wychowanie dzieci przyniosło ci poczucie spełnienia i satysfakcję, należy zaszczepić w nich nie tylko świadomość, że są one kochane przez rodzinę, w której dorastają, ale również sprawić, aby młody człowiek pokochał sam siebie.

Wysoka samoocena jest bowiem niezwykle ważna w prawidłowym procesie rozwoju dzieci i młodzieży. Miłość do samego siebie i innych stanowi również podstawę rozwoju inteligencji emocjonalnej.

Tych 5 powyższych pojęć nie należy ignorować, wręcz przeciwnie – warto wpajać je w umysł dziecka i powtarzać codziennie. Przyjazne warunki do rozwoju, sprawią, że wychowanie pociech będzie znacznie łatwiejsze, a młody dziś człowiek w przyszłości będzie po prostu szczęśliwy.

Wychowanie dzieci to wielka przygoda, do której należy podchodzić z wielką dozą cierpliwości, zaangażowania i miłości. Nie obawiaj się popełniania błędów – nikt nie jest doskonały! Najważniejsze, aby nasze dzieci wiedziały, że są kochane i że mogą liczyć na nasze wsparcie w każdej sytuacji.

WIĘCEJ DLA CIEBIE