Opieka nad wnukami zapobiega demencji!

Opieka nad wnukami w większości przypadków jest wspaniałym doświadczeniem. Pamiętaj jednak, że dziadkowie potrzebują też czasu dla siebie. 

Opieka nad wnukami to, ze strony dziadków, wspaniały gest. Odgrywa fundamentalną rolę w życiu rodziny i jest ogromnym wsparciem dla rodziców.

Od zawsze istnieje bliski związek pomiędzy wnukami i dziadkami, zwłaszcza kiedy wspólnie spędzają czas podczas nieobecności rodziców. Związek ten jest dużo silniejszy, niż mogłoby się nam wydawać, i wywiera bardzo pozytywny wpływ na zdrowie starzejących się osób.

Potwierdziły to niedawno przeprowadzone badania, które dowiodły, że opieka nad wnukami może zapobiec tak poważnym dolegliwościom, jak choroba Alzheimera czy demencja starcza.

Opieka nad wnukami – wnioski z przeprowadzonych badań

Specjalista w leczeniu choroby Alzheimera i demencji starczej, Jonathan LaPook, odpowiedzialny za badania, potwierdza, że nasi dziadkowie, zajmując się swoimi wnukami, skuteczniej zachowują pełną sprawność umysłową.

Żeby dojść do takich wniosków, wzięto pod uwagę dane otrzymane od 186 australijskich kobiet (w wieku od 57 do 86 lat), u których przeprowadzone różnorodne testy na sprawność umysłu. Zapytano je, czy uważały, że ich dzieci wymagały od nich za dużo w okresie ostatniego roku.

120 z nich zapewniało, że spędziło ze swoimi wnukami przynajmniej jeden dzień. I to właśnie te Panie najlepiej zrealizowały przeprowadzone testy.

Wygląda na to, że opieka nad wnukami powoduje pewien wysiłek fizyczny i emocjonalny, który pozytywnie wpływa na procesy umysłowe oraz na aktywność fizyczną organizmu.

Przeczytaj również: Upływ lat a starzenie się – dwie różne rzeczy

Najważniejsze, żeby opieka była sprawowana jedynie od czasu do czasu, ponieważ – w nadmiarze – może przynieść rezultaty odwrotne do oczekiwanych. W grę wchodzi zużycie fizyczne i wywołany stres.

Opieka nad wnukiem

Zgodnie z badaniami, te Panie, które zajmowały się dziećmi 5 lub więcej dni w tygodniu miały gorsze rezultaty w teście na pamięć i szybkość myślenia.

Potwierdzono, wbrew oczekiwaniom, że im więcej czasu spędzają dziadkowie ze swoimi wnukami, tym bardziej czują się wykorzystywani przez swoje dzieci. Dlatego też naukowcy doszli do wniosku, że najważniejszym czynnikiem w opiece jest… humor.

Już we wcześniej przeprowadzonych badaniach dowiedziono związek pomiędzy aktywnością społeczną i sprawnością umysłową. W tym przypadku skupiono się na kobietach dorosłych, po okresie menopauzy.

Według doktora Gassa: „Bycie babcią jest bardzo ważną funkcją społeczną w życiu kobiet po okresie menopauzy. Dlatego też tego typu badania są bardzo ważne; pomagają ustalić wpływ opieki na ich zdrowie i przyszłość”.

Rola dziadków w życiu dzieci

Dziadkowie i wnuki

Dla dziadków, ich wnuki są źródłem satysfakcji, ponieważ – w większości przypadków – nie mają oni względem nich żadnych zobowiązań, ani wychowawczych, ani emocjonalnych; służą im życiowym doświadczeniem.

Dzieci otrzymują dużą dawkę miłości, rozrywkę i wyjątkowe towarzystwo. Dziadkowie relaksują się skupiając się na grach i zabawach, a dzieci otaczają się kimś, kto wzbudza w nich zaufanie.

Pamiętaj jednak, że wszystko ma swoje granice. Wnuk nie powinien być dla babci obciążeniem, czy obowiązkiem. W innym przypadku, na dłuższą metę, może stać się przyczyną problemów zdrowotnych.

Są tacy dziadkowie, którzy całkowicie poświęcają się wychowaniu swoich wnuków, żeby ich dzieci mogły realizować się zawodowo. Musimy być jednak świadomi, że osoby starsze powinny poświęcać swój czas również na innego rodzaju aktywność. Tylko wtedy będą w stanie cieszyć się zdrowiem; zarówno fizycznym, jak i umysłowym.

Odwiedź ten artykuł: Dziadkowie – emocjonalne dziedzictwo pokoleń

WIĘCEJ DLA CIEBIE