Negatywne emocje mogą być konstruktywne

· Listopad 18, 2016
Nie musimy bać się negatywnych emocji, ani przed nimi uciekać. Czasami mogą być one przydatne - pozwalają nam dojrzeć i spojrzeć na życie z innej perspektywy.

Emocje otaczają nas z każdej strony i kreują to, jak przebiega nasze życie. Nie musimy jednak bać się negatywnych emocji i rozpaczliwie i za wszelką cenę starać się przed nimi uciec.

Takie emocje jak ból, frustracja, lęk, strach, stres czy smutek również są potrzebne w naszym życiu i mogą stanowić swego rodzaju nowy początek i przyczynić się do naszego oczyszczenia.

Nie bój się negatywnych emocji i pozwól sobie na nie. Dzięki temu możesz dojrzeć jako osoba i stać się kimś zupełnie innym. Koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj garść refleksji na ten temat.

Czy szczęście jest obowiązkowe?

Kobieta w czerni

Bardzo często wpadamy w pułapkę myślenia, że naszym obowiązkiem jest być szczęśliwym. Warto jednak powiedzieć otwarcie, że szczęście nie jest obowiązkiem i nie jest możliwe bycie szczęśliwym w każdym momencie swojego życia.

W naszym życiu szczęście odgrywa oczywiście ogromną rolę, jednak jest w nim także miejsce na negatywne emocje i najzwyczajniejszy w świecie smutek.

Nawet jeśli nasze życie jest ogólnie szczęśliwe i udane, wciąż możemy czasami odczuwać negatywne emocje. Czujemy się wtedy źle, a nawet obwiniamy się, że nie doceniamy tego, co mamy. To błąd, ponieważ negatywne emocje są nam tak samo potrzebne, jak i te pozytywne.

Przeczytaj ten artykuł: Życie to nie bajka, ale może być szczęśliwe

Czy potrafisz wyobrazić sobie człowieka, który zawsze jest szczęśliwy i zadowolony? Nie jest to możliwe. W świecie, w jakim żyjemy, każdemu zdarzają się lepsze i gorsze momenty; każdy z nas czasami czuje się zagubiony i nie wie, co dalej robić ze swoim życiem.

Nie zawsze musimy być szczęśliwi i zarażać pozytywną energią. Mamy także prawo do trudnych i złych emocji. Nie warto ich odrzucać i przed nimi uciekać, ponieważ one także są potrzebne.

Walka z negatywnymi emocjami jest walką z góry przegraną; zamiast rozpaczliwej i skazanej na porażkę ucieczki, może lepiej pogodzić się z istnieniem także złych i trudnych emocji i postarać się przekuć je na naszą korzyść.

Nawet one niosą ze sobą pewne korzyści dla naszego rozwoju osobistego. Szczere odczuwanie emocji, także tych negatywnych, to typowo ludzka i naturalna cecha, której nie możemy się wyprzeć.

Jak rozpoznawać negatywne emocje?

Emocje maski

Im bardziej zagłębiamy się w temat emocji, także tych negatywnych, tym bardziej odczuwamy potrzebę ich zdefiniowania i sklasyfikowania.

Warto w tym miejscu podkreślić, że istnieją ,,normalne” negatywne emocje, które jednak w pewnym stopniu mają swoje źródło w takich emocjach, których powinniśmy się obawiać i z którymi warto walczyć.

Czasami nie zdając sobie sprawy z potencjalnego niebezpieczeństwa, zaplątujemy się w sieć emocji, z której później trudno jest nam się wydostać.

Istnieje lista całkiem naturalnych i normalnych emocji, które wydają się całkiem zwyczajne i akceptowalne, jednak poniekąd wiążą się z takimi złymi uczuciami, które powinny nas zaniepokoić i dać nam do myślenia.

Zmartwienia i lęki

Każdy z nas czasami czymś się martwi i jest to absolutnie normalne i nie stanowi powodu do niepokoju. Zmartwienia to uczucia, które towarzyszą nam, gdy na czymś nam zależy lub gdy musimy podjąć jakąś ważną decyzję.

Tego rodzaju lęk przed nowościami jest czymś naturalnym, ponieważ w pewnym stopniu zawsze obawiamy się konsekwencji naszego postępowania.

Problem jednak zaczyna się w momencie, gdy to zmartwienie i towarzyszące mu lęki zaczynają się pogłębiać i przejmować kontrolę nad naszym życiem. Dopada nas wtedy lęk, który powstrzymuje nas przed działaniem i uniemożliwia podjęcie decyzji czy znalezienie rozwiązania danego problemu.

Obniża on także nasze poczucie wartości – sądzimy, że czegokolwiek byśmy nie zrobili, będzie to zła decyzja. Jeśli nawet teraz, dokładnie w tym momencie, czymś się zamartwiasz, zastanów się, czy ta rzecz jest tego warta. Poświęcanie nadmiernej uwagi rzeczom, które na nią nie zasługują, może przyczynić się tylko do pogłębienia naszych lęków.

Smutek i depresja

Smutek to całkiem naturalna emocja, która czasami towarzyszy każdemu z nas. Bywają takie dni, kiedy bardzo łatwo jest nas zranić i dotknąć; dopada nas melancholia i po prostu czujemy się smutni. Co jednak zrobić, kiedy smutek staje się przewlekły i nie ustępuje?

Jeśli czujesz, że smutek pogłębia się i wpadasz w otchłań negatywnych emocji i niskiej samooceny, może to oznaczać, że dopadła Cię depresja. Nie jest to więc już zwykła i bezpieczna emocja, ale problem, z którym natychmiast trzeba zacząć walczyć.

Pretensje i poczucie winy

Czasami złościmy się na samych siebie, ponieważ coś poszło nie po naszej myśli lub nie udało nam się zrealizować danego zadania, w taki sposób, jaki sobie zaplanowaliśmy.

Pretensje możemy też mieć do siebie, gdy powiemy coś nieodpowiedniego lub zachowamy się nierozważnie. Warto jednak nakreślić wyraźną granicę pomiędzy złością, a poczuciem winy.

Obwinianie się jest bardzo negatywną emocją. Kiedy zdajemy sobie sprawę z popełnionego błędu i jesteśmy na siebie źli, wciąż możemy czerpać z takiej sytuacji naukę na przyszłość.

Jednak obwiniając się, mogą pochłonąć nas negatywne emocje, które w konsekwencji odbiorą nam poczucie własnej wartości. Poczucie winy nie jest dobrą emocją i należy go unikać.

Irytacja i gniew

Irytacja to zupełnie normalne uczucie, będące naturalną reakcją na rzeczy czy sytuacje, które nam się nie podobają i które nas drażnią. Może się jednak zdarzyć, że irytacja przemieni się w gniew, a tutaj mamy do czynienia ze zgoła inną sytuacją.

Gniew sprawia, że kierujemy swoje negatywne emocje w stronę innej osoby. Oprócz skrzywdzenia kogoś innego, krzywdzimy tym samym samych siebie, ponieważ gniew przyczynia się do podwyższenia poziomu stresu i niezdrowego zwiększenia napięcia emocjonalnego.

Negatywne emocje i ich pozytywne strony

Kobieta w bieli

Wiele zupełnie zwyczajnych emocji może przerodzić się w emocje negatywne, a odpowiedzialna za to jest nasza nieumiejętność  kontrolowania ich i sterowania nimi w odpowiedni sposób. Myląc irytację z gniewem czy smutek z depresją, szkodzimy nie tylko sobie, ale i naszemu otoczeniu.

Część emocji, które uznajemy za negatywne, tak naprawdę są nam potrzebne i mogą nieść ze sobą wiele korzyści. Czy wyobrażasz sobie życie kogoś, kto nigdy niczym się nie martwi i nigdy nie był smutny? Takie życie byłoby jałowe i pozbawione sensu. Zaakceptuj fakt, że negatywne emocje stanowią nieodłączną część ludzkiego życia i postaraj się wykorzystać tę wiedzę. Powodzenia!