Poczucie własnej wartości - autentyczny klucz do naszego szczęścia

Jeżeli nie zadbamy odpowiednio o nasze poczucie własnej wartości, nie będziemy w stanie osiągnąć prawdziwego szczęścia ani sami, ani w towarzystwie drugiego człowieka. Aby osiągnąć zrównoważone stosunki z ludźmi w naszym otoczeniu, najpierw musimy zadbać o siebie, nauczyć się szanować siebie i kochać siebie takimi, jakimi jesteśmy.
Poczucie własnej wartości - autentyczny klucz do naszego szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Poczucie własnej wartości można zdefiniować jako docenianie i szacunek jaki żywimy do samych siebie. Ma to wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia.

Okazuje się jednak, że poczucie własnej wartości nie jest wcale czynnikiem stałym i możliwym do osiągnięcia raz na zawsze. Śmierć członka rodziny, porażka w miłości czy inna sytuacja może stanowić dla nas olbrzymi cios, który sprawi, że nasze poczucie własnej wartości zachwieje się u samych podstaw.

Sam jednak fakt jego zachwiania się wcale nie znaczy jeszcze, że musi się ono całkowicie zawalić. Wcale nie jest tak, że sytuacja musi się nam wymknąć spod kontroli i już nic się nie uda.

Mogą mieć na to wpływ poboczne czynniki takie jak niechęć do podejmowania decyzji, nierozwiązane problemy, akumulacja emocji i inne. Mogą one powodować głębokie poczucie nieszczęścia, któremu z czasem będzie towarzyszyć niskie poczucie własnej wartości.

Popraw poczucie własnej wartości, aby być szczęśliwym

Być szczęśliwym to odczuwać spokój, zauważać dobre rzeczy, jakie nas otaczają i doceniać to, co czyni nas szczęśliwszymi. Oznacza to też żyć w harmonii ze sobą samym i z innymi.

Okazuje się jednak, że wierzenia, problemy, jakie mieliśmy w dzieciństwie i ciosy, które nieustannie otrzymujemy od życia mogą sprawić, że nasze poczucie własnej wartości obniży się dramatycznie.

Wielki problem pojawia się wtedy, gdy w takim układzie zaczynamy szukać ukojenia i schronienia w robieniu z siebie ofiary, w narzekaniu i – czasem zupełnie nieświadomie – w chronicznym nie opuszczaniu swojej strefy komfortu.

Kobieta robi serce z dłoni

Nagle znajdujemy się w trybie “pauza”. Nie żyjemy naszym życiem w pełni, zaczynają otaczać nas lęki, opanowuje niepewność, a czas przepływa nam między palcami jak gdyby nie miał zupełnie żadnej wartości.

Okazuje się jednak, że wcale nie chodzi tu o czas. To my sami siebie pozbawiamy uczucia, że mamy wartość. Wyrządzamy sobie krzywdę wierząc, że taka jest prawda – czym jeszcze pogarszamy naszą własną sytuację.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Twoje wnętrze – połącz się z nim na 5 sposobów!

Ile razy byłeś w toksycznym związku i z jakiegoś powodu nie byłeś w stanie go zdrowo zakończyć? Ile razy publicznie Cię poniżono i stałeś sparaliżowany, bo nie wiedziałeś, co masz zrobić?

Strach, wątpliwości, wstyd i to odwieczne “wypada, nie wypada…”, “co powiedzą inni”, “co się stanie z moim życiem” albo: “nie będę w stanie bez niej żyć…” to ciemne myśli, które pobudzają nasz autosabotaż. Cierpi na nich nasze poczucie własnej wartości, przez co później czujemy się bardzo źle.

Daj sobie pierwszeństwo, inni później

Na poczucie własnej wartości ogromny wpływ ma to, że nie czujemy się ważni i wartościowi, przez co nie doceniamy samych siebie. Naturalną koleją rzeczy, zaczynamy myśleć o wszystkich dookoła zanim zadbamy o siebie samych.

“Inni zasługują na wszystko, ale nie Ty…”, “Musisz kochać innych, ale sam nie zasługujesz na bycie kochanym…” – tego typu myśli prowadzą do uczucia pustki. Zaczynasz oczekiwać, że inni dadzą Ci to, czego sam nie masz.

Jeżeli nie przyznajesz sobie odpowiedniego miejsca w swoim własnym życiu, jeżeli spychasz siebie na dalszy plan, będziesz cierpieć. Twoje poczucie własnej wartości spada poniżej poziomu podłogi i jeśli nie zmienisz nastawienia, nie zdołasz go podnieść.

Kobieta o zachodzie słońca

Możliwe, że gdy zaczniesz cenić i szanować siebie, na początku poczujesz się jak egoista. Wpojono Ci przecież, że nie wypada myśleć najpierw o sobie. Jeżeli jednak Ty nie masz się dobrze, jak możesz sprawić, że inni się tak poczują? Kosztem własnego szczęścia? Poświęcając samego siebie? Co tym samym zyskasz?

Nikt nie będzie nad Tobą czuwał ani nadawał Ci wartość, na jaką zasługujesz, jeżeli Ty sam tego nie zrobisz. Pamiętaj też, że nie jesteś w stanie dać nic poza tym, co już jest w Twoim wnętrzu. Jeżeli nie kochasz siebie, a dajesz miłość, będzie ona pusta i bezsensowna.

Zajrzyj też do artykułu: Musisz kochać siebie, zanim ktoś Cię pokocha

Czy wybierzesz bycie szczęśliwym?

U podłoża większości naszych problemów – tych w życiu osobistym, w związku i tych które przypominają kłębek bez wyjścia – leży zazwyczaj nasze niskie poczucie własnej wartości.

Dlatego właśnie należy poświęcać mu szczególną uwagę. Jeżeli bowiem czujemy się źle, oznacza to, że coś w naszym wnętrzu wymaga “naprawy”.

Nie możemy oczekiwać, że inni zrobią to za nas i że pomogą nam ułożyć nasze własne wnętrze. Nie wolno nam też ignorować naszych własnych potrzeb, otaczając się wianuszkiem ludzi, którym dajemy to, co tak naprawdę powinniśmy podarować samym sobie.

Przypominałoby to emocjonalne samobójstwo.

Mężczyzna przytula serce - poczucie własnej wartości

Postępując tak, że altruizm wypełni całe nasze życie, bez poświęcania uwagi naszym własnym potrzebom, będziemy tylko żywić nasze złe samopoczucie. Z czasem zmienimy się w wielką czarną dziurę, która będzie wchłaniać wszystko to, co negatywne w jej otoczeniu.

Twoje poczucie własnej wartości stanowi kluczowy czynnik abyś mógł być szczęśliwym człowiekiem. Aby je wypielęgnować musisz się sobie przyjrzeć, dać sobie pierwszeństwo i uświadomić sobie, że to właśnie ze sobą, z nikim innym, spędzisz resztę swojego życia.

Dbaj o siebie, ponieważ jeśli Ty tego nie zrobisz, nikt inny nie zrobi tego za Ciebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.