Szczęście niejedną ma twarz – poznaj 5 jego rodzajów

Chociaż poszczególne rodzaje szczęścia znacznie różnią się od siebie, istnieje jedna ich wspólna cecha – kiedy ich doświadczamy, odczuwamy pełną satysfakcję i ogromną radość.
Szczęście niejedną ma twarz – poznaj 5 jego rodzajów

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Szczęście to pojęcie, którego nie da się jednoznacznie określić. Istnieje kilka jego typów, które bardzo często nie są ze sobą powiązane. Z niniejszego artykułu dowiesz się, że szczęście można odnaleźć w rzeczach i sytuacjach, o których dotychczas nie miałeś pojęcia.

Wielu z nas błędnie uważa, że istnieje jedno jedyne szczęście, dla wielu praktycznie nieosiągalne i bardzo ulotne. To nieprawda! Na co dzień możemy doświadczać kilu zupełnie ze sobą nie związanych rodzajów tego fantastycznego i dopełniającego nasze życie uczuciowe.

We wszystkich typach szczęścia można jednak odnaleźć wspólny mianownik, a jest nim umiejętność cieszenia się chwilą obecną. Tylko jeśli wyzwolimy się z więzów przeszłości i odgonimy niepewność przyszłych dni, będziemy w stanie stać się szczęśliwymi, zadowolonymi z życia ludźmi.

Skupmy się na codziennym życiu, na tym co tu i teraz, a nie na wydarzeniach, na które nie mamy żadnego wpływu. Zamiast rozmyślać nad przyszłością lub grzebać w przeszłości, poświęcajmy więcej czasu bliskim, odkrywajmy radość podróżowania i zwyczajnego cieszenia się życiem.

Szczęście – poznaj jego 5 rodzajów

1. Małe codzienne przyjemności

Wielu z nas nie jest świadomych faktu, że każdy dzień naszego życia może być szczęśliwy. Wystarczy tyko zadbać o nasze małe codzienne przyjemności. Niestety bardzo często kojarzymy szczęście z czymś odległym, niemalże egzotycznym – czymś, co nie znajduje się w naszym zasięgu.

A przecież wcale nie musisz wyjechać do tropików, kupić sobie czegoś bardzo drogiego czy dokonać jakichś wielkich osiągnięć, by odczuwać satysfakcję z każdego przeżytego dnia. Wystarczy odkryć, że nawet w najmniej znaczących rzeczach lub sytuacjach można odnaleźć prawdziwe szczęście.

Dziewczyna pod kocem

Prawdziwie szczęśliwe życie kryje się w niewielkich szczegółach dnia codziennego. Niestety większość z nas jest nieuważnych i obojętnie przechodzi wobec tego, co może być źródłem wielkiego szczęścia.

Ludzka natura nie pozwala nam na poprzestanie na małych rzeczach, ciągle dążymy do czegoś wielkiego – i to właśnie odbiera nam umiejętność zwyczajnego cieszenia się życiem.

Zwolnij na chwilę tempo, rozejrzyj się wokół i odkryj, że poranna kawa, jogging na świeżym powietrzu, ulubiona książka, podlewanie kwiatów czy każda praca, którą wykonujemy z pasją, mogą stać się źródłem przyjemności i szczęścia.

2. Stan flow

Z pewnością nieraz doświadczyłeś stanu flow, lecz fachowa nazwa tego zjawiska nic ci nie mówi. To nic innego jak stan, w którym uwalniamy swój umysł i dajemy się ponieść trwającej chwili. Jako przykład możemy podać moment, w którejym bez reszty pogrążasz się w tym, co robisz.

Czas płynie wówczas szybko bez twojej wiedzy, a wszystko, co znajduje się w twoim otoczeniu przestaje w tym momencie być istotne. Bardzo często dzieje się tak w przypadku oddawania się sztuce: malowaniu, pisaniu, tańczeniu czy jakiejkolwiek czynności mającej na celu stworzenie czegoś pięknego.

Dziewczyna z książką i psem

Niekoniecznie musi to być sztuka, czasem bez reszty mogą pochłaniać nas zwyczajne codzienne czynności, które po prostu uwielbiamy wykonywać i które przynoszą nam wiele satysfakcji i zadowolenia. Możesz odnaleźć szczęście w rozwiązywaniu zadań matematycznych, gotowaniu, hodowli pomidorów, zabawach z dziećmi…

Odnalezienie swojej ulubionej „strefy” jest jednym z rodzajów szczęścia. Jak można zauważyć, ma ono charakter indywidualny i dla każdej osoby szczęście to może być zupełnie inne.

A jak jest w twoim przypadku? Która z codziennych czynności sprawia, że bez reszty zatracasz się w cudownym świecie spełnienia i satysfakcji?

3. Szczęście w otoczeniu innych ludzi

Człowiek jest istotą społeczną, dlatego też usilnie dąży do stworzenia silnych i zdrowych więzi z otaczającymi go osobami, zwłaszcza z najbliższą rodziną, kolegami ze szkoły, pracy, przyjaciółmi, swoim życiowym partnerem, dziećmi itp.

W zależności od typu charakteru jedne osoby są bardziej społeczne, inne nieco mniej, a dla jeszcze innych stworzenie pozytywnych relacji społecznych to prawdziwe wyzwanie.

Przyjaciółki

Jednak bez względu na typ osobowości powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że odrobina samotności jest wręcz niezbędna do osiągnięcia pełnego i szczęśliwego życia. Tylko kiedy znajdujemy się sami ze sobą, jesteśmy w stanie usłyszeć swój wewnętrzny głos.

Oczywiście wsparcie ze strony bliskich nam osób jest równie ważne jak rozwój duchowy każdego z nas. Już sama świadomość, że w naszym otoczeniu znajdują się osoby, które nas doceniają i na które możemy zawsze liczyć, daje nam poczucie szczęścia i umacnia poczucie własnej wartości.

4. Osiąganie wytyczonych celów

Posiadanie celu w życiu, stawianie sobie wyzwań, walka ze strachem i swoimi słabościami… Każde osiągnięcie w tej dziedzinie życia stanowi poważny krok do prawdziwego szczęścia.

Szczęśliwa kobieta

Zadowolenie z osiągniętych celów, wysiłku włożonego w przekraczanie swoich własnych ograniczeń oraz satysfakcja ze spełnionych marzeń dodają nam skrzydeł i pozwalają poczuć się prawdziwie szczęśliwym. Co więcej, dodają motywacji do dalszego działania.

Osoby, które dzielnie dążą do swoich celów i – prędzej czy później – je osiągają, są szczęśliwsze, bardziej pewne siebie.

Nikt nie jest w stanie zahamować ich wewnętrznego rozwoju, mają pozytywne podejście do życia, a co najważniejsze – wierzą we własne możliwości, a dzięki tej wierze są w stanie przenosić góry.

5. Odnaleźć sens życia to odnaleźć szczęście

Wielu ludzi pogrąża się w goryczy, ponieważ ich życiu brakuje sensu. Przyczyn tego poważnego problemu może być wiele: następstwo zaburzeń na tle emocjonalnym, obniżenie poczucia własnej wartości, brak ciekawości świata, pesymizm, brak empatii

Świadomość tego, że przyszliśmy na świat w jakimś celu, pozwala odnaleźć nam szczęście. Przecież życie ludzkie musi mieć jakiś sens. I właśnie każdy z nas powinien znaleźć przyczynę tego, że znalazł się na tym świecie, w tym a nie innym miejscu.

Często odnalezienie naszej własnej drogi zajmuje nam sporo czasu. Przecież ludzka egzystencja jest skomplikowana i nikt nie podaje nam szczęścia na tacy.

Odnalezienie sensu życia stanowi pożywkę dla naszej duszy, nadaje naszemu życiu ogromną wartość i sprawia, że zwyczajnie czujemy się szczęśliwi.

Zastanów się, co możesz dać światu. Przecież każdy z nam ma naprawdę wiele do zaoferowania. Sami jednak musimy odkryć naszą wartość i nasze życiowe pasje.

Na zakończenie

Warto uświadomić sobie, że szczęście niejedną ma twarz i nie powinniśmy kojarzyć go wyłącznie z romantyczną miłością. Istnieje wiele innych aspektów naszego życia, w których możemy doświadczyć ogromnej satysfakcji i szczęścia.

Przeanalizuj powyższe pięć rodzajów szczęścia i zastanów się, nad którymi z nich powinieneś popracować. Jeśli uda ci się je harmonijnie ze sobą pogodzić, już wkrótce staniesz się najszczęśliwszym człowiekiem pod słońcem.

Odważysz się być szczęśliwym na pięć różnych sposobów? Pamiętaj, że na prawdziwe szczęście składa się wiele elementów: udany związek, kochająca się rodzina, spełnione marzenia, sukces zawodowy, życiowa pasja, barwne zainteresowania, odkrycie sensu egzystencji…

Szczęście to wybór, który zależy tylko i wyłącznie od nas samych!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Csikszentmihalyi, Mihaly (2008) Fluir: una psicología de la felicidad. Madrid: Debolsillo

  • Frankl, Viktor (2005) El hombre en busca de sentido. Herder


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.