Zwiększ poczucie własnej wartości dzięki kilku nawykom

Czy wiedziałaś, że ćwiczenia poza dobrym wpływem na ciało, pomagają także w produkcji endorfin?
Zwiększ poczucie własnej wartości dzięki kilku nawykom

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2016

Poczucie własnej wartości jest niezwykle ważne i nie można lekceważyć tego zagadnienia. Im bardziej się kochasz i szanujesz, tym lepszą jakość ma Twoje życie. Należy pamiętać, że myśli i emocje bezpośrednio wpływają na zdrowie fizyczne.

Przykładowo osoba, która nie czuje się dobrze sama ze sobą, nie przykłada tak dużej wagi do utrzymywania zdrowej diety. Czy kochasz i szanujesz samą siebie? Czy lubisz osobę, którą jesteś?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest negatywna lub nie jesteś pewna, spróbuj wprowadzić w swoje życie następujące nawyki, by poprawić poczucie własnej wartości i tym samym cieszyć się lepszym życiem.

Ucisz negatywny wewnętrzny głos

uśmiech na dłoni

Niskie poczucie własnej wartości w dużej mierze wynika z rzeczy, które mówisz sama do siebie. Cały świat może krytykować wiele aspektów Twego życia. Ale jeśli Ty sama czujesz się dobrze z tym, kim jesteś, to żadne głosy krytyki nie mają znaczenia.

Z drugiej strony, kiedy krytyka i sabotaż pochodzą z Twego wnętrza, to nic co robisz nie będzie dobre. Możesz być najmilszą i najbardziej towarzyską osobą na świecie, ale wciąż będziesz uważać, że to za mało.

Ucisz wewnętrzny głos, który mówi Ci takie rzeczy jak:

  • “Jestem okropna”
  • “Nie potrafię nic zrobić”
  • “Nie jestem wystarczająco dobra”
  • “Nikt mnie nie polubi”

To nie jest łatwy proces, ponieważ wewnętrzny głos odzywa się automatycznie. Ważne jest jednak, by stać się świadomym sposobu komunikacji z samym sobą. Odkryjesz, że ten pozytywny nawyk wpłynie dobrze na Twoje poczucie własnej wartości i poprawi Twoją opinię o samej sobie.

Przestań opierać się na opinii innych

Uzależniasz poczucie własnej wartości od tego, co myślą o Tobie inni ludzie? Oczywiście miło jest, jak przyjaciele czy rodzina okazują swoje uznanie. Ale nie możesz od tego uzależniać własnego szczęścia.

Ważne, byś nauczyła podejmować się decyzje na bazie tego, czego chcesz i potrzebujesz. Czasami oznacza to, że będziesz podążać inną ścieżką niż pozostali. I to jest w porządku. To część doskonalenia się jako człowiek.

Najważniejszym zwyczajem pozytywnego poczucia własnej wartości jest robienie rzeczy, które Cię uszczęśliwiają.

Ćwiczenia

Jogging

Ćwiczenia to bardzo pozytywny nawyk, jeżeli chodzi o zdrowe poczucie własnej wartości. Generują się wówczas m.in. endorfiny, dzięki którym czujesz się lepiej i masz w sobie więcej satysfakcji. Dodatkowo sama lepsza forma fizyczna wpływa pozytywnie na Twoje samopoczucie.

Początki oczywiście mogą być trudne, ale z czasem treningi staną się Twoją rutyną. Jeśli nie jesteś aktualnie zbyt aktywna fizyczna to rekomendujemy, byś zaczęła powoli. Krok po kroku.

Dobrze jest poświęcić na ćwiczenia 30 minut każdego dnia, ale możesz też zacząć od 10- lub 15-minutowego wysiłku przez jakiś czas. Wiele nie trzeba.

Naucz się akceptować siebie

Może myślisz, że masz wiele słabości i wad w porównaniu do ludzi wokół Ciebie. Być może masz rację, ale mimo to musisz nauczyć się akceptować siebie taką, jaką jesteś. Twoje cechy, zdolności i wady są tym, co czyni Cię unikalną.

Czasami trudno jest zaakceptować fakt, że nie jesteś dokładnie tą osobą, którą chciałabyś być. Ale zawsze musisz pamiętać, że posiadasz pewne zdolności, które dla innych są ważne. Zamiast zamartwiać się nad tym, czego Ci w życiu brakuje, czy masz otyłość lub nienawidzisz swojej pracy, spróbuj docenić to, co masz.

Twoje poczucie własnej wartości poprawi się, kiedy podziękujesz rodzinie, przyjaciołom i docenisz wszelkie dobre rzeczy, które Ci się w życiu przytrafiły. Czasami zwykła zmiana perspektywy może zdziałać cuda.

Bądź towarzyska

Uśmiechnięte dziewczyny

Posiadanie znajomości jest ważne dla poprawy poczucia własnej wartości. Świadomość, że obok są życzliwi Ci ludzie, daje w pewnym stopniu bezpieczeństwo i pewność, których potrzebujesz.

Dodatkowo spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi pomaga wyeliminować stres. Pamiętaj, że stres negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Znajdź czas na rozmowę z przyjaciółmi, tworzenie i dzielenie wspomnień, które nigdy nie znikną.

Otaczaj się ludźmi, którzy są pozytywni i wspierający. Negatywna krytyka i toksyczne relacje są wielkim przeciwnikiem Twojego poczucia własnej wartości.

Stwórz listę swoich zdolności i zalet

Bycie hojnym wobec siebie jest jedną z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia. Kiedy jesteś w stanie patrzeć na siebie z miłością i akceptujesz to kim jesteś, Twoje poczucie własnej wartości wzrasta. Możesz zacząć budować to poczucie poprzez stworzenie listy swoich dobrych cech.

Na początku będzie to trudne zadanie. Jeśli utkniesz w jakimś punkcie, poproś o pomoc kogoś z przyjaciół lub rodziny. Zobaczysz, że po takiej szczerej rozmowie będziesz miała jaśniejszy obraz swoich zdolności i cech, które czynią Cię wyjątkową.

Przeglądaj tę listę i dodawaj nowe cechy, które odkrywasz. Każdego ranka możesz ją czytać i modyfikować. Nie ograniczaj się: każda zdolność jest ważna.

Unikaj bycia perfekcjonistką

kobieta wśród motyli

Masz pewne wady, tak jak każdy inny. Kluczem zdrowego poczucia własnej wartości jest umiejętność akceptowania ich jako części Twojej osobowości. Próba wyeliminowania wszystkich defektów tylko Cię unieszczęśliwi.

Jeśli za mocno się na nich skupiasz, to z biegiem czasu nie będziesz w stanie spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Obraz taki jest niezdrowy i donikąd Cię nie doprowadzi. Najlepsze co możesz zrobić, to przestać się tym martwić.

Zdrowe poczucie własnej wartości jest podstawą szczęśliwego życia

Pracuj nad budową pozytywnego poczucia własnej wartości. Jeśli nie czujesz, że Twoje życie wygląda tak, jak powinno, to spróbuj je zmienić. Jednak rób to w taki sposób, aby z każdego dnia korzystać na maksa.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.