Życie należy do Ciebie – Nie tłumacz się

· Lipiec 9, 2016
Nikt nie musi tłumaczyć się z wyznawanych przez siebie wartości, swoich przekonań czy swoich relacji z innymi ludźmi. Tylko czasami wyjaśnienie czegoś jest oznaką szacunku do drugiej osoby, ale nie wymogiem.

Życie każdego z nas jest tylko i wyłącznie w naszych rękach i nie musimy nikomu tłumaczyć się z naszych wyborów. Psychologia kognitywna przypomina nam, że nie jesteśmy zobowiązani do tłumaczenia się z naszych przekonań czy decyzji podejmowanych każdego dnia.

Musisz pamiętać, że Twoje życie należy tylko do Ciebie i to Ty jesteś za nie odpowiedzialna. Oczywiście są w życiu sytuacje, gdy z szacunku do drugiej osoby tłumaczymy nasze postępowanie, jednak w wielu przypadkach nie powinniśmy ulec żądaniu natychmiastowych wyjaśnień.

Usprawiedliwiając Własne Życie

Jazda na rowerze

Jak w każdym innym przypadku, tłumaczenie swojego postępowania ma pewne granice, oparte przede wszystkim na zdrowym rozsądku.

Oczywiście możemy prosić swojego partnera o wyjaśnienie, gdy na przykład przez kilka dni nie było go w domu i to samo dotyczy również naszych dzieci, gdy zachowują się nieprawidłowo.

W jaki sytuacjach wytłumaczenie się jest potrzebne?

Przede wszystkim w trudnych i bolesnych sytuacjach, gdy ktoś lub coś nie sprostało naszym wymaganiom lub złamało pewne reguły. Psychologowie podkreślają jednak, że należy unikać wypracowania u siebie ,,nawyku” tłumaczenia się przed każdą osobą i z każdej decyzji. 

Problem leży w komunikacji i więzi pomiędzy Tobą a innymi osobami. Jeśli Wasz dialog jest konstruktywny i pełen empatii, Ty i Twój rozmówca rozumiecie się i nie czujecie potrzeby żądania wyjaśnień.

W bardzo wielu przypadkach zdarza się jednak, że druga osoba wyciąga przedwczesne wnioski i nie słucha, zbyt skupiona na własnych celach.

Zapamiętaj:

  • Twoje życie należy tylko do Ciebie. Nie nabieraj nawyku tłumaczenia się wszystkim i ze wszystkiego.
  • Istnieje ograniczona lista sytuacji, w których słowo wyjaśnienia jest mile widziana, a nawet oczekiwana, by związek lub inny rodzaj relacji funkcjonował prawidłowo.
  • Tłumaczyć można się tylko przed kimś, kto wysłucha Cię z pełnym zaangażowaniem i szacunku. Dialog musi mieć formę demokratyczną, bo tylko w ten sposób jesteście w stanie dojść do porozumienia i osiągnąć wspólne cele.

Kiedy nie należy się tłumaczyć?

Kobiety

Z pewnością nie raz byłaś w sytuacji, w której ktoś bliski – partner, przyjaciel, członek rodziny czy kolega z pracy – w jakiś sposób zobowiązywał Cię do wyjaśnień w jakiejś sprawie. Być może był to jakiś aspekt Twojego życia, którym niekoniecznie chciałabyś dzielić się z kimkolwiek i jest to absolutnie normalne.

Poniżej znajdziesz kilka przykładów sytuacji, w których nigdy nie powinnaś czuć się zobowiązana do tłumaczenia swoich wyborów. Pamiętaj, to Twoje życie i nikt nie ma prawa w nie ingerować bez Twojego pozwolenia.

Twoje życie, Twoje priorytety

To, co jest dla Ciebie ważne, to tylko i wyłącznie Twoja sprawa. Jeśli marzysz o dalekich podróżach i poświęcasz na nie wszystkie swoje oszczędności zamiast kupić nową pralkę czy samochód – nie słuchaj ludzi, którzy twierdzą, że to nierozsądne.

Życie jest krótkie i żyje się tylko raz, nie warto więc marnować czasu na słuchanie takich ,,dobrych rad”.

Nie tłumacz się ze swojego życia uczuciowego

Pytania takie jak Dlaczego nie masz partnera? Planujesz dzieci? Dlaczego Twój mąż jest taki skryty? Nie wolelibyście zamieszkać z rodzicami? to wyraźne naruszenie Twojej przestrzeni osobistej.

Oczywiście, niektóre osoby zadają takie pytania w jak najlepszej wierze, jednak jeśli odpowiedź na nie jest dla Ciebie niezręczna nie czuj się zobowiązana do jej udzielenia.

Nie musisz tłumaczyć się ze swoich przekonań

Twoje przekonania, wierzenia i priorytety to Twoja sprawa. Nie musisz ich tłumaczyć ani uzasadniać. Wyznawana przez Ciebie religia lub jej brak, Twoje decyzje i Twój sposób postrzegania świata nie powinien być dla kogoś tematem do dyskusji – powinny po prostu zostać zaakceptowane.

Wspólne życie i funkcjonowanie wymaga wzajemnego szacunku i tolerancji. Wyjaśnienia są konieczne tylko w szczególnych sytuacjach.

Żyj swoim życiem w zgodzie z wyznawanymi przez siebie wartościami. Tylko wtedy będziesz cieszyć się wolnością.