Życie wymyka Ci się spod kontroli? Oto 6 sposobów, jak nad nim zapanować

Jeśli życie Cię przytłacza i nie wiesz, co dalej robić, pozwól sobie na chwilę refleksji, wyznacz sobie cel i zaplanuj jego realizację.
Życie wymyka Ci się spod kontroli? Oto 6 sposobów, jak nad nim zapanować

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Życie nie jest proste i każdy zgodzi się z tym banalnym stwierdzeniem. Czasami potrafi nieźle dać nam w kość i wymknąć się spod kontroli, co generuje frustrację i zdezorientowanie. Kluczem do wyjścia z takiej sytuacji jest niepoddanie się pesymizmowi i bierności.

Smutek jest zdrową reakcją na trudne życiowe momenty, nie może jednak powstrzymywać nas przed działaniem. Jeśli czujesz, że Twoje życie wymyka Ci się spod kontroli, koniecznie czytaj dalej i poznaj 6 najprostszych sposobów, by zapanować nad nim i swoimi emocjami.

1. Podziel się sobą z innymi

Spotkanie z przyjaciółką

Gdy czujesz się przytłoczona i masz wrażenie, że Twoje życie nie ma sensu, najlepiej jest znaleźć sposób, by na nowo poczuć się potrzebną. Dzielenie się z innymi – czy w kontekście materialnym, czy emocjonalnym – to bowiem najlepsze lekarstwo na umartwioną duszę. Co lepsze, dobra karma wraca, więc warto inwestować w nasze relacje z innymi ludźmi, które w przyszłości na pewno zaprocentują.

Zamiast pogrążać się w zniechęceniu i bierności, rozpaczać nad brakiem czasu czy pieniędzy, rozejrzyj się dookoła, a na pewno uda Ci się dostrzec kogoś, kto potrzebuje Twojej pomocy i wsparcia.

Może być to nieznajomy, któremu zabrakło drobnych na bilet, starsza pani, której pomożesz wnieść zakupy czy przejść przez ulicę. Pomaganie innym udowodni Ci, że jesteś potrzebna i że zawsze możesz zrobić coś dla drugiej osoby. Da Ci to zupełnie inną perspektywę, dzięki której i na swoje życie spojrzysz przychylnym okiem.

2. Obserwuj innych ludzi

Kiedy czujemy się przytłoczeni i zmartwieni, najczęściej skupiamy się tylko na własnych problemach i bólu. Jednak następnym razem, gdy dopadnie Cię zniechęcenie i smutek, zamiast chować się w domu, postaraj się wyjść do ludzi.

Znajdź ławkę w parku czy stolik w kawiarni i obserwuj ludzi, którzy są wokół Ciebie. Nie chodzi jednak tylko o to, by na nich patrzeć – przede wszystkim użyj wyobraźni i zastanów się, jak może wyglądać życie mijających Cię osób.

To bardzo proste ćwiczenie, które uczy nas żyć tu i teraz i cieszyć się chwilą. Popatrz na bawiące się dzieci – czyż to nie piękne, jak dobrze się bawią, jak bardzo są beztroskie i niewiele potrzeba im do szczęścia? Wokół Ciebie znajdą się też na pewno osoby zatroskane i pogrążone we własnych myślach – jak sądzisz, czy borykają się z podobnymi problemami co Ty?

Nie musisz z nimi rozmawiać, ani nawiązywać żadnego innego kontaktu. To zadanie polega tylko na obserwacji i refleksji, która pozwoli Ci dostrzec nie tylko ograniczenia, ale i szansy.

3. Wzbogać swoje życie o chwilę dla siebie

Chwila dla siebie, spokojne życie

Niezależnie od tego, czy dręczą Cię problemy w związku, pracy czy rodzinie, potrzebna będzie Ci chwila wytchnienia i relaksu. Pamiętaj – to nie ucieczka od problemów tylko próba nabrania dystansu i zapanowania nad własnymi emocjami. Im dłużej pozostajesz w samym centrum problemu czy konfliktu, tym większa szansa, że padną słowa, których potem będziemy bardzo żałować.

Weź głęboki wdech i nabierz dystansu – dosłownie i w przenośni. Wróć do domu, zaparz sobie filiżankę kawy czy herbaty, zdrzemnij się albo zażyj relaksującej kąpieli. Gdy już uda Ci się rozluźnić, przeanalizuj daną sytuację i spróbuj znaleźć rozsądne rozwiązanie; gdy emocje już opadną, łatwiej będzie spojrzeć na problem z innej perspektywy.

Z pewnością uda Ci się dzięki temu dostrzec bardziej pozytywne aspekty problemu i podjąć najlepszą decyzję.

4. Pokochaj siebie i swoje życie

Czytająca kobieta

Jeśli Twój związek nie daje Ci satysfakcji, partner Cię rozczarowuje, a przyjaciele o Tobie zapomnieli, wciąż powinnaś pamiętać, że jest jeszcze jedna osoba, najważniejsza w Twoim życiu. Ty sama.

Najważniejszą miłością, jaką masz do zaoferowania jest miłość do samej siebie. Poświęć chwilę na refleksję nad tym, czy kochasz siebie wystarczająco i czy umiesz same sobie okazywać uczucie i troskę. Pomogą Ci w tym proste codzienne nawyki:

  • Prowadź dziennik wdzięczności, w którym każdego dnia będziesz zapisywać powody, dzięki którym poczułaś się wyjątkowo i byłaś z siebie dumna.
  • Zadbaj o czas tylko dla siebie – zafunduj sobie masaż czy zarezerwuj czas na realizację pasji.
  • Codziennie przed pójściem spać stawaj przed lustrem i wypowiadaj do odbicia dwa magiczne słowa: Kocham Cię.

Brak miłości do samej siebie sprawia, że życie potrafi być naprawdę nie do zniesienia. Uwierz, że to Ty jesteś swoim największym sojusznikiem i przyjacielem, a wszystko stanie się prostsze.

5. Dbaj o swój rozwój

Niektóre sytuacje, z którymi spotykamy się w życiu przytłaczają nas wyjątkowo mocno. Głównie dlatego, że zupełnie nie wiemy, jak do nich podejść i jak się zachować. Przykładem niech będą problemy finansowe, kiedy nagle orientujemy się, że pod koniec miesiąca konto świeci pustkami, czy nawet dorobiliśmy się długów. Jest to dosyć konkretny problem, potrzebne są więc konkretne rozwiązanie.

Nie pozwól sobie myśleć, że umiesz i wiesz już wszystko. Zawsze znajdą się umiejętności, nad którymi warto popracować. W opisywanym przypadku problemów finansowych, rozwiązaniem może być nauka lepszego zarządzania budżetem. Inwestycja we własny rozwój pomoże Ci uniknąć takich kłopotów w przyszłości. Ta sama zasada dotyczy różnych aspektów życia:

  • Jeśli masz problem z zarządzaniem pieniędzmi, zapisz się na krótki kurs. Dzięki temu nauczysz się oszczędzać i inwestować.
  • Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z emocjami, zapisz się na terapię. To także forma rozwoju osobistego!
  • W przypadku problemów zawodowych, nie wahaj się nauczyć nowych umiejętności, które pozwolą Ci na awans lub zmianę pracy.

Pamiętaj, że nie istnieją magiczne sposoby, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rozwiążą wszystkie Twoje problemy bez wysiłku. Podejmij wyzwanie i weź sprawy w swoje ręce. Nigdy nie przestawaj się uczyć i rozwijać.

6. Poszukaj inspiracji

Znajdź i przygotuj sobie miejsce, gdzie będzie dominować pozytywna energia. Zawsze, gdy poczujesz, że życie wymyka Ci się spod kontroli, udaj się tam i skup się na uczuciach takich jak wdzięczność. Niech to miejsce inspiruje Cię do działania. Marzysz o podróży do Azji? Chcesz wybudować dom? Skup się na swoim celu, ale nie strać po drodze tego co masz najważniejsze – samej siebie.

Gromadź inspiracje, cytaty, zdjęcia, notatki… Fizyczne dowody na to, że dążysz do spełniania marzeń pomogą Ci odnaleźć się w najtrudniejszych życiowych momentach; dzięki nim nie zapomnisz, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne. Spisane plany łatwiej jest zrealizować, punkt po punkcie, co daje niesamowite uczucie kontroli nad własnym życiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.