Zrelaksować się w 5 minut – 9 sposobów!

21 stycznia, 2019
Komputery i inne urządzenia elektroniczne stanowią stały element naszego życia. Jeśli chcesz się zrelaksować, a tym samym lepiej spać, zrób sobie przerwę co dwie godziny, natmiast godzinę przed snem unikaj korzystania z elektroniki.

Stres, nerwy, niepokój… To wszystko bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Właśnie dlatego potrzebna jest nam wiedza, jak skutecznie zrelaksować się, do tego najlepiej w jak najkrótszym czasie.

Rzadko kiedy mamy bowiem go tyle, aby udać się na profesjonalną sesję masażu czy zajęcia z jogi. Potrzebne Ci natychmiastowe rozwiązanie? Poznaj 9 sposobów, jak zrelaksować się w zaledwie 5 minut!

Jak zrelaksować się w 5 minut?

Spaceruj

Spacer w przyjemnym miejscu, nawet dość krótki, szybko pozwoli Ci się wyciszyć i nabrać dystansu. Jeśli stres dopada Cię w pracy, wyjdź z biura w porze lunchu i pójdź na spacer.

Już po 5 minutach zapomnisz o problemach, zachwycisz się otaczającym światem i uzyskasz nowe spojrzenie na sprawy, którymi musisz się zająć po powrocie do pracy.

Spacer pomaga kobiecie zrelaksować się

Oddychaj

Pewnie właśnie pomyślałeś: ,,przecież oddycham przez cały czas”. Jednak w tym wypadku mowa o świadomych ćwiczeniach oddechowych.

Przede wszystkim musisz skupić się na powietrzu wpadającym do Twoich płuc, zapominając przez chwilę, że to zwykły mechaniczny i fizjologiczny proces.

Pomyśl o oddechu jak sposobie na zyskanie witalnej siły,która ożywi Twoje ciało, zredukuje stres i dostarczy tlen do każdej komórki.

  • Aby zrelaksować się, oddychaj głęboko, najlepiej przez nos.
  • Zamknij oczy i przyjmij wygodną pozycję. Możesz siedzieć, stać, a nawet leżeć.

Ciekawym ćwiczeniem może być oddychanie raz jedną, a raz drugą dziurką. Jest to naprawdę świetny sposób, żeby zrelaksować się bez wychodzenia z pracy.

Ucieknij w świat wyobraźni

Dobrą metodą, aby zrelaksować się w krótkim czasie jest wyobraźnia. Wystarczy oderwać się od przytłaczających nas obowiązków i przez moment pomarzyć, na przykład o wakacjach na Karaibach i drinkach z palemką.

Myśl intensywnie o cichym i spokojnym miejscu, takim jak las, i wyobraź sobie siebie pośród drzew i kwiatów. Wyobrażaj sobie także swoją idealną przyszłość. Jednak zwracaj uwagę, czy tego typu marzenia nie przynoszą odwrotnego efektu od zamierzonego i czy przypadkiem nie wywołuje to u Ciebie frustracji czy poddenerwowania.

Poświęć kilka minut na przyjemne myśli, które pomogą Ci zrelaksować się i nabrać dystansu do codziennych spraw.

Kobieta medytuje na łóżku

Przekąś coś

Pusty żołądek nie jest Twoim sprzymierzeńcem w walce ze stresem. Wybierając zdrową przekąskę nie tylko zaspokoisz głód, ale też poczujesz się spokojniejszy i bardziej zadowolony z życia. Istnieje bowiem silny związek pomiędzy tym, co dzieje się w Twoim brzuchu, a co odczuwa Twój mózg.

Nie jedz zbyt szybko i delektuj się każdym kęsem. Wybierz jabłko, batonik z musli albo kawałek gorzkiej czekolady, unikaj za to tłustych i słodkich potraw, które mogłyby przynieść odwrotny efekt.

Zajmij się ogródkiem

Zajęcia na świeżym powietrzu,na przykład ogrodnictwo, jest świetnym rozwiązaniem dla zestresowanych osób. Przebywanie na zewnątrz pozwoli Ci odetchnąć pełną piersią, a zajmując się roślinami oczyścisz swój umysł z negatywnych czy natrętnych myśli.

Nieważne czy masz tylko jedną doniczkę, grządkę czy cały ogród… Wystarczy kilka minut podlewania, pielenia czy wręcz rozmowy z roślinami, aby unormować ciśnienie krwi, zrelaksować się i poczuć się lepiej.

Odejdź od komputera

Większość z nas niemal nie rozstaje się ze swoim komputerem, zapominając, że zbyt długie przebywanie przed monitorem również podnosi poziom stresu.

Prowadzi to do dalszych konsekwencji takich jak problemy z zasypianiem, bezsenność, depresja, koszmary senne, bóle głowy, bóle mięśni czy zaburzenia widzenia.

Aby zneutralizować ten negatywny wpływ komputera na nasze zdrowie, staraj się robić 5-minutowe przerwy na każde 2 godziny pracy. Z kolei w domu staraj się unikać siedzenia przed komputerem czy telewizorem, zwłaszcza wieczorem, bezpośrednio przed pójściem spać.

Upewnij się, że w Twojej sypialni nie ma tego typu urządzeń, a na pewno zobaczysz poprawę jakości Twojego snu.

Ćwiczenia ruchowe przy biurku

Zbliż się do natury

Odrobina słońca, spacer po trawie albo plaży, wąchanie kwiatków: to wszystko bardzo skuteczne sposoby, aby zrelaksować sięinawiązać bliższy kontakt z naturą. Zmniejsza to poziom stresu, ogranicza objawy depresji i stany lękowe.

Jeśli mieszkasz w mieście, wystarczy spacer po parku lub rośliny, którymi możesz udekorować swoje miejsce pracy czy mieszkanie.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Odkryj, jak to jest żyć pełnią życia!

Zafunduj sobie masaż

Nie martw się, nie musi być to godzinny masaż u specjalisty, choć od czasu do czasu i taki nie zaszkodzi. Gdy czujesz, że właśnie nadszedł moment, w którym jesteś na skraju wyczerpania, możesz samodzielnie wykonać masaż, który uwolni Cię od stresu.

Uciskaj miejsce pomiędzy palcem wskazującym, a środkowym, aby pozbyć się napięcia. Możesz także rozmasować powierzchnię poniżej kciuka, co pomoże Ci zrelaksować się i rozluźnić ramiona i szyję. Z kolei naból głowy najlepszy będzie masaż skroni, nie zapomnij tylko, żeby zamknąć oczy.

Posłuchaj muzyki

Muzyka ma niesamowity wpływ na nasze samopoczucie, oczywiście w zależności od gatunku. Na zneutralizowanie stresu polecamy przede wszystkim muzykę instrumentalną, klasyczną czy orientalną.

Są to rodzaje muzyki, które pomogą Ci się wyciszyć i które możesz stosować także na problemy z zasypianiem.

Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest także słuchanie ulubionych piosenek. Unikaj tych zbyt wolnych i smutnych, gdyż zamiast cię uspokoić, mogą dodatkowo Cię przygnębić. Nie słuchaj muzyki zbyt głośno, niezależnie czy wybierasz słuchawki czy nie.