Lęk przed samotnością – 6 sposobów walki

Aby przezwyciężyć strach przed samotnością, ważne jest, aby pamiętać, by nie szukać rozpaczliwie związku. Tego typu relacje nie są zdrowe.
Lęk przed samotnością – 6 sposobów walki

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odczuwasz lęk przed samotnością? Przeżyłaś już kilka rozstań, a teraz myślisz, że nie ma już dla Ciebie nadziei? Czy ludzie, których uważałaś za przyjaciół, nagle odchodzą z Twojego życia? Czy osiągnęłaś punkt, w którym wydaje Ci się, że samotność jest Twoim przeznaczeniem?

Każdy przechodzi przez tego typu momenty. Jeśli jednak takie sytuacje i wydarzenia wyzwoliły w Tobie lęk przed samotnością, możesz wypróbować w praktyce nasze poniższe wskazówki.

Jak pokonać lęk przed samotnością

1. Przestań się krytykować

Pierwszym krokiem w walce z lękiem przed samotnością jest rzetelne spojrzenie na siebie samą. Aby to zrobić, przyznaj przed sobą uczciwie, ile razy dziennie zdarza Ci się poddać. Czy mówisz sobie, że nic nie znaczysz, że jesteś złym człowiekiem, że jesteś za stary lub za młody?

Jeśli myślisz o sobie w ten sposób, cały czas będziesz w złym nastroju i zaprogramujesz się na bycie z samą sobą.

lęk przed samotnością

Pamiętaj, że to, co sobie powtarzasz, ma bezpośredni wpływ na to, jak się czujesz. To naprawdę proste. Jeśli zaprogramujesz się na pozytywne myślenie, będziesz się lepiej czuć sama ze sobą.

Jeśli jesteś w stosunku do siebie nastawiona negatywnie, nadszedł czas, aby nauczyć się, jak być milszą. Może ktoś Cię w przeszłości krytykował, wykorzystywał w pewien sposób lub sprawił, że czułaś się czemuś winna. Czas przestać pozwalać innym przejmować kontrolę nad Twoim życiem.

Z drugiej strony, może problem polega na tym, że w przeszłości popełniłaś jakieś błędy i nie pozwalasz sobie o nich zapomnieć. W takim przypadku nadszedł czas, aby wyłączyć ten głos w Twojej głowie, który ciągle Cię krytykuje. Musisz powiedzieć sama sobie, że mimo swoich porażek jesteś wartościową osobą – musisz w to także uwierzyć.

2. Zwiększ poczucie własnej wartości

Zwiększenie pewności siebie i poczucia własnej wartości ma kluczowe znaczenie podczas walki z lękiem przed samotnością.

Zastanów się nad tym – jeśli nie potrafisz zobaczyć tych wszystkich wspaniałych cech, które posiadasz i nie potrafisz się pokochać, jak możesz oczekiwać, że inni to poczują. Sposób, w jaki postrzegamy samych siebie określa to, jak się zachowujemy i w jaki sposób się przedstawiamy.

Dlatego też, jeśli stale koncentrujesz się na swoich wadach i patrzysz na siebie w negatywny sposób, tak samo będą Cię postrzegać inni. Im bardziej kochasz samą się, tym więcej ludzi zobaczy, jak wspaniałą i miłą osobą jesteś.

3. Zaakceptuj to, że masz coś wspaniałego do zaoferowania

Jakie są Twoje największe zalety? Czy jesteś wrażliwą, pracowitą i szczerą osobą? Zawsze starasz się pomóc tym, którzy są wokół Ciebie? Czy jesteś kimś, komu inni mogą zaufać? Prawdopodobnie posiadasz niektóre z tych cech i wiele innych, równie wspaniałych.

Aby zwalczyć lęk przed samotnością, zacznij otaczać się osobami, których cechy te przyciągają i z którymi możesz się nimi dzielić. Nie musi to jednak oznaczać szukania tych cech u potencjalnego partnera.

Skup swoją uwagę na znajdowaniu podobnie myślących ludzi, z którymi możecie się nawzajem uzupełniać i z którymi możesz się identyfikować. Pamiętaj, że posiadanie prawdziwych przyjaciół jest niezbędne do szczęśliwego życia.

Po przyjaźni przyjdzie czas na miłość, ale nie szukaj jej obsesyjnie.

4. Zmień swoje nastawienie do płci przeciwnej

Wiele osób ma błędne wyobrażenia na temat płci przeciwnej. Może to być wynikiem złych doświadczeń z przeszłości, które sprawiły, że nie ufasz ludziom.

Czy wierzysz w następujące stereotypy dotyczące płci?

  • Wszyscy mężczyźni to świnie.
  • Kobiety są zainteresowane jedynie pieniędzmi.
  • Mężczyznom chodzi tylko o seks.
  • Kobiety są zbyt emocjonalne.
  • Mężczyznom nie można ufać.
  • Wszystkie kobiety to poszukiwaczki złota.
  •  „Dobre partie” są już w szczęśliwych związkach.

Wszystkie te stanowiska są błędne, ponieważ zarówno mężczyźni, jak i kobiety, szukają znaczących, trwałych relacji w pewnym momencie swojego życia. Oczywiście, mogą się zdarzyć odmienne przypadki, ale nie definiują one tego, że cała dana płeć się tak zachowuje.

Jeśli to są Twoje przekonania na temat związków, trudno będzie Ci walczyć z lękiem przed samotnością, ponieważ będziesz pewna, że nic już na Ciebie nie czeka. Prawda jest taka, że świat jest pełen niesamowitych ludzi – musisz po prostu ich poznać.

5. Zmień sposób, w jaki postrzegasz lęk przed samotnością

Czy jesteś zazdrosna o ludzi, którzy mają grono przyjaciół i wszystko robią razem? Czy jesteś smutna za każdym razem, gdy widzisz w pobliżu szczęśliwą parę z dziećmi? Zadaj sobie pytanie, czy problemem jest rzeczywiście samotność, czy może presja społeczna, która sprawia, że wydaje Ci się, że powinnaś robić to samo i być w tym samym momencie w życiu.

Jeśli dajesz się ponieść oczekiwaniom innych ludzi, bycie singlem lub brak dużej liczby przyjaciół będzie Ci się wydawać ogromną porażką. W rzeczywistości tak jednak nie jest.

strach przed samotnością

Jeśli czujesz się w ten sposób, pamiętaj, że Twoja wartość nie zmieni się, niezależnie od tego, czy masz aktualnie partnera. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to że nie należy wchodzić w jakiekolwiek relacje tylko po to, by spełnić oczekiwania innych osób lub społeczeństwa.

6. Skup się na tym, co masz

Aby pokonać strach przed samotnością, musisz przestać desperacko próbować znaleźć partnera. Spójrz na swoją rodzinę i przyjaciół, którzy troszczą się o Ciebie – upewnij się, że potrafisz ich docenić, nawet jeśli nie są doskonali.

Zastanów się nad tym. Ludzie nie będą chcieli zbliżyć się do kogoś, kto nie docenia tego, co ma i co osiągnął w życiu. Ponadto, gdy poznajesz nowych przyjaciół, okaż im, że się o nich troszczysz i że dużo dla Ciebie znaczą.

Pamiętaj, że jeśli będziesz ciężko pracować nad nawiązywaniem nowych relacji, ale nie będziesz ich wzmacniać, wszystkie Twoje postępy pójdą na marne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.