Pokochaj siebie - powtarzaj te 3 magiczne zdania

Osoby, które kochają same siebie potrafią lepiej zatroszczyć się o własne potrzeby. Wiedzą też, że ich najbliżsi nie odbiorą miłości własnej jako oznaki egoizmu.
Pokochaj siebie - powtarzaj te 3 magiczne zdania

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Jeśli chcesz uwierzyć we własne siły i podnieść poczucie własnej wartości, mamy dla ciebie jedną prostą radę – pokochaj siebie. Zbyt często uzależniamy naszą samoocenę od opinii innych osób i zapominamy, ile jesteśmy warci i na co tak naprawdę zasługujemy.

Zazwyczaj wypływa to z doświadczeń w dzieciństwie i z całego szeregu wydarzeń, które ukształtowały twoją osobowość.

Aby poczuć miłość do własnej osoby, musisz wykonać świadomą pracę. Przeczytaj poniższy artykuł i pokochaj siebie dzięki trzem magicznym zdaniom.

Pokochaj siebie – trzy zdania pełne mocy

Miłość własna nie jest – wbrew pozorom – oznaką egoizmu. Jest bardzo ważnym aspektem życia i powinniśmy rozwijać ją każdego dnia. Pokochaj siebie, aby poznać własne możliwości, ograniczenia i prawa oraz by umieć szanować prawa i potrzeby innych.

Wyobraź sobie, że miłość do samej siebie to cenny diament. Im lepiej będzie oszlifowany, tym więcej będzie wart. Pamiętaj jednak aby nie pozostawiać go w cudzych rękach.

Poniżej znajdziesz trzy zdania, które pomogą ci w codziennej pracy nad miłością do samej siebie.

1. “Kocham siebie bo wiem ile jestem warta, nie dlatego, że jestem egoistką”

Być może słyszałaś wiele razy stwierdzenia typu: “Pokochaj siebie, w przeciwnym razie nikt cie nie obdarzy miłością ani szacunkiem”. Kiedy zaczynasz stawiać własne potrzeby na pierwszym miejscu, ludzie wokół ciebie mogą ci zarzucać, że się zmieniłaś lub że stałaś się egoistką.

Pamiętaj jednak, że istnieje granica pomiędzy miłością własną a egoizmem. Osoba dojrzała emocjonalnie wie dokładnie gdzie owa granica leży i jej nie przekracza.

Docenianie siebie samej to bardzo istotny element, bez którego może spaść twoja samoocena. Społeczeństwo jednak nie do końca akceptuje traktowanie samej siebie jako priorytet.

kobieta

Kiedy mówisz komuś: “Nie, nie mam ochoty się spotkać. Muszę pobyć sama dziś wieczorem. Chcę pójść na spacer i przemyśleć kilka spraw”, niejedna osoba poczuje się odrzucona i wręcz obrażona twoim zachowaniem.

Jeśli ktoś twierdzi, że jesteś egoistką tylko dlatego, że potrafisz zadbać o swoje potrzeby, nie pozwól mu wpędzić cię w poczucie winy. Każdy z nas ma prawo do stawiania własnych potrzeb na swoim miejscu.

Jeśli sami o siebie nie zadbamy, nikt nie odgadnie przecież czego tak naprawdę w danym momencie najbardziej potrzebujemy.

Możesz mieć pewność, że osoby, które dobrze ci życzą, zrozumieją tę zmianę i wręcz ucieszą się, że stajesz się bardziej świadoma swoich potrzeb.

2. “Wyznaczam granice aby chronić własną godność, tożsamość i niepowtarzalność”

tańczące kobiety

Niektóre osoby idą przez życie nie wyznaczając wokół siebie absolutnie żadnych granic. Przyjmują na siebie wszystko, co los postawi na ich drodze, bez względu na to, czym im to służy, czy nie.

Zastanawiałaś się co by było gdybyś powiedziała czasem “nie” pewnym osobom i wydarzeniom, które nie wnoszą do twojego życia nic dobrego?

Tak naprawdę im częściej to robisz, tym lepiej czujesz się z samą sobą. Osoby, które potrafią wyznaczać granice, cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym ponieważ są bardziej zadowolone z życia.

Dokonywanie tego typu wyborów dodaje również poczucia mocy sprawczej i kontroli nad własnym życiem.

3. “Kocham siebie i nie zrezygnuję z troski o samą siebie”

Miłość własna to coś więcej, niż tylko ochrona własnych potrzeb i wyznaczanie granic pomiędzy tym co należy do ciebie, a co do kogoś innego. Miłość własna to poczucie godności i troska o to, kim jesteś. To pewność, że twoja osobowość nie jest na sprzedaż i że pewne wartości nie podlegają negocjacji.

Osoby, które kochają same siebie, potrafią walczyć o własne marzenia, stawiać czoła przeciwnościom losu i tworzyć rzeczywistość szytą na miarę.

Żaden z tych aspektów nie jest łatwy do osiągnięcia, szczególnie, że wymagają one nieustannej pracy nad sobą i ciągłego rozwoju.

kobieta i motyl

Czasem tempo tego rozwoju może nieco zwolnić ponieważ jest on najszybszy kiedy w naszym życiu są osoby, okoliczności i doświadczenia, które stymulują naszą osobowość.

Warto jednak wykonać pracę nad sobą i nauczyć się stawiać własne potrzeby na pierwszym miejscu.

Wtedy będzie ci również łatwiej zadbać o twoich najbliższych, obdarzyć ich szacunkiem i miłością oraz stworzyć z nimi harmonijne relacje osobiste i zawodowe.

Pokochaj siebie, a przekonasz się, że w twoim życiu rozpocznie się cały szereg pozytywnych zmian. Pojawią się w nim dokładnie takie osoby i zdarzenia, których potrzebujesz i na jakie zasługujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.