Zdrowie psychiczne - 8 sposobów na jego poprawę

Podstawowym czynnikiem jest znalezienie każdego dnia trochę czasu dla siebie. Dbanie o zdrowie psychiczne jest bowiem niezbędne, aby żyć harmonijnie, dynamicznie i w doskonałej formie.
Zdrowie psychiczne - 8 sposobów na jego poprawę
Lourdes Martínez

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Lourdes Martínez.

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zdrowie psychiczne jest w naszym życiu równie ważne jak zdrowie fizyczne. Gdy naszej psychice coś doskwiera, zaczyna chorować również ciało. Problemy zdrowotne takie jak migreny, bóle pleców, bezsenność czy problemy żołądkowe mogą być objawem tego, że cierpi nasze zdrowie psychiczne.

Nigdy nie powinieneś żywić obaw odkrywszy, że Twoje zdrowie psychiczne nieco szwankuje. Nie jest to objawem szaleństwa czy obłąkania. Trzeba po prostu wyjść poza schematy myślowe i poszukać pomocnych dla siebie rozwiązań.

Jeżeli zatem zauważyłeś ostatnio, że odczuwasz ciągły stres, coraz częściej miewasz trudności z koncentracją czy z zasypianiem, koniecznie przeczytaj dalszą część tego artykułu. Znajdziesz tam kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Ci odpowiednio zadbać o zdrowie psychiczne.

1. Zadbaj o zdrowie psychiczne i unikaj nadwagi

Nadwaga oraz otyłość oznaczają nic innego jak to, że w Twoim organizmie znajduje się więcej tkanki tłuszczowej, niż jest to potrzebne.

Okazuje się jednak, że nie jest to jedynie problem natury estetycznej. Nadwaga w znaczący sposób może wpływać na nasz mózg, zaburzając jego pracę. Ogranicza funkcje poznawcze oraz zdolność radzenia sobie z emocjami. Coraz trudniej jet wtedy myśleć jasno i podejmować rozsądne decyzje.

W kontekście omawianego przez nas tematu chodzi o to, by pozbyć się z organizmu tłuszczu. Wystarczy dokonać pewnych zmian w swoich nawykach, dbając o zdrową, zbilansowaną dietę połączoną z ćwiczeniami fizycznymi.

Polecamy również przeczytanie artykułu: Pozbądź się nadwagi – oto 7 zbilansowanych posiłków

2. Czytaj surrealistyczne teksty

Czytanie to naprawdę potężne narzędzie, które bez cienia wątpliwości pomaga nam doskonale zadbać o zdrowie psychiczne oraz o kondycję naszego mózgu. Czynność ta zmusza nas do skupienia uwagi, a także do przypomnienia sobie i połączenia konkretnych faktów z abstrakcyjnymi ideami.

książka w ręce

Ponadto, czytanie pomaga nam postawić siebie w sytuacji, której nigdy nie przeżyliśmy. W ten sposób przygotowujemy się, aby stawić czoła przeciwnościom losu, jeśli któregoś dnia się przydarzą nam samym lub osobom w naszym otoczeniu.

Surrealistyczne teksty pomagają nam połączyć się z sytuacjami anormalnymi, niespotykanymi w życiu codziennym. Połączenia takie są bardzo użyteczne, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne. Pomagają tworzyć nowe wzorce myślowe.

Nie wierzysz? Przeczytaj książkę “Lekarz wiejski” Franza Kafki – zobaczysz, jak się poczujesz!

3. Pracuj nad kilkoma zadaniami naraz

Wykonywanie kilku zadań naraz stanowi doskonałe ćwiczenie dla naszego mózgu. Jego wartość terapeutyczna polega na tym, że ćwiczy szybkość, z jaką przetwarzasz informacje. Im szybciej to robisz, tym lepiej.

Kreatywna praca w biurze a zdrowie psychiczne

Okazuje się, że pracując nad kilkoma zadaniami naraz, poprawiasz swoją koncentrację. Poświęcisz swoją uwagę rozmaitym czynnościom. Aby poprawnie je wykonać, będziesz musiał poświęcić całą swoją uwagę każdej z nich po trochu w trakcie pracy.

4. Zadbaj o zdrowie psychiczne, wyłącz telewizor

Zazwyczaj przed snem skupiamy naszą uwagę na filmie lub ulubionym serialu przez około godzinę. Nie jest to dobry nawyk, gdyż może prowadzić do wystąpienia poważnych zaburzeń snu.

Telewizja może się stać źródłem zmęczenia, ponieważ – zainteresowani filmem – opóźniamy godzinę pójścia spać. Nieświadomie, odmawiamy mózgowi odpoczynku, którego tak bardzo potrzebuje.

5. Medytuj

Medytacja pomaga nam oczyścić nasz umysł ze wszystkiego, co go niepokoi i “zaśmieca”.

Medytacja a zdrowie psychiczne

Stres i negatywne emocje przyczyniają się do tworzenia połączeń nerwowych uniemożliwiających nam jasne myślenie. Mogą nas nawet wręcz zblokować. Gdy dzieje się tak przez długi czas, mózg przestaje pracować w zdrowy sposób, co negatywnie wpływa na zdrowie całego organizmu.

6. Zapisz się na zajęcia grupowe

Nawet, jeśli jesteś osobą, która lubi samotność, nie możesz zapomnieć, że człowiek to tak naprawdę stworzenie stadne. Potrzebujemy dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi, a także opowiadać im o naszych planach i projektach.

Gdy to robimy, umacniamy nasze poczucie własnej wartości  oraz budujemy naszą tożsamość. Kwestia tożsamości to znacznie więcej, niż ego. Chodzi o to, by wiedzieć, kim jesteśmy i czego chcemy. Pomaga nam to wyznaczać sobie cele i odnaleźć swoje miejsce na świecie. Aby było możliwe osiągnięcie tego, musisz ćwiczyć pracę w grupie.

7. Rysując bazgroły poprawisz zdrowie psychiczne

Edukacja artystyczna nie cieszy się wielką popularnością. Wiele osób nie zwraca uwagi na ten rodzaj aktywności, ponieważ uważa, że nie potrafi rysować. Nie musisz jednak być Fridą Kahlo czy Leonardo Da Vinci, aby cieszyć się zbawiennym działaniem rysowania.

Wystarczy, że weźmiesz kartkę i narysujesz na niej bazgroły, aby się zrelaksować, pobudzić koncentrację i poprawić pamięć

Jak widzisz, istnieją metody, by poprawić swoje zdrowie psychiczne. Jedyne, co musisz zrobić to dobrze zorganizować swój kalendarz, aby zarezerwować czas dla siebie.

Zalecamy Ci podejść do tematu na poważnie. Nieistotne, jak bardzo czegoś pragniesz i ile czasu spędzasz dążąc do osiągnięcia tego: jeżeli Ty nie czujesz się dobrze, nie zdołasz osiągnąć tego, o czym marzysz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.