Pozbądź się nadwagi – oto 7 zbilansowanych posiłków

28 października, 2018
Zróżnicowana i zbilansowana dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną pomoże Ci dość szybko pozbyć się nadwagi. Jest to bardziej bezpieczna metoda od stosowania restrykcyjnych diet.

By pozbyć się nadwagi ważna jest aktywność fizyczna. Ale będzie Ci trudniej uzyskać pożądane rezultaty, jeżeli nie stosujesz zdrowej, zbilansowanej diety.  Zbilansowane posiłki pomogą Ci pozbyć się nadwagi i tłuszczu.

Nie oznacza to, że zawsze musisz jeść te same produkty. Zróżnicowane posiłki pomogą Ci wytrwać i utrzymać odpowiednią dietę. W połączeniu z regularnym wysiłkiem fizycznym dieta przyniesie znaczące rezultaty i będziesz w stanie zrzucić od 5 do 15 kilogramów w kilka tygodni.

Śniadanie

Śniadanie to ważny posiłek, który należy spożywać regularnie, powinno ono zawierać między innymi szklankę chudego mleka lub naturalnego jogurtu. Można również wypić szklankę świeżego soku lub zjeść porcję owoców.

Dodatkowo, możesz uzupełnić śniadanie pełnoziarnistym tostem z łyżeczką oliwy z oliwek lub plasterkiem indyka lub szynki. Unikaj herbatników, ciasta i innych produktów z masłem lub dżemem, ze względu na wysoką zawartość cukru i tłuszczów nasyconych.

Przekąski

Przed południem dobrze jest zjeść lekką przekąskę, która podniesie poziom cukru we krwi i zmniejszy apetyt. W ten sposób będzie Ci łatwiej kontrolować co jesz w trakcie lunchu i obiadu.

Dlatego też przekąski powinny składać się z dużej porcji owoców lub dwóch mniejszych porcji bądź chudego jogurtu. Zamiast owoców można zjeść pełnoziarnistego tosta z chudym serem, indykiem oraz wypić kawę lub herbatkę ziołową.

zdrowe przekąski by pozbyć się nadwagi

Przeczytaj także: Ciągłe uczucie głodu – 4 sposoby by go uniknąć

Co jeść na lunch by pozbyć się nadwagi

Posiłki na lunch i obiad powinny być urozmaicone. Przeczytaj nasz artykuł do końca by dowiedzieć się, jak przygotować zbilansowane posiłki, które pomogą Ci pozbyć się nadwagi. A oto lista na cały tydzień:

 • Dzień 1: surówka z sałatą, marchewką, pomidorami i szparagami. Pierś z kurczaka z ryżem, porcja owoców i herbatka ziołowa.
 • Dzień 2: Surówka z mozzarelli, pomidorów i oregano. Flądra w ziołach lub zupa jarzynowa. Porcja węglowodanów;jedna do wyboru: ryż, komosa ryżowa, ziemniaki oraz porcja owoców.
 • Dzień 3: Gotowana zielona fasolka. Pieczony okoń z pieprzem lub surówka z papryką. Porcja owoców.
 • Dzień 4: Gotowane brokuły. Królik pieczony ze śliwkami lub pieczarkami. Chleb i jogurt niskotłuszczowy.
 • Dzień 5: Pierś z indyka z jabłkami i rodzynkami. Karczochy z czosnkiem. Chleb i porcja owoców.
 • Dzień 6: Sałatka z zielonych szparagów. Zielona papryka nadziewana ryżem i indykiem. Porcja owoców i herbatka ziołowa.
 • Dzień 7: Sałatka z grzybami. Pieczony królik z sosem na białym winie. Pełnoziarnisty chleb lub ryż i jogurt niskotłuszczowy.

Obiad

Podobnie jak powyższe propozycje na lunch, również na obiad możesz przygotować pyszne i niskotłuszczowe posiłki, które pomogą Ci pozbyć się nadwagi. A oto kilka propozycji, które możesz wypróbować:

zupa by pozbyć się nadwagi

 • Dzień 1: Zupa z selera i marchwi. Kurczak pieczony. Jogurt niskotłuszczowy lub porcja owoców.
 • Dzień 2: Omlet. Zupa jarzynowa. Jogurt niskotłuszczowy lub porcja owoców.
 • Dzień 3: Zupa krem z dyni. Grzyby z przyprawami. Sałatka owocowa i herbatka ziołowa.
 • Dzien 4: Zupa pomidorowa z gotowanym jajkiem. Bukiet gotowanych warzyw. Jogurt niskotłuszczowy lub porcja owoców.
 • Dzień 5: Omlet z kabaczkiem. Pieczony dorsz z oregano. Sałatka owocowa i herbatka ziołowa.
 • Dzień 6: Zupa czosnkowa z orzechami włoskimi. Ziemniaki gotowane i zielona fasolka. Jogurt niskotłuszczowy lub porcja owoców.
 • Dzień 7: Szpinak z szynką, rodzynkami i orzeszkami piniowymi. Jajko w koszulce. Jogurt niskotłuszczowy lub porcja owoców.

Jak widać, posiłki mogą być bardzo zróżnicowane, ale wszystkie są skomponowane tak, by zawierały małe ilości cukru i tłuszczu. 

 • Unikaj czerwonego mięsa, zamiast niego wybierz kurczaka, indyka, królika lub ryby.
 • Wyklucz z diety produkty z cukrem rafinowanym i produkty z białej mąki, takie jak biały chleb.

Podsumowując: kluczem do zbilansowanej diety, aby pozbyć się nadwagi to posiłki oparte na warzywach, owocach i niskotłuszczowych produktach mlecznych.

 • Larsen, T. M., Dalskov, S.-M., van Baak, M., Jebb, S. A., Papadaki, A., Pfeiffer, A. F. H., … Astrup, A. (2010). Diets with High or Low Protein Content and Glycemic Index for Weight-Loss Maintenance. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/NEJMoa1007137