Pokarmy, które poprawią koncentrację Twoich dzieci
5 min.
Poprawa uwagi jest kluczowa dla procesu uczenia się Twoich dzieci. Istnieją pokarmy, które mogą pomóc poprawić ich koncentrację. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co najlepiej podawać dzieciom.
Ważne jest, aby codziennie podawać dzieciom pokarmy, które poprawią koncentrację. Kiedy nasze pociechy rozpoczynają naukę w szkole, umiejętność skupienia uwagi jest jedną z podstawowych w procesie uczenia się.
Koncentracja to funkcja naszego umysłu, która pomaga ludziom skupić uwagę na dłuższy czas. Twój umysł i ciało łączą się podczas koncentracji, co przynosi korzyści dla obu z nich.
Z tego powodu koncentracja jest niezwykle ważna dla dzieci, które uczą się i zamierzają przystąpić do testów, a także dla tych, którzy praktykują sport i zamierzają wziąć udział w zawodach czy treningach.
Udowodniono, że dobra dieta pomaga zwiększyć koncentrację. Przede wszystkim dlatego, że zapewnia równowagę, której ciało potrzebuje, aby umysł mógł się skupić. A po drugie, ponieważ zasila mózg paliwem, którego potrzebuje, aby neurony działały sprawnie. Zatem poznajcie pokarmy, które poprawią koncentrację.
Pokarmy, które poprawią koncentrację: tłuszcze-najlepsze paliwa
Twoje ciało pobiera większość energii z dwóch rodzajów żywności:węglowodanów i tłuszczów. Mózg może wykorzystać oba do podtrzymania swoich funkcji, ale odnowa i regeneracja mózgu jest najefektywniejsza jeśli przyjmujemy właściwe ilości zdrowych tłuszczów.
Włączenie pokarmów, które poprawią koncentrację do diety Twojego dziecka będzie sprzyjać rozwojowi jego procesów poznawczych i kreatywności. Jednak często rodzice zmagają się z tym, że ich dzieci nie przepadają za “zdrową” żywnością.
Wraz z rozwojem, dzieci przechodzą przez różne etapy akceptacji i odrzucenia żywności. Jeśli nie chcą jeść pewnego typu owoców czy warzyw, powinieneś spróbować podać mu je ponownie innym razem. Jeśli jesteś kreatywny w tworzeniu przepisów, nawet niejadki odkryją i docenią korzyści płynące z jedzenia zdrowej żywności.
Najlepsze pokarmy, które poprawią koncentrację u Twoich dzieci
Awokado
Ten owoc, bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, poprawia komunikację między neuronami i ulepsza naszą pamięć. Idealny na czas ciężkich egzaminów!
Możesz urozmaicić wspomnianą powyżej pastę, dodając łososia (pieczonego) zamiast kurczaka. Polecamy również ryby jako wypełnienie smacznych krokietów.
Seler
Właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne selera pochodzą z luteoliny, związku, który ułatwia uczenie się i poprawia pamięć.
Pyszna wskazówka
Zrób pyszną siekaną sałatkę z kurczaka, jabłka i selera. Dopraw ją do smaku jogurtem naturalnym (zdrowszy od majonezu), musztardą, miodem, solą i odrobiną czarnego pieprzu.
Jagody i borówki
Są bogate w przeciwutleniacze i antocyjany, które chronią przed chorobami neurologicznymi, takimi jak choroba Alzheimera. Ponadto poprawiają uczenie się, procesy myślenia i zdolności pamięciowe.
Pyszna wskazówka
Przygotuj gęste smoothie z jagodami i żurawiną. Jeśli owoce są dość kwaśne posłodź do smaku, najlepiej miodem. Pamiętaj, że biały cukier nie sprzyja koncentracji.
Brokuły
To warzywo jest bogate w cholinę (witaminę B), która nie tylko wspomaga rozwój mózgu dziecka jeszcze za życia płodowego, ale także zapobiega spadkowi funkcji poznawczych u dorosłych ludzi. Brokuły to także pokarmy, które poprawią koncentrację i zdolność skupienia uwagi.
Pyszna wskazówka
Przygotuj pełną smaku sałatkę z brokułów. Paruj różyczki brokułów przez 4 minuty. Wymieszaj drobno pokrojone kawałeczki brokułów z krótkim makaronem (na przykład kolanka, kokardki), ugotowaną soczewicą i pokruszonymi orzechami (dobrze sprawdzą się włoskie). Dopraw sałatkę czosnkiem i kurkumą.
Bulion ma właściwości lecznicze dla naszych jelit. Ponadto zmniejsza liczbę złych bakterii i pokarmów, które trafiają do krwiobiegu oraz jest źródłem kolagenu.
Pyszna wskazówka
Aby zrobić zdrowy bulion z kurczaka, gotuj kości od 12 do 24 godzin na małym ogniu. Do bulionu dodaj marchewkę, seler i dwie łyżki octu jabłkowego. Dodaj pietruszkę 10 minut przed zdjęciem zupy z ognia. Odcedź i dopraw solą i pieprzem. Gotowe! Twój bulion, bogaty w składniki odżywcze, jest gotowy.
Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno jest bogata w antyoksydanty, które chronią pamięć i ułatwiają naukę. Jest także źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto może być podawana na zimno w sałatkach i dressingach.
Pyszna wskazówka
Oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia warto podawać na zimno, aby w pełni wykorzystać jej dobroczynne właściwości. Dodaj surową do sałatek, domowego majonezu lub potraw z makaronem.
Olej kokosowy
Jest to najlepsze źródło średniołańcuchowych trójglicerydów, idealnego pokarmu dla naszych neuronów. Zmniejszają one stany zapalne i zapobiegają utracie pamięci.
Pyszna wskazówka
Dodaj garść posiekanych orzechów, ćwiartkę szklanki rodzynek, łyżeczkę cynamonu i łyżkę oleju kokosowego do filiżanki gotowanego ryżu. Tak przygotujesz pożywne śniadanie lub deser.
Kłącze kurkumy jest silnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym, który stymuluje produkcję nowych komórek mózgu – neurogenezę. Ma także właściwości przeciwstarzeniowe.
Pyszna wskazówka
Kurkuma jest tym, co sprawia, że przyprawa curry jest intensywnie żółta. Możesz zrobić pyszny majonez z dodatkiem kurkumy. Również dodatek złotej przyprawy do jajecznicy doda jej walorów smakowych i orientalnego zapachu.
Rozmaryn
Kwas karnozowy w tej aromatycznej roślinie chroni nasz mózg przed uszkodzeniami neurodegeneracyjnymi powodowanymi przez wolne rodniki.
Pyszna wskazówka
Dopraw czerwone mięso lub pierś z kurczaka drobno pokrojonymi listkami rozmarynu. Rozmaryn doskonale pasuje również do sosów pomidorowych i ryb.
Żółtka jaj
Są doskonałym źródłem choliny, a także zawierają fosfolipidy, które są niezbędne do transmisji nerwowych. Nie należy się obawiać zawartego w nich cholesterolu- mitem jest, że żółtka podnoszą u ludzi poziom złego cholesterolu (są nawet dostępne badania pokazujące, że właśnie go obniżają!)
Pyszna wskazówka
Do ugotowanego makaronu dodaj pokrojoną drobno paprykę, cebulę i odrobinę kurkumy. Następnie dodaj ugotowane i pokruszone żółtka. Na koniec dodaj płaską łyżeczkę oleju kokosowego lub oliwy z oliwek i możesz serwować pyszną sałatkę na zimno.
Buraki
Bulwy buraków są bogate w przeciwutleniacze i naturalne azotany, które zwiększą dopływ krwi do mózgu i poprawią koncentrację i wydajność. Są dobrym pokarmem dla sportowców.
Pyszna wskazówka
Wyciśnij sok z kilku buraków i marchewki oraz dodaj sok pomarańczowy. Po odcedzeniu miąższu podawaj sok podczas śniadania.
Orzechy
Orzechy są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, dzięki czemu są doskonałym pożywieniem dla dobrej pracy komórek nerwowych. Ponadto zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe.
Pyszna wskazówka
Przełóż do miski serek śmietankowy lub ricottę. Dodaj posiekaną łodygę selera i drobno posiekane orzechy. Dopraw do smaku miodem, solą i pieprzem. Z taką pastą możesz przygotować wspaniałe przekąski – zanurzaj w niej krakersy, paluszki, pokrojone warzywa.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Chianese, R., Coccurello, R., Viggiano, A., Scafuro, M., Fiore, M., Coppola, G., … & Meccariello, R. (2018). Impact of dietary fats on brain functions. Current neuropharmacology, 16(7), 1059-1085. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6120115/
Czyż, K., Bodkowski, R., Herbinger, G., & Librowski, T. (2016). Omega-3 fatty acids and their role in central nervous system-a review. Current medicinal chemistry, 23(8), 816-831. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26795198/
Goñi, M. G., Di Gerónimo, N., Carrozzi, L., Yommi, A. K., & Roura, S. I. (2012). Caracterización de compuestos antioxidantes presentes en apio según el estadio de madurez. Asociación Argentina de Horticultura. https://repositorio.inta.gob.ar/handle/20.500.12123/4843
López, E. A. S., Marroquín, J. I., Leyva, J. J. S., Lira, M. O. F., Escobedo, J. G. S., & González, T. H. (2002). Aspectos nutricios de la enfermedad de Alzheimer. Neurología, Neurocirugía y Psiquiatría, 35(3), 150-155. https://www.medigraphic.com/pdfs/revneuneupsi/nnp-2002/nnp023f.pdf
Suttiwan, P., Yuktanandana, P., & Ngamake, S. (2018). Effectiveness of essence of chicken on cognitive function improvement: A randomized controlled clinical trial. Nutrients, 10(7), 845. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073337/
Sevilla Paz Soldán, R., Condori Bustillos, R., Sejas Claros, A., Huayhua Mexicano, R., & Calla Domaire, P. (2018). Mezcla lipidica para mejorar el desarrollo psicomotriz en niños menores de 5 años con paralisis cerebral infantil. Revista Científica Ciencia Médica, 21(2), 21-28. http://www.scielo.org.bo/scielo.php?pid=S1817-74332018000200004&script=sci_arttext
Johnson, C. B., & Jorge, J. C. L. (2005). Seasonal variations of rosmarinic and carnosic acids in rosemary extracts. Analysis of their in vitro antiradical activity. Spanish Journal of Agricultural Research, (1), 106-112. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=1114062
Poulose, S. M., Miller, M. G., & Shukitt-Hale, B. (2014). Role of walnuts in maintaining brain health with age. The Journal of nutrition, 144(4), 561S-566S. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24500933/
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.