Pokarmy, które poprawią koncentrację Twoich dzieci
Ważne jest, aby codziennie podawać dzieciom pokarmy, które poprawią koncentrację. Kiedy nasze pociechy rozpoczynają naukę w szkole, umiejętność skupienia uwagi jest jedną z podstawowych w procesie uczenia się.
Koncentracja to funkcja naszego umysłu, która pomaga ludziom skupić uwagę na dłuższy czas. Twój umysł i ciało łączą się podczas koncentracji, co przynosi korzyści dla obu z nich.
Z tego powodu koncentracja jest niezwykle ważna dla dzieci, które uczą się i zamierzają przystąpić do testów, a także dla tych, którzy praktykują sport i zamierzają wziąć udział w zawodach czy treningach.
Udowodniono, że dobra dieta pomaga zwiększyć koncentrację. Przede wszystkim dlatego, że zapewnia równowagę, której ciało potrzebuje, aby umysł mógł się skupić. A po drugie, ponieważ zasila mózg paliwem, którego potrzebuje, aby neurony działały sprawnie. Zatem poznajcie pokarmy, które poprawią koncentrację.
Pokarmy, które poprawią koncentrację: tłuszcze-najlepsze paliwa
Twoje ciało pobiera większość energii z dwóch rodzajów żywności: węglowodanów i tłuszczów. Mózg może wykorzystać oba do podtrzymania swoich funkcji, ale odnowa i regeneracja mózgu jest najefektywniejsza jeśli przyjmujemy właściwe ilości zdrowych tłuszczów.
Włączenie pokarmów, które poprawią koncentrację do diety Twojego dziecka będzie sprzyjać rozwojowi jego procesów poznawczych i kreatywności. Jednak często rodzice zmagają się z tym, że ich dzieci nie przepadają za “zdrową” żywnością.
Wraz z rozwojem, dzieci przechodzą przez różne etapy akceptacji i odrzucenia żywności. Jeśli nie chcą jeść pewnego typu owoców czy warzyw, powinieneś spróbować podać mu je ponownie innym razem. Jeśli jesteś kreatywny w tworzeniu przepisów, nawet niejadki odkryją i docenią korzyści płynące z jedzenia zdrowej żywności.
Najlepsze pokarmy, które poprawią koncentrację u Twoich dzieci
Awokado
Ten owoc, bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, poprawia komunikację między neuronami i ulepsza naszą pamięć. Idealny na czas ciężkich egzaminów!
Przeczytaj także: Energetyzujące smoothie z awokado– 5 pysznych przepisów
Pyszna wskazówka
Posmaruj podpieczony chleb razowy pastą z dojrzałym awokado, rozdrobnionymi kawałkami kurczaka (pieczonego lub gotowanego), drobno posiekaną łodygą selera i odrobiną majonezu.
Łosoś, sardynki i anchois
Tłuste ryby są bogate w omega-3, omega-6 i fosfor, dzięki czemu są idealnym pokarmem, poprawiającym wiele funkcji mózgu.
Pyszne przepisy z łososiem: Przepis na zdrowie
Pyszna wskazówka
Możesz urozmaicić wspomnianą powyżej pastę, dodając łososia (pieczonego) zamiast kurczaka. Polecamy również ryby jako wypełnienie smacznych krokietów.
Seler
Właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne selera pochodzą z luteoliny, związku, który ułatwia uczenie się i poprawia pamięć.
Pyszna wskazówka
Zrób pyszną siekaną sałatkę z kurczaka, jabłka i selera. Dopraw ją do smaku jogurtem naturalnym (zdrowszy od majonezu), musztardą, miodem, solą i odrobiną czarnego pieprzu.
Jagody i borówki
Są bogate w przeciwutleniacze i antocyjany, które chronią przed chorobami neurologicznymi, takimi jak choroba Alzheimera. Ponadto poprawiają uczenie się, procesy myślenia i zdolności pamięciowe.
Pyszna wskazówka
Przygotuj gęste smoothie z jagodami i żurawiną. Jeśli owoce są dość kwaśne posłodź do smaku, najlepiej miodem. Pamiętaj, że biały cukier nie sprzyja koncentracji.
Brokuły
To warzywo jest bogate w cholinę (witaminę B), która nie tylko wspomaga rozwój mózgu dziecka jeszcze za życia płodowego, ale także zapobiega spadkowi funkcji poznawczych u dorosłych ludzi. Brokuły to także pokarmy, które poprawią koncentrację i zdolność skupienia uwagi.
Pyszna wskazówka
Przygotuj pełną smaku sałatkę z brokułów. Paruj różyczki brokułów przez 4 minuty. Wymieszaj drobno pokrojone kawałeczki brokułów z krótkim makaronem (na przykład kolanka, kokardki), ugotowaną soczewicą i pokruszonymi orzechami (dobrze sprawdzą się włoskie). Dopraw sałatkę czosnkiem i kurkumą.
Ciekawe przepisy z brokułami: 3 pomysły na dania
Bulion z kury z kurczaka
Bulion ma właściwości lecznicze dla naszych jelit. Ponadto zmniejsza liczbę złych bakterii i pokarmów, które trafiają do krwiobiegu oraz jest źródłem kolagenu.
Pyszna wskazówka
Aby zrobić zdrowy bulion z kurczaka, gotuj kości od 12 do 24 godzin na małym ogniu. Do bulionu dodaj marchewkę, seler i dwie łyżki octu jabłkowego. Dodaj pietruszkę 10 minut przed zdjęciem zupy z ognia. Odcedź i dopraw solą i pieprzem. Gotowe! Twój bulion, bogaty w składniki odżywcze, jest gotowy.
Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno jest bogata w antyoksydanty, które chronią pamięć i ułatwiają naukę. Jest także źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto może być podawana na zimno w sałatkach i dressingach.
Pyszna wskazówka
Oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia warto podawać na zimno, aby w pełni wykorzystać jej dobroczynne właściwości. Dodaj surową do sałatek, domowego majonezu lub potraw z makaronem.
Olej kokosowy
Jest to najlepsze źródło średniołańcuchowych trójglicerydów, idealnego pokarmu dla naszych neuronów. Zmniejszają one stany zapalne i zapobiegają utracie pamięci.
Pyszna wskazówka
Dodaj garść posiekanych orzechów, ćwiartkę szklanki rodzynek, łyżeczkę cynamonu i łyżkę oleju kokosowego do filiżanki gotowanego ryżu. Tak przygotujesz pożywne śniadanie lub deser.
Przeczytaj także: Rozwój osobisty – jaki wpływ mają na niego twoje przekonania.
Kurkuma
Kłącze kurkumy jest silnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym, który stymuluje produkcję nowych komórek mózgu – neurogenezę. Ma także właściwości przeciwstarzeniowe.
Pyszna wskazówka
Kurkuma jest tym, co sprawia, że przyprawa curry jest intensywnie żółta. Możesz zrobić pyszny majonez z dodatkiem kurkumy. Również dodatek złotej przyprawy do jajecznicy doda jej walorów smakowych i orientalnego zapachu.
Rozmaryn
Kwas karnozowy w tej aromatycznej roślinie chroni nasz mózg przed uszkodzeniami neurodegeneracyjnymi powodowanymi przez wolne rodniki.
Pyszna wskazówka
Dopraw czerwone mięso lub pierś z kurczaka drobno pokrojonymi listkami rozmarynu. Rozmaryn doskonale pasuje również do sosów pomidorowych i ryb.
Żółtka jaj
Są doskonałym źródłem choliny, a także zawierają fosfolipidy, które są niezbędne do transmisji nerwowych. Nie należy się obawiać zawartego w nich cholesterolu- mitem jest, że żółtka podnoszą u ludzi poziom złego cholesterolu (są nawet dostępne badania pokazujące, że właśnie go obniżają!)
Pyszna wskazówka
Do ugotowanego makaronu dodaj pokrojoną drobno paprykę, cebulę i odrobinę kurkumy. Następnie dodaj ugotowane i pokruszone żółtka. Na koniec dodaj płaską łyżeczkę oleju kokosowego lub oliwy z oliwek i możesz serwować pyszną sałatkę na zimno.
Buraki
Bulwy buraków są bogate w przeciwutleniacze i naturalne azotany, które zwiększą dopływ krwi do mózgu i poprawią koncentrację i wydajność. Są dobrym pokarmem dla sportowców.
Pyszna wskazówka
Wyciśnij sok z kilku buraków i marchewki oraz dodaj sok pomarańczowy. Po odcedzeniu miąższu podawaj sok podczas śniadania.
Orzechy
Orzechy są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, dzięki czemu są doskonałym pożywieniem dla dobrej pracy komórek nerwowych. Ponadto zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe.
Pyszna wskazówka
Przełóż do miski serek śmietankowy lub ricottę. Dodaj posiekaną łodygę selera i drobno posiekane orzechy. Dopraw do smaku miodem, solą i pieprzem. Z taką pastą możesz przygotować wspaniałe przekąski – zanurzaj w niej krakersy, paluszki, pokrojone warzywa.
To może Cię zainteresować ...