Samoakceptacja to klucz do szczęścia

· Styczeń 15, 2018
Zamiast zazdrościć innym tego, że potrafią być sobą, naucz się akceptować siebie samego takim, jaki jesteś.

Nasza samoocena jest uzależniona od wielu czynników, pośród których fundamentalny aspekt stanowi samoakceptacja.

To zaskakujące, jak trudno jest nam czasem nauczyć się akceptować samych siebie. Wynika to głównie z faktu, że wielu z nas porównuje się do innych i boi się pokazać prawdziwą twarz w obawie, że zostaną wyśmiani.

Im bardziej udajesz przed innymi, tym bardziej oddalasz się od samego siebie, przez co możesz poczuć się zagubiony. A przecież szukanie akceptacji innych na siłę nie ma sensu, bo każdy ma inne oczekiwania.

Pierwszym i najważniejszym krokiem do osiągnięcia wewnętrznego spokoju, równowagi i szczęścia jest samoakceptacja.

Samoakceptacja – zacznij słuchać wewnętrznego głosu

Jeśli nie słuchasz samego siebie, skąd możesz wiedzieć czego tak naprawdę chcesz? Zamykając się na wewnętrzne potrzeby, wyrządzasz sobie krzywdę.

Uważasz, że jest inaczej? Spójrz na poniższy przykład…

Czasem czujesz, że powinieneś powiedzieć „nie” kiedy ktoś cię o coś prosi. Jednak tego nie robisz.

Ze strachu przed tym, że wypadniesz źle w czyichś oczach albo że ktoś skrytykuje twój stosunek do niego, zmuszasz się do robienia czegoś, na co w ogóle nie masz ochoty.

 

medytacja

Jeśli postąpisz tak raz czy dwa, nic się nie stanie. Ale jeżeli zawsze stawiasz cudze priorytety nad własnymi, inni przestają szanować twoje potrzeby, a ty tracisz szacunek do samego siebie.

Po jakimś czasie zaczynasz czuć się wykorzystywany i przytłoczony ilością rzeczy, jakie zgodziłeś się zrobić dla innych. Mimo wszystko dalej mówisz „tak”, choć w rzeczywistości chcesz powiedzieć „nie”.

Naucz się akceptować swoje niedoskonałości i fakt, że nie jesteś w stanie podołać wszystkim oczekiwaniom. Masz prawo mówić szczerze co myślisz i realizować swoje pragnienia. Twój strach nie ma żadnych podstaw.

Najważniejsze jest czuć, że to, co robisz, jest zgodne z tobą, twoimi priorytetami i wewnętrznymi potrzebami.

Masz na koncie błędy, ale również sukcesy

sukces kobieta

Bardzo często patrząc wstecz widzimy więcej porażek niż sukcesów. Trudne sytuacje potrafią się bardzo mocno wyryć w pamięci i prześladować nas latami.

Naucz się skupiać na wszystkim, co udało ci się w przeszłości osiągnąć. Każdy z nas ma przecież na swoim koncie jakieś większe lub mniejsze sukcesy.

Nie pozwalaj, aby negatywne doświadczenia zajmowały więcej miejsca w twojej głowie i w twoim sercu niż te, które sprawiły, że czułeś się dumny i szczęśliwy.

Przestań się ganić za każdy drobny błąd, jaki popełniłeś. Samoakceptacja jest kluczem do innego, pozytywnego spojrzenia na swoje przejścia. Pomyśl, że z każdej małej porażki wyniosłeś jakąś lekcję i jesteś o nią bogatszy.

Jesteś jedyny w swoim rodzaju

Samoakceptacja i bycie sobą sprawiają, że stajemy się bardziej autentyczni, a tym samym wyjątkowi. Osoby, które nie boją się pokazać swojego prawdziwego ja, są szczęśliwsze, a inni postrzegają je jako silne.

Przestań się porównywać z innymi bo nie ma drugiej takiej samej osoby jak ty. Każdy ma inne talenty, predyspozycje, osobowość i sposób bycia. Nie ma dwóch identycznych ludzi, dlatego porównywanie się nie ma najmniejszego sensu.

Na porównywaniu się nic nie zyskasz, a stracić może twoja samoocena. Im dłużej będziesz ją podkopywać, tym trudniej będzie ci ją odbudować. Naucz się akceptować siebie samego ze wszystkimi mocnymi i słabymi stronami.

wolność kobieta

Rozwijaj swoje talenty. Podkreślaj to, co masz w sobie dobrego i rób to w środowisku, w którym nie będziesz się obawiać zbędnych osądów lub krytyki.

Jeśli lubisz się głośno śmiać, rób to. Jeśli lubisz opowiadać dowcipy, rób to. Bądź dumny z każdej rzeczy, która pozytywnie wpływa na twoje samopoczucie i z którą chętnie się identyfikujesz.

Nie ukrywaj swojego prawdziwego ja. Niczego nie udawaj. Nawet jeśli pewne twoje zachowania są dla innych zaskakujące lub wręcz szokujące, niech cię to nie powstrzymuje przed wyrażaniem siebie.

Naucz się akceptować samego siebie, a przekonasz się, że zyskasz akceptację i podziw ludzi wokół. Zaczną cię bardziej szanować za to, że masz siłę kroczyć swoją drogą i podążać za własnymi potrzebami.