Trudne życie? 8 rzeczy, które bardziej je utrudniają

Myślisz, że masz trudne życie? Być może samemu sobie je utrudniasz. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co w Twoim zachowaniu może je utrudniać.
Trudne życie? 8 rzeczy, które bardziej je utrudniają
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Każdy z nas miewa czasem okresy, podczas których może powiedzieć, że ma trudne życie. Stajemy przed sytuacjami, które testują nasze zdolności fizyczne oraz psychiczne. Stawiane przez życie wyzwania czynią nas z czasem bardziej dojrzałymi i silniejszymi.

Czasami widzimy trudności w złych miejscach. Do tego stopnia, że nawet sami tworzymy sobie przeszkody, które utrudniają nam osiągnięcie celów. Niestety nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Pozwalamy, aby ujmowało nam to energii. W niniejszym artykule opowiemy o 8 rzeczach, przez które trudne życie staje się jeszcze trudniejsze.

1. Wyczuwanie złych intencji tam, gdzie ich nie ma

trudne życie przez kłótnie

Czasami nasi przyjaciele lub inni bliscy nam ludzie robią rzeczy, które wydają się wymierzone przeciwko nam, mimo że takimi nie są.

Jeśli spędzają czas z innymi ludźmi, chcą pobyć trochę sami lub samodzielnie podejmują decyzje, to możesz między wierszami odczytywać, że coś jest nie tak. Ale po co to robić?

Szczęśliwi ludzie nie biorą wielu rzeczy i sytuacji do siebie oraz rozumieją, że każdy potrzebuje własnej przestrzeni.

2. Trudne życie przez tworzenie porównań

Porównywanie siebie do innych lub zazdroszczenie sukcesów to jeden z najgorszych nawyków, przez który rzeczywiście można mieć trudne życie i który negatywnie wpływa na zdrowie emocjonalne.

Rozglądanie się dookoła i myślenie, że każdy inny ma lepiej, tworzy negatywne odczucia, które zajmują czas i zabijają radość.

trudne życie

3. Brak patrzenia naprzód

 

Każde doświadczenie, przez które przechodzisz, nawet złe, wnosi coś pozytywnego do Twojego życia. W życiu zawsze pojawiają się przeszkody, jednakże nie oznacza to, że ich skutki zawsze będą negatywne.

Zmień swoją perspektywę i patrz naprzód – pozwoli Ci to nie tylko przezwyciężyć trudności, lecz także podejmować lepsze decyzje.

Pozytywne podejście, akceptacja błędów i patrzenie na skomplikowane rzeczy w prosty sposób pozwala zrzucić bagaż, który często wydaje się zbyt ciężki.

4. Czekanie “na znak”

Jednym z największych błędów jest czekanie na “dobry znak”, który powie, kiedy jest odpowiedni czas na podjęcie decyzjiChociaż intuicja lub nadzwyczajne wydarzenia czasem pomagają, to czekanie na nie może być stratą czasu.

Okazje zawsze są po to, aby po nie sięgnąć, jednakże musisz wykazać się aktywnością i ich szukać. Nie możesz po prostu biernie siedzieć, czekając na znak.

5. Niepodejmowanie ryzyka

dziewczynka na szczycie góry

Strach i strefa komfortu to wróg numer jeden przed dokonaniem znaczących zmian w życiu. Jeśli nie będziesz podejmować żadnego ryzyka i zostaniesz w tym samym miejscu przestraszona możliwymi konsekwencjami, to nigdy nie dokonasz postępu.

Zamiast czekać na czyjeś zabezpieczenie, podejmij ryzyko. Z pewnością podziękujesz sobie w przyszłości, że tego dokonałaś.

6. Nierealne oczekiwania

Czekanie na odpowiedź, podejście czy sytuację, które nie mają prawa się wydarzyć, to kolejny błąd osób, które narzekają na trudne życie. Nierealne oczekiwania prowadzą do frustracji i czynią Cię nieszczęśliwą.

Jeśli się ziszczą to wspaniale, ale lepiej patrzeć na świat realistycznie, aby się gorzko nie rozczarować.

7. Pozwalanie innym, by kradli Twój czas

kobieta z motylem w ciemności

Toksyczni ludzie zawsze znajdą sposób, aby ukraść Twój cenny czas, a także energię. Takie osoby zrobią wszystko, abyś nie spełniła swoich marzeń. Co więcej, uprzykrzą Ci życie codzienne.

Samolubstwo, negacje i zazdrość często przebierają się w “przyjaźń” i tworzą trudności oraz powodują ból.

8. Pragnienie dobrych relacji z każdym

Pomimo dobrych intencji, nie zawsze da się mieć z każdym dobre relacje. Dwie osoby mogą mieć całkiem różne osobowości, dlatego pragnienie dobrych relacji z każdą osobą może źle wpłynąć nie tylko na samopoczucie, lecz także na pewność siebie.

Najlepiej być tolerancyjnym wobec innych i utrzymywać dystans do osób, które z jakichkolwiek powodów Cię nie lubią. Czy jesteś gotowa, aby zmienić swoje podejście? Pracuj nad tym.

To może Cię zainteresować ...
Życie Tobą kieruje – wystarczy otworzyć oczy
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Życie Tobą kieruje – wystarczy otworzyć oczy

Nie raz na pewno czujesz się całkowicie zagubiona i nie wiesz co zrobić. Być może zapominasz i przestajesz czuć, że życie Tobą kieruje.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.