Toksyczna znajomość - trudne relacje

Musisz spróbować postawić się w sytuacji osoby o ciężkim charakterze, ponieważ jest możliwe, że jest ona problematyczna z powodu pewnych nierozwiązanych sytuacji.
Toksyczna znajomość - trudne relacje

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Prawdopodobnie musiałeś kiedyś stawić czoło problemowi jakim jest toksyczna znajomość z osobą, która sprawia, że jesteś zszokowany, sfrustrowany i zły. Jak powinieneś zareagować w takiej sytuacji?

Pierwszym krokiem powinno być rozpoznanie osób, z którymi łączy Cię toksyczna znajomość. W tym artykule omówimy najczęściej spotykane typy takich osób.

Rodzaje osób, których powinieneś unikać

To prawda, że czasami nie możemy ignorować lub unikać pewnych osób, ponieważ pracujemy z nimi, są to nasi sąsiedzi lub jest to członek Twojej rodziny.

Możesz jednak zidentyfikować, czy jest to toksyczna znajomość, a następnie zminimalizować kontakt z taką osobą. Jakie są najgorsze typy osób, z którymi musimy się zmierzyć?

Sprawdźmy to.

1. Nieprzyjemny współpracownik

Utrzymywanie przyjacielskich stosunków ze wszystkimi ludźmi w miejscu pracy jest niemożliwe. Są jednak takie osoby, które szczególnie utrudniają nam codzienne chodzenie do pracy. Mówimy o agresywnych, wrogich, wrażliwych na krytykę i kłamliwych współpracownikach.

Osoby takie mogą gwałtownie zareagować, jeśli usłyszą coś, co im się nie spodoba, ponieważ ich emocje wpływają na ocenę danej sytuacji.

toksyczna znajomość

Jeśli ktoś Cię źle traktuje, nie mścij się za to. Dzięki temu unikniesz przyszłych problemów.

Zalecamy również zachowanie spokoju podczas przebywania w pobliżu takiej osoby. Nie oceniaj ich uczuć czy emocji i ustal między Wami wyraźne granice od samego początku.

2. Bezbronna ofiara

Tego typu ludzie są zawsze przygnębieni, smutni i myślą o wszystkim negatywnie. Wierzą, że świat jest przeciwko nim i nic nigdy nie idzie po ich myśli. Uważaj, ponieważ tacy ludzie mogą wykorzystywać swoją osobowość, aby otrzymać to, czego chcą, poprzez emocjonalny szantaż.

toksyczne znajomości

Rozmawianie o własnych nieszczęściach, płacz i obwinianie innych może być techniką, której używają, aby inni im współczuli lub pocieszyli ich i powiedzieli, że nic nie jest ich winą.

3. Chroniczna maruda

Tego rodzaju ludzie są nieco jak bezbronne ofiary, ale zamiast smutku odczuwają gniew i zirytowanie. Zawsze na wszystko narzekają i we wszystkim widzą tylko negatywną stronę.

toksyczne relacje

Ten typ osobowości jest męczący, ponieważ taka osoba nigdy nie ma nic miłego do powiedzenia. Nie możesz wpaść w ich pułapkę lub używać tego samego języka, ponieważ staniesz się całkowicie zgorzkniały.

4. Obojętni ludzie

Choć jest to dziwne, to ciężko jest przebywać z osobą, którą nic nie obchodzi. Ponieważ takie osoby nie wyrażają swoich uczuć i opinii na różne tematy, tego typu toksyczna znajomość może być bardzo uciążliwa.

Tacy ludzie często boją się odrzucenia i nie dzielą się swoimi przemyśleniami. Dlatego nigdy nie wiemy, co tak naprawdę dzieje się w ich głowach.

5. Przesadnie mili ludzie

toksyczni przyjaciele

Problem nie polega na tym, że ci ludzie zawsze widzą szklankę „w połowie pełną” – chodzi o ich przesadny optymizm. Bez względu na to, co mówisz, taka osoba zawsze będzie się z Tobą zgadzać, uśmiechać się i mówić, że wszystko jest „cudowne”.

Tacy ludzie nieustannie szukają akceptacji od innych. Jest prawdopodobne, że właśnie w ten sposób zostali wychowani.

Jednak to fałszywie pozytywne nastawienie do świata może być bardzo denerwujące, szczególnie jeśli potrzebujesz uczciwej opinii lub szukasz nowych pomysłów.

6. Beznadziejnie uparci ludzie

Uparci ludzie, którzy woleliby umrzeć, niż zmienić swoje zdanie są również bardzo trudni do zniesienia. Jeśli ktoś jest bardzo uparty, nie obchodzi go, co mówią inni, ani jak to mówią… Taka osoba po prostu nie jest zainteresowana słuchaniem opinii innych ludzi.

Będą rażąco Ci zaprzeczać, w ogóle o tym nie myśląc i będą chcieli narzucić Ci swoje pomysły, nawet jeśli się w nich mylą.

7. Mądrala

Istnieją dwa typy „uczonych”: Ci którzy naprawdę posiadają wiedzę i Ci, którzy myślą, że ją mają.

Radzenie sobie z oba tymi typami może być dość irytujące. Podczas rozmowy z nimi możesz poczuć, że jesteś gorszy lub głupszy. Tacy ludzie nie akceptują pomocy, ponieważ wszystko, co możesz dla nich zrobić, oni sami zrobią lepiej.

Ci „fachowcy” i „eksperci” to zwykle szarlatani lub kłamcy. Musisz identyfikować tego typu ludzi od razu, aby uniknąć problemów.

toksyczne relacje

8. Obsesyjni ludzie

Perfekcjonizm może być pozytywną lub negatywną wartością, w zależności od tego, jak jest spożytkowany. Osoby obsesyjne często są bardzo uparte, ponieważ chcą, aby wszystko poszło po ich myśli.

Mogą również sprawić, że będziemy marnować nasz cenny czas na bezużyteczne szczegóły. Spędzają oni po kilka godzin nad jednym zadaniem, aby upewnić się, że będzie ono wykonane perfekcyjnie.

Jak radzić sobie z trudnymi ludźmi i problemem, jakim jest toksyczna znajomość

Jeśli musisz mieć do czynienia z tego rodzaju skomplikowanymi ludźmi, powinieneś posiadać pewną strategię, aby współistnieć z nimi tak harmonijnie, jak to tylko możliwe. Musisz także być pewien, że fakt, że ich unikasz, nie jest dla nich tak oczywisty.

Oto kilka przydatnych wskazówek:

 

1. Słuchaj

Umiejętność słuchania jest głównym narzędziem, jakie mamy w swojej dyspozycji, nawet w przypadku gdy druga osoba jest nie do zniesienia. Nie oznacza to, że musisz spędzać wiele godzin słuchając jęczących lub przygnębionych ludzi, ale po prostu spróbuj ich zrozumieć.

2. Zachowaj spokój

Nie trać kontroli nad sobą przez bagaż emocjonalny innych osób. Kontroluj swój oddech, zamknij oczy i policz do 100, jeśli jest Ci to potrzebne. W ten sposób unikniesz dalszych problemów.

toksyczna znajomość

3. Nie oceniaj

Chociaż tego typu osoby są zazwyczaj nie do zniesienia, często nie wiesz, dlaczego zachowują się oni tak, a nie inaczej. Być może zostali w ten sposób wychowani lub muszą sobie radzić z problemami z przeszłości czy traumą.

4. Ustal granice

Czasami zachowanie dystansu i nie pozwalanie innym na wchodzenie Ci na głowę jest najlepszym rozwiązaniem. Osiągniesz swój cel, będąc grzecznym i pełnym szacunku wobec drugiej osoby.

Upewnij się, że nie zapominasz o słowach „proszę” i „dziękuję”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • De Fruyt F, Bartels M, Van Leeuwen KG, De Clercq B, Decuyper M, Mervielde I. Five types of personality continuity in childhood and adolescence. J Pers Soc Psychol. 2006;
  • Martyn C. Personality types. BMJ. 2003;
  • Richter PMA, Ramos RT. Obsessive-Compulsive Disorder. CONTINUUM Lifelong Learning in Neurology. 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.