Zależność emocjonalna - rozwiązanie? Brak kontaktu.

Tylko zrywając kontakt możesz wyleczyć uzależnienie emocjonalne od drugiej osoby.
Zależność emocjonalna - rozwiązanie? Brak kontaktu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zależność emocjonalna sprawia, że nie możesz zerwać toksycznej znajomości z obawy przed samotnością. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest wdrożenie w życie planu “zero kontaktu”.

Ten rodzaj uzależnienia może sprawić, że będziesz trwał w związku z partnerem, który w jakiś sposób Cię krzywdzi. Taka osoba może stosować przemoc fizyczną, psychiczną lub emocjonalną oraz manipulować Tobą, okłamywać Cię czy nawet zdradzać.

Nie możesz się zgadzać na takie traktowanie.

Chcemy, żebyś zrozumiał, że każdy związek, którego jedyną podstawą jest zależność emocjonalna, to związek toksyczny.

Zależność emocjonalna czyli “Nie mogę bez ciebie żyć”

To właśnie strach przed samotnością sprawia, że wydaje Ci się, że nie możesz żyć bez swojego partnera. Ale to nieprawda. Czy jesteś tą osobą, która zaraz po rozstaniu, gdy nie ma szans na zejście się z byłym partnerem, jak najszybciej wchodzi w nowy związek?

Osoby, które mają problemy z uzależnieniem emocjonalnym robią takie rzeczy z konkretnych powodów. Tacy ludzie wierzą, że tylko będąc w związku mogą być szczęśliwi. Ich samoocena jest tak niska, że ich życie oraz osobowość są uzależnione od tego, z kim aktualnie są.

Osoby z niską samooceną po zerwaniu czują pustkę. Nie wiedzą, jak się o siebie zatroszczyć. Nie wiedzą, czy lubią siebie, nie potrafią powiedzieć, jakie są ich cele i marzenia. Są zagubione.

zależność emocjonalna - smutna kobieta i odchodzący mężczyzna

Powodem, dla którego tak kurczowo trzymają się partnera, nie jest to, że myślą, że to związek na całe życie. Przyczyną nie jest nawet to, że nie mogą żyć bez tej konkretnej drugiej osoby. Po prostu nie potrafią żyć bez drugiej osoby w ogóle!

Z tego powodu jest dla nich całkowicie normalne przechodzenie z jednego związku do drugiego. Wszystkie te związki kończą się rozstaniem, a takie osoby nie są w stanie powiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Powodem rozpadu relacji jest to, że osoby cierpiące na uzależnienie emocjonalne wybierają partnera dlatego, że go potrzebują. Nie dlatego, że go kochają.

Bycie wiecznie nieszczęśliwym i brak satysfakcji oraz powtarzanie tego samego wzorca w każdym ze związków jest tym, co sprawia, że ten rodzaj ludzi powinien skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Zalecenie? Zero kontaktu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj więc: Trudny moment w życiu – 4 klucze, żeby go pokonać

Waga zerwania kontaktu, kiedy Twoim problemem jest zależność emocjonalna

Psycholog może zalecić Ci całkowite zerwanie kontaktu z osobą, od której jesteś emocjonalnie zależny. Z początku może Ci się to wydać niewykonalne.

Myśl o tym, żeby zablokować byłego partnera na WhatsApp’ie, nie czekać na jego telefon czy powiedzieć nie, kiedy zaproponuje spotkanie, może Ci się wydawać niemożliwa do zrealizowania.

Zwłaszcza, że Twój były partner może czuć się winny i wpaść przez to we własne sidła próbując odnowić z Tobą kontakt. Właśnie takie zachowanie Twojego eks sprawia, że jesteś nieszczęśliwy i Ty sam doskonale o tym wiesz.

zależność emocjonalna - płacząca kobieta z telefonem

Nawet osoba cierpiąca na uzależnienie emocjonalne może mieć przebłyski rozsądku. Są to wszystkie myśli w stylu: “Muszę odejść“, “samemu byłoby mi lepiej, niż z tym człowiekiem”, albo “przy nim nie czuję się dobrze”.

Mimo tego Twoja potrzeba bliskości może wziąć górę nad głosem rozsądku i sprawić, że znów znajdziesz się na złej drodze.

Cierpliwość, wysiłek i czas

Wyleczenie się z uzależnienia emocjonalnego i wdrożenie w życie zasady “zero kontaktu” nie jest czymś, co można zrobić z dnia na dzień.

Tak jak w przypadku każdego innego uzależnienia, w leczeniu uzależnienia emocjonalnego również musisz wykazać się cierpliwością i wytrwałością. Prawdopodobnie złamiesz zasadę “zero kontaktu”, ale już samo podjęcie próby będzie krokiem naprzód.

Wszyscy, którzy są emocjonalnie zależni od kogoś innego, raz po raz potykają się o tę samą przeszkodę. Robią to, dopóki wspomniane wcześniej przebłyski rozsądku nie zaczną pojawiać się coraz częściej.

A moment wyzwolenia w końcu nadchodzi. Po zwalczeniu wszystkich swoich demonów takie osoby dostrzegają to, w jakiej sytuacji się znalazły. Wtedy mogą podjąć ostateczną decyzję, która z pewnością przyniesie im wiele korzyści. Możesz wyrwać się z emocjonalnego uzależnienia. Możesz wznieść się ponad myślenie, że bez swojego partnera  jesteś niczym, albo że tylko z drugą osobą możesz być szczęśliwy.

dziewczynka w klepsydrze - zależność emocjonalna

Po tym, jak już wyrwiesz się z zaklętego koła, jakim jest przechodzenie z jednego toksycznego związku do drugiego, możesz zacząć kochać sam siebie, zatroszczyć się o siebie, zacząć szanować siebie. Dzięki temu będziesz mógł w końcu zbudować zdrowy związek, w którym nie będzie polegał tylko i wyłącznie na swoim partnerze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.