Samoocena i sposoby na jej poprawę

· Listopad 3, 2017
Choć czasem ciężko w to uwierzyć poprawa naszej samooceny zależy tylko i wyłącznie od nas samych dlatego właśnie już dziś powinniśmy zacząć pracować nad sobą!

Czujesz, że maksymalnie się wysilasz, ale nigdy nie jesteś dostatecznie dobra? Myślisz, że gdybyś była odrobinę wyższa, nieco szczuplejsza byłabyś lepsza? Samoocena odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu!

Może to, że nie czujesz się komfortowo sama ze sobą, nie ma nic wspólnego z aspektami fizycznymi i materialnymi? Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, że to Ty sama możesz się niszczyć i być przyczyną tego, że Twoja samoocena jest niska?

Jaka jest Twoja samoocena?

Prawda jest taka, że wiele aspektów między innymi te, o których wspomnieliśmy na wstępnie jest ściśle związanych z tym, jak sama siebie postrzegasz. Nie są to Twoje prawdziwe wady. Choć zgadza się, że utrata kilku kilogramów może poprawić samopoczucie, jednak brak poczucia własnej wartości i niska samoocena uniemożliwiają poczucie prawdziwego szczęścia.

Samoocena to ogólna postawa w stosunku do samego siebie. W życiu bezpośrednio wpływa ona na aspekt emocjonalny, fizyczny, ekonomiczny, społeczny itp.

„Kim jestem?” i „Kim chcę być?” To pytania, na które nie znajdziemy odpowiedzi na zewnątrz. Dlatego dziś podsuniemy Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci podnieść poczucie własnej wartości.

Połącz się ze swoim ciałem

Ćwicz, ruszaj się, oddychaj i bądź świadomy tego, że chcesz poprawić swoje samopoczucie i samoocenę. Kilka lekcji jogi może pomóc Ci skoncentrować się i połączyć ze swoim ciałem. Zrozumienie tego, jakie uczucia kryjesz w środku, jak stawiasz czoła wszelkim sytuacjom, to również być świadomym tego kim jesteś.

Kobieta uśmiechnięta a samoocena

Nawet jeżeli nie chcesz lub nie możesz uczestniczyć w zajęciach jogi możesz nauczyć się jej sama. Wyjdź na spacer i skoncentruj się tylko na sobie. Zapomnij o wszystkim tym, co Cie otacza i poczuj, jak rozgrzewa się Twoja skóra od promieni słonecznych, poczuj, jak porusza się Twoja klatka piersiowa kiedy oddychasz.

Odkryj wrażenia czuciowe, jakie prowokują ubrania na Twojej skórze i uświadom sobie fizyczność swojego ciała i połączenie, jakie utrzymuje z umysłem.

Przeanalizuj siebie

To ćwiczenie jest konieczne, jeżeli chcesz odkryć swoje mocne i słabe strony. Gdy już je sobie uświadomisz, wykorzystaj je i rozwijaj w środowisku osobistym, jak i w pracy. Jak reagujesz na sytuacje, w których się znajdujesz?

Dokładna analiza samego siebie pomaga w podejmowaniu decyzji, które sprawią, że Twoja samoocena będzie jeszcze lepsza. Reagujesz w taki sposób, jaki chcesz? Co byś zmieniła? Dlaczego nie podoba Ci się to, co uważasz za swoją wadę?

Kiedy znajdziesz odpowiedzi na te pytania, będziesz mieć wyraźne wskazówki dotyczące kolejnych kroków, które należy podjąć. Kiedy zdasz sobie sprawę, że nie reagujesz na sytuację tak, jakbyś chciała, będziesz mogła to przewidzieć i jej uniknąć! Krok po kroku i bez wątpliwości możesz stać się tą osobą, którą naprawdę chcesz.

Nie słuchaj świata, słuchaj siebie!

Wydaję się, że człowiek ma ciągłą potrzebę zadowalania innych, nawet jeżeli ostatecznie nie przynosi mu to szczęścia. W takiej sytuacji to, co dzieje się na zewnątrz zdobywa całkowitą kontrolę nad naszymi myślami i życiem wewnętrznym.

Kobieta

Kiedy człowiek nie jest w stanie zadowolić otoczenia może prowadzić to do przygnębienia i problemów emocjonalnych. Brak akceptacji sprawia, że samoocena gwałtownie spada. Dlatego właśnie tak ważne jest, by nauczyć się filtrować zewnętrzne opinie innych ludzi.

Przestań słuchać i koncentrować się na krytykach i nie poświęcaj zbyt wiele uwagi aspektom, które sprawiają, że czujesz się źle. Bardzo ważne jest, by nauczyć się bycia sobą i każdego dnia być jak najprawdziwszą wersją siebie. Najlepszym sposobem jest dokładne poznanie siebie i pokochanie takimi, jakimi jesteśmy.

Miej jasne cele

Kiedy już poznasz siebie i dowiesz się, czego nie chcesz w życiu, przyszedł czas na podjęcie kolejnego kroku, a mianowicie praca nad tym, kim chcesz się stać. Nie jest to proste do osiągnięcia i wymaga sporo wysiłku i determinacji.

Aby było Ci łatwiej osiągnąć cel, pamiętaj, że powinien być on:

  • dokładny — im lepiej go określisz, tym łatwiej będzie go osiągnąć
  • mierzalny — w jakim czasie chcesz go osiągnąć? Mając określoną datę, łatwiej jest uczynić z celu priorytet. Gdy czujesz, że goni Cię czas, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo odkładania rzeczy na później

Te dwie zasady są dość oczywiste, ale doskonale wpływają na poczucie własnej wartości i przypominają o tym, że możesz osiągnąć wszystko, co postawisz sobie za cel. Dodają Ci pewności i zaufania we własne siły.

Wypracuj przyzwyczajenia, a Twoja samoocena wzrośnie

Stwórz listę przyzwyczajeń, które sprawią, że będziesz szczęśliwy. Niektóre mogą być prostymi czynnościami, które pomogą Ci w odbudowie wiary we własne siły, poprawią wygląd fizyczny i stan emocjonalny. Oto niektóre przykłady:

  • nowa fryzura co 6 miesięcy
  • zrobienie listy sukcesów
  • zrobienie listy celów
  • co jakiś czas tworzenie nowego przyzwyczajenia
  • zrobienie listy z tym, co Cię inspiruje
  • uporządkowanie spraw

Nie poddawaj się!

Życie każdego z nas jest pełne wyzwań, porażek, nieprzyjemnych i gorzkich chwil. Dodawanie tym sytuacjom jeszcze większego negatywizmu w ogóle nie pomaga w utrzymaniu samooceny na właściwym poziomie.

Zamiast wyrzucać sobie beznadziejność z powodu tego, czego nie udało Ci się osiągnąć, spróbuj jeszcze raz osiągnąć swój cel. Bardzo ważne jest również poznanie swoich limitów. Kiedy mówimy o niepoddawaniu się, mamy na myśli nieuleganie całkowitemu pesymizmowi, który uniemożliwia obiektywne spojrzenie na rzeczywistość.

Kobieta

Oznacza to, że jeżeli nie udało Ci się zakończyć maratonu z wymarzonym czasem, nie oznacza to, że w przyszłym roku Ci się to nie uda.

Naucz się śmiać z samego siebie

Ostatnią wskazówką, która sprawi, że samoocena będzie lepsza, jest przestanie przyjmowania wszystkiego zbyt poważnie. Naucz się patrzeć na swoje porażki, błędy i wady z uśmiechem. To sprawi, że będziesz szła przez życie z radością i lepszym postrzeganiem siebie. Oprócz tego nikt nie może iść przez życie, koncentrując się jedynie na tym, co sprawia mu przykrość.

Zdjęcia dodane dzięki uprzejmości © wikiHow.com