Przemoc werbalna w związku - subtelne złośliwości

Przemoc werbalna może ranić tak samo jak przemoc fizyczna, ponieważ na długo zostawia ślady w ludzkiej psychice. Często niszczy poczucie własnej wartości oraz powoduje stany depresyjne.
Przemoc werbalna w związku - subtelne złośliwości

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Przemoc w związkach może przejawiać się w bardzo subtelny sposób. Do przemocy w związku zalicza się nie tylko przemoc fizyczna, lecz także przemoc werbalna, czyli słowa, do których możemy nie przywiązywać wagi, ale które w rzeczywistości mogą zmienić nasze życie.

Ukryte wyzwiska, obelgi i kpiny to tylko niektóre przykłady zjawiska, jakim jest przemoc werbalna. W tym artykule pokażemy Ci kilka przykładów, dzięki którym będziesz w stanie ją rozpoznać.

Posiadając tę wiedzę, przestaniesz postrzegać tego rodzaju przemoc jako coś normalnego lub jako część osobowości partnera. Nie możesz pozwolić na to, żeby ktoś Cię obrażał, nawet jeśli obelgi rzuca Twoja najbliższa osoba.

Oczywista przemoc werbalna w związku

W związku często pojawiają się pewne formy przemocy słownej, której często nie chcesz zauważyć. W niektórych przypadkach akceptujesz je, ponieważ od zawsze były obecne w Twoich relacjach z partnerem.

Ten rodzaj przemocy słownej obejmuje:

  • Nabijanie się z kogoś w upokarzający sposób. Czasami nabijanie może być zatuszowane użyciem zdrobnień lub zgrubień, jak na przykład w zdaniu: “Musisz przyznać, że pochodzisz z wiochy”.
  • Zwracanie uwagi na przymioty innych ludzi: “Rany, ale laska ma świetne ciało, taką bym nie pogardził”.
  • Nieustanne kłamanie w każdej sytuacji, nawet jeśli dotyczy ona rzeczy bez znaczenia: “Nie zostawiłem tam kluczy”.
    Przemoc werbalna prowadząca do kłótni

Są to niektóre z rodzajów obelg, które mogą nas spotkać i na które nie jesteśmy przygotowani, przez co nie wiemy, jak zareagować. Jest również całkiem prawdopodobne, że dopuszczamy do tego rodzaju zachowań, ponieważ zaobserwowaliśmy podobny schemat w związku dla nas modelowym, na przykład małżeństwie naszych rodziców.

Jednak, aby zdać sobie sprawę, że jest to słowne  nadużycie, musimy zwracać uwagę na nasze emocje. Czy dobrze się czujesz? Czy zauważyłeś, że Twoje poczucie własnej wartości zostało zdeptane?

Szantaż emocjonalny

Szantaż emocjonalny jest słownym nadużyciem,  które ma na celu manipulowanie drugą osobą. Cel? Aby coś dostać lub po prostu osiągnąć pewien rodzaj satysfakcji z poczucia kontroli nad partnerem. Używając bardzo subtelnego sformułowania, podejście to sprawia, że druga osoba czuje się winna.

Jak widać, jeśli w związku istnieje emocjonalny szantaż, nie ma w nim  miejsca na miłość. Zamiast miłości jest manipulacja, a w szczególności pragnienie kontrolowania i wykorzystywania drugiej osoby.

Przemoc werbalna prowadząca do płaczu

W definicję szantażu emocjonalnego wpisuje się również technika manipulacji psychologicznej znana obecnie jako “gaslighting”, która polega na tym, że agresor próbuje wzbudzić wątpliwości co do zdrowia psychicznego drugiej osoby.

Poprzez zwroty typu “Nie powiedziałem tego” lub “jesteś szalony, nigdy bym tego nie zrobił”, osoba manipulująca próbuje zbić z tropu swojego partnera i sprawić, aby zaczął wątpić w to, co się stało.

Ich cel? Zdezorientować drugą osobę, aby mieć większą kontrolę nad nią. W rzeczywistości, czasami, gdy partner denerwuje się, ponieważ wie, co się stało i głośno wyraża swoje niezadowolenie, osoba manipulująca może odebrać mu pewność siebie i zbić z tropu.

Długotrwałe milczenie, które towarzyszy całkowitemu ignorowaniu partnera, jest także rodzajem przemocy. W tym przypadku celem jest nakłonienie drugiej osoby do ustąpienia i przyznania racji drugiej stronie lub zrobienia pierwszego kroku w kierunku potencjalnego pojednania.

Cały ten fragment można podsumować jednym słowem: upokorzenie.

Powiedz nie przemocy werbalnej

Nawet jeśli nie dostrzegamy jej szkodliwości, przemoc werbalną należy zatrzymać. Podejmując decyzję o tym, czy zamierzamy zakończyć tego rodzaju sytuację, musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na nasze uczucia.

Jeśli cały czas czujesz się zły, winny lub przygnębiony, musisz wydostać się z toksycznej relacji.

Stop przemocy werbalnej

Nie ma “ale”. Osoba, która stosuje przemoc werbalną w związku, ma poważny problem ze sobą. Twój toksyczny partner twierdzi, że bardzo Cię kocha?

Nieważne, jak często słyszysz, że Twój partner Cię kocha albo że wie, że jego lub jej postępowanie było złe. Takie osoby chcą jedynie móc kontynuować związek w ten sam sposób, czyli mając sposobność manipulowania Tobą i Twoimi uczuciami.

Przemoc werbalna nie jest łatwa do przezwyciężenia. Nie oszukujmy się. Najprawdopodobniej to postępowanie nie ulegnie zmianie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bjorkqvist, K. (1994). Sex differences in physical verbal and indirect agression a review of recent research. Sex Roles. https://doi.org/doi:10.1007/BF01420988
  • Demianova, Y. (2014). Verbal agression in the pedagogical medium. Recent Issues of Pedagogy, Psychology and Vocational Education. https://doi.org/10.5281/ZENODO.11382

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.