Przemoc werbalna w związku – subtelne złośliwości

· Marzec 20, 2018

Przemoc w związkach może przejawiać się w bardzo subtelny sposób. Zalicza się do niej również przemoc werbalna: słowa, do których możemy nie przywiązywać wagi, ale które w rzeczywistości mogą zmienić nasze życie.

Ukryte wyzwiska, obelgi i kpiny to tylko niektóre przykłady zjawiska, jakim jest przemoc werbalna. W tym artykule udostępnimy kilka innych przykładów, dzięki którym możesz nauczyć się ją rozpoznawać.

Wtedy przestaniesz postrzegać tego rodzaju przemoc jako coś normalnego czy też po prostu część osobowości partnera. Nie możesz pozwolić na to, żeby ktoś Cię obrażał, nawet jeśli obelgi są rzucane przez najbliższą Ci osobę.

Oczywista przemoc werbalna w związku

W związku często pojawiają się pewne formy przemocy słownej, której często nie chcesz zauważyć. W niektórych przypadkach akceptujesz je jako coś, co od zawsze było obecne w Twoich relacjach z partnerem.

Ten rodzaj przemocy słownej obejmuje:

  • Nabijanie się z kogoś w upokarzający sposób. Czasami może to być zatuszowane użyciem zdrobnień lub zgrubień, jak na przykład w zdaniu: „Musisz przyznać, że pochodzisz z wiochy”.
  • Zwracanie uwagi na przymioty innych ludzi: Rany, ale laska ma świetne ciało, taką bym nie pogardził”.
  • Nieustanne kłamanie w każdej sytuacji, nawet jeśli dotyczy ona rzeczy bez znaczenia: „Nie zostawiłem tam kluczy”.Przemoc werbalna para się kłóci

Przeczytaj:Toksyczny związek – Jak go rozpoznać?

Są to niektóre z rodzajów obelg, które mogą nas spotkać i na które nie jesteśmy przygotowani, przez co nie wiemy, jak zareagować. Jest również całkiem prawdopodobne, że dopuszczamy do tego rodzaju zachowań naszego partnera, ponieważ zaobserwowaliśmy podobny schemat w związku dla nas modelowym – małżeństwie naszych rodziców.

Jednak aby zdać sobie sprawę, że to słowne nadużycie ma miejsce, musimy zwracać uwagę na nasze emocje. Czy dobrze się czujesz? Czy zauważyłeś, że twoje poczucie własnej wartości zostało zdeptane?

Szantaż emocjonalny

Szantaż emocjonalny jest rodzajem słownego nadużycia, które ma na celu manipulowanie drugą osobą. Cel? Aby coś dostać, lub po prostu osiągnąć pewien rodzaj satysfakcji z poczucia kontroli nad partnerem. Używając bardzo subtelnego sformułowania, podejście to sprawia, że druga osoba czuje się winna.

Jak widać, jeśli w związku istnieje emocjonalny szantaż, nie ma tam miejsca na miłość. Zamiast tego jest manipulacja: pragnienie kontrolowania i wykorzystywania drugiej osoby.

Przemoc werbalna kobieta płacze

W definicję szantażu emocjonalnego wpisuje się również technika manipulacji psychologicznej znana obecnie jako „gaslighting”, która polega na tym, że agresor próbuje wzbudzić wątpliwości co do zdrowia psychicznego drugiej osoby.

Poprzez zwroty typu „Nie powiedziałem tego” lub „jesteś szalony, nigdy bym tego nie zrobił”, osoba manipulująca próbuje zbić z tropu swojego partnera i sprawić, by zaczął wątpić w to, co się stało.

Przeczytaj: Kto Cię ignoruje, nie zasługuje na Twoją uwagę

Ich cel? Zdezorientować drugą osobę, aby mieć większą kontrolę nad nią. W rzeczywistości, czasami, gdy partner denerwuje się, ponieważ wie, co się stało i głośno wyraża swoje niezadowolenie, osoba manipulująca może odebrać mu pewność siebie i zbić z tropu.

Długotrwałe milczenie, które towarzyszy całkowitemu ignorowaniu partnera, jest także rodzajem przemocy. W tym przypadku celem jest nakłonienie drugiej osoby do ustąpienia i przyznania racji drugiej stronie lub zrobienia pierwszego kroku w kierunku potencjalnego pojednania.

Cały ten fragment można podsumować jednym słowem: upokorzenie.

Powiedz nie przemocy werbalnej

Nawet jeśli nie dostrzegamy jej szkodliwość, należy zatrzymać przemoc werbalną. Podejmując decyzję o tym, czy zamierzamy zakończyć tego rodzaju sytuację, musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na nasze uczucia.

Jeśli cały czas czujesz się zły, winny lub przygnębiony, musisz wydostać się z toksycznej relacji.

Przemoc werbalna Kobieta mówi stop

Nie ma „ale”. Osoba, która stosuje przemoc werbalną w związku, ma poważny problem ze sobą. Twój toksyczny partner twierdzi, że bardzo Cię kocha?

Nieważne, jak często słyszysz, że Twój partner Cię kocha albo że wie, że jego lub jej postępowanie było złe. Takie osoby chcą jedynie móc kontynuować związek w ten sam sposób – mając sposobność manipulowania Tobą i Twoimi uczuciami.

Nie oszukujmy się. Najprawdopodobniej to postępowanie nie ulegnie zmianie.