Toksyczny związek – Jak go rozpoznać?

Jeśli twój partner wywyołuje w tobie poczucie winy i nie potrafi cię szanować, lepiej zachowaj dystans.
Toksyczny związek – Jak go rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 25 listopada, 2015

Dziś pomożemy wam zidentyfikować toksyczny związek. Pewnie doskonale wiesz, co mamy na myśli. Każdy z nas bowiem, na którymś etapie życia, znalazł się w związku z osobą, która przedkładała własne potrzeby nad twoje. W efekcie taki związek kosztuje nas wiele nerwów i niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie emocjonalne.

Jak rozpoznać toksyczny związek?

Chociaż wszyscy doskonale wiemy, czym jest toksyczny związek, często trudno nam go rozpoznać na czas. Jaki jest tego powód? Dzieje się tak dlatego, że w fazie zakochania targają nami jednocześnie rozmaite emocje.

Miłość i uczucie często zakładają nam klapki na oczy i sprawiają, że nie dostrzegamy rzeczy, jakie są w rzeczywistości.

Poniżej przedstawiamy 6 różnych rodzajów toksycznych związków, abyś potrafiła je identyfikować oraz uniknąć ich w przyszłości.

Pamiętaj, że poniższe wskazówki nie odnoszą się wyłącznie do relacji sentymentalnych – istnieją również „toksyczni” przyjaciele oraz krewni  oraz członkowie rodziny.

1. Związek, w którym jedna strona kontroluje wszystko

Smutek i łzy

Są sytuacje w życiu, kiedy wydaje nam się wygodne, by ktoś podejmował za nas ważne decyzje i zajął się wszystkimi ważnymi sprawami. Wydaje nam się, że w ten sposób nasz partner wyjątkowo się o nas troszczy.

Ostrożnie jednak – jeśli pozwolimy innym na robienie za nas rzeczy, z pewnością nadejdzie moment, w którym przejmą oni całkowitą kontrolę nad naszym życiem i będą podejmowali za nas najważniejsze decyzje.

Staraj się nie dopuścić do tego, by twój związek (sentymentalny czy przyjacielski) opierał się na nierówności sił. Każdy z partnerów powinien mieć równe prawo do opinii i decydowania.

Jeśli równowaga ta ulega zachwianiu, w twoim związku pojawia się poważny problem.

2. Związek, w którym partner przedkłada własne potrzeby nad twoje

„Bo ja wolę… Ja najbardziej lubię… Ja chcę… Ja potrzebuję… Mam nadzieję, że ty…”  Osoby, które mają tendencję do nadużywania zaimka „ja” bez wątpienia są reprezentantami toksycznej osobowości.  

Wszyscy, którzy nie są w stanie zobaczyć więcej niż tylko czubek własnego nosa, są niezdolni do zbudowania szczęśliwego i szczerego związku. Nie wspominając nawet o szacunku dla partnera.

3. Brak zaufania

Zaufanie w związku

Osoby, które cechuje brak zaufania, są niezdolne do emocjonalnego otwarcia się na drugiego człowieka. Nie są w stanie okazywać szacunku, zrozumienia ani empatii.

W opierającym się na braku zaufania związku królują niekończące się nieporozumienia, zazdrość i kłótnie, które dzień po dniu niszczą poczucie naszej wartości. Nie warto brnąc w taki związek!

4. Związek oparty na szantażu emocjonalnym

Zapłakana kobieta

„Ja tyle dla ciebie zrobiłem, a ty teraz nie chcesz…”, „Gdybyś naprawdę mnie kochała, nie zachowywałabyś się w ten sposób”, „Już ci na mnie nie zależy…”

Jeśli kiedykolwiek usłyszałaś tego typu zdanie od swojego partnera, z pewnością wiesz, jak bolą takie słowa wypowiadane z ust osoby, która rzekomo nas kocha.

Nie daj się jednak zwieść – osoba, która manipuluje lub szantażuje emocjonalnie swojego partnera, nie jest zdolna do prawdziwego, szczerego uczucia. W takim związku brakuje szacunku i zrozumienia.

Bez dwóch zdań – jest to klasyczny przykład toksycznego związku.

5. Związek oparty na kłamstwach

Wiele osób kłamie nie zdając sobie z tego sprawy – robi to w patologiczny sposób. Dlaczego? Tak bowiem łatwiej osiągnąć swoje cele i postawić na swoim. Dzięki kłamstwom również łatwiej jest zdominować partnera i przejąć kontrolę nad związkiem.

Być może wielokrotnie usłyszałaś z ust swego partnera, że bardzo cię kocha i że jesteś najważniejszą osobą w jego życiu, co jednak nie znalazło potwierdzenia w zachowaniu twojej drugiej połówki.

W rzeczywistości twój partner wyrządza ci wiele krzywdy, poniżając i spychając na drugi plan.

Pamiętaj jednak, że kłamstwo ma krótkie nogi i zwykle wychodzi na jaw. Smutny jednak jest fakt, że często jesteśmy zdolne do wybaczenia wielu „kłamstewek”, które w dłuższej perspektywie wypalają nas od środka i rujnują naszą samoocenę. Nie pozwól na to!

6. Związek, w którym partner przyjmuje rolę ofiary

Ten typ toksycznej relacji jest bardzo powszechny, zarówno w przypadku związku sentymentalnego, jak i rodzinnych relacji. Przyjmując rolę ofiary bliska nam osoba pragnie maksymalnie skupić na sobie naszą uwagę lub wywołać w nas poczucie winy, a w ten sposób wzmocnić swoją dominację.

„Zawsze mnie opuszczasz, gdy jestem w potrzebie”, „W weekend byłem chory, a ty nawet do mnie nie zadzwoniłaś”, „Wcale nie jestem dla ciebie ważny”. Jeśli powyższe sytuacje są ci doskonale znane, wiesz, jak bolesne są one dla ciebie oraz jak rozniecają uczucia takie jak złość, żal, czy strach, które mieszają się ze sobą w duszy, sprawiając, że jesteśmy nieszczęśliwi.

Powiedz nie

Chociaż wszyscy doskonale wiemy, na czym polega toksyczny związek, na co dzień często doświadczamy opisanych powyżej sytuacji. Jak zatem możemy bronić się przed tego typu zachowaniem?

Jasno wyznacz granice oraz określ swoje potrzeby. Daj swojemu partnerowi do zrozumienia, że miłość nie polega na szantażu ani na całkowitej dominacji jednej ze stron. Szczere uczucie opiera się na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

Jeśli szczera rozmowa nie przyniesie efektów i zachowanie partnera się nie zmieni, być może najlepszym rozwiązaniem będzie rozstanie. Zrób to dla siebie i swojego zdrowia emocjonalnego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.