Całowanie i jego znaczenie dla związku

Z biologicznego punktu widzenia chęć całowania konkretnych osób podpowiada nam, czy partner jest dla nas odpowiedni. Całowanie to emocje i wzniosłe uczucia.
Całowanie i jego znaczenie dla związku

Ostatnia aktualizacja: 07 maja, 2019

Całowanie jest jedną z najpiękniejszych interakcji między dwojgiem ludzi. Jest znakiem potężnego uczucia, jakie zaiskrzyło lub dowodem głębokiej miłości.

Z biologicznego punktu widzenia chęć całowania konkretnych osób podpowiada nam, czy partner jest dla nas odpowiedni. Całowanie to emocje i wzniosłe uczucia. W dzisiejszym artykule dowiesz się o tym dużo więcej.

Całowanie — odkrywamy jego sekrety

Znaczenie całowania w wyborze partnera życiowego

Na pewno nie jednemu z nas przydarzyło się być silnie zauroczonym potencjalnym partnerem, jednak po pierwszym pocałunku, który okazał się niewypałem, uczucia uległy całkowitej zmianie.

Całowanie partnera

Biolodzy i psycholodzy zgodnie twierdzą, że całowanie to nie tylko mechaniczne połączenie ust dwóch osób. Przez ten prosty gest nieświadomie dokonujemy analizy partnera i instynktownie podejmujemy kilka ważnych decyzji.

To praktycznie niemożliwe, że czynność, na którą mają wpływ bodźce psychologiczne, biologiczne i nerwowe w końcu nie pozostała poddana dokładnej obserwacji i badaniom.

Całowanie – co o nim mówią badania naukowe?

Jedno z tych badań pojawiło się w czasopiśmie„Human nature” i „Archives of sexual behavior”. Jest to dogłębna i dokładna analiza wykonana przez Rafaela Włodarskiego i jego zespołu z Uniwersytetu w Oxford (Wielka Brytania). Rozmawiali oni z około 900. osobami w przedziale 18-63 lat, a oto wyniki, jakie otrzymali:

Całowanie i uczucia
 • Całowanie jest zdecydowanie ważniejsze dla kobiet. To one przywiązują do tego gestu wiele uwagi i nadają mu ogromne znaczenie.
 • Według specjalistów całowanie pomaga nam w ocenie jakości genetycznej potencjalnego partnera. Jest to mechanizm, który wyewoluował u ludzi. Pomaga on wybrać odpowiednio drugą połówkę, a także skoncentrować na niej całą energię, co też ma na celu efektywniejsze rozmnażanie.
 • Objawia się to poprzez to, że jedne osoby pociągają nas bardziej i mamy ochotę je całować, a inne nie. Zawsze wybierzemy tą, która wzbudza w nas więcej emocji.
 • Całowanie jest pierwszym kontaktem fizycznym na podstawie którego oceniamy potencjalnego partnera.

Badania naukowe – ciąg dalszy…

 • Kobiety są bardziej selektywne w momencie wybierania partnera, a całowanie odgrywa tutaj bardzo ważną. Nie rzadko nawet niezbędną część całego procesu wyboru. Całowanie dla kobiet jest nawet istotniejsze niż sam seks.
 • Pocałunki bowiem to ta część intymności z drugą osobą, której szukamy na co dzień. Zapewnia nam poczucie bliskości i ważności. Poprzez pocałunki pielęgnujemy związek
 • Mężczyźni nie przywiązują aż takiej wagi do pocałunków, jednak przyznają, że szczęśliwe pary całują się bardzo często.
 • Pocałunki łączą dwie osoby i generują bardzo silne emocje i uczucia.
 • Zostały przeprowadzone badania, w których całkiem obcych sobie ludzi poproszono o to, aby obdarzyły się pocałunkiem. Początkowo eksperymentowi towarzyszyła nieśmiałość i zakłopotanie, jednak gdy pary już zaczęły się całować, z chwili na chwilę można było zaobserwować wzrost natężenia zbliżenia. A po zakończeniu osoby postrzegały się w zupełnie inny sposób niż na początku.
 • Dla osób, które nie są w związkach, całowanie się jest ważniejsze niż późniejszy kontakt seksualny.
 • Dla osób w stałych związkach całowanie się jest równie ważne, jak sam seks. Wielu przyznaje, że jest to ważny sposób wyrażania uczuć do drugiej osoby, ale niestety, na co dzień całkowicie zaniedbany.
 • Eksperci wyjaśniają, że w związkach z dłuższym stażem częstotliwość całowania jest związana z poczuciem satysfakcji z relacji niekoniecznie związanej z seksem.

Okazuje się, że całowanie odgrywa ważniejszą rolę w naszym życiu, niż myśleliśmy. A Ty co na ten temat sądzisz?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.