Problemy w związku - Jak je rozpoznać?

Nasza druga połówka to nie tylko osoba, z którą dzielimy łoże lub wspólnie spożywamy posiłki. To osoba, z którą budujemy wspólne życie i zakładamy rodzinę.
Problemy w związku - Jak je rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2022

Kiedy pojawiają się kłopoty w związku, zwykle jesteśmy w stanie to wyczuć. Jednakże często świadomie przymykamy oczy i nie chcemy ich dostrzec, oczekując, że wszystko jakoś samo się ułoży. Jednak taki stan stopniowo zatruwa nasze uczucia i prowadzi do tego, że stajemy się nieszczęśliwi.

Poniżej wskazujemy, jak rozpoznać i uświadomić sobie, że rzeczywiście nie układa nam się w związku.

1. Kłopoty w związku: brak komunikacji

Komunikacja to być może najważniejsza kwestia w związku. Ze strony naszych partnerów potrzebujemy wsparcia, zrozumienia i uwagi. Jeśli nasze słowa nie są wysłuchiwane, nie patrzymy sobie w oczy i nie jesteśmy w stanie nawiązać otwartej i konstruktywnej rozmowy, bez wątpienia każda próba dialogu skończy się kłótnią.

Właśnie tego typu sytuacje najczęściej doprowadzają do oddalania się od siebie par. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zaangażowanie z przeszłości gdzieś się „ulatnia”, emocje się ochładzają i mnożą się wszelkiego rodzaju wyrzuty, które sprawiają, że szczery dialog jest praktycznie niemożliwy.

Dyskutująca para w związku

Pamiętaj, że czasem brak komunikacji może być wynikiem napiętych okresów, podczas których doznajemy silnego stresu. Na przykład, kiedy przytłacza nas nawał pracy, nie możemy poświęcić swojej połówce tyle czasu, ile byśmy chcieli.

Pamiętaj jednak, że bez względu na to, ile masz wolnego czasu, nigdy nie powinnaś zaniedbywać codziennego dialogu z partnerem, ponieważ jest to jeden z fundamentalnych elementów harmonijnego związku.

2. Brak entuzjazmu podczas robienia wspólnych planów

W każdym związku może nadejść moment, w który przestajemy odczuwać dawny entuzjazm. Nie odczuwamy tej samej radości, która towarzyszyła nam dotychczas podczas planowania wspólnych chwil: wyjść na kolację, weekendowych wyjazdów, wspólnego uprawiania sportów

Wspólne plany w związku

Może dopaść Cię monotonia i codzienna rutyna, które sprawiają, że już nie patrzycie na siebie jak wcześniej. Prawdą jest, ze magia się ulatnia i tak naprawdę dotychczas  nie odkryto, dlaczego tak się dzieje. Powinnyśmy uważnie obserwować reakcję naszego partnera na nasze propozycje, na wspólne plany.

Jeśli jego reakcja jest chłodna i nie wykazuje zainteresowania, zapytaj go wprost, dlaczego nie cieszy się na wspólne spędzanie wolnego czasu. Być może coś się zmieniło. Pamiętaj jednak, że brak entuzjazmu to jednoznaczna oznaka na to, że w Waszym związku pojawiły się kłopoty.

3. Kiedy jest więcej smutków niż radości w związku

Każdy związek czasem boryka się z trudnymi sytuacjami. Miłość to nie tylko radosne momenty, ale także i trudne chwile. Pielęgnacja relacji między partnerami wymaga wiele wysiłku i poświęcenia. Bądź jednak czujna – kiedy przychodzi moment, że smutki przeważają nad radościami, Twoje zdrowie emocjonalne dotkliwie będzie to odczuwało z każdym mijającym dniem. To oznaka, że problemy już na dobre zadomowiły się w Twoim związku.

Jest wiele par, które bardzo się kochają, a jednak nie są w stanie dać sobie nawzajem szczęścia. Trzeba być czujnym i dokładać wszelkich starań, by nasz związek rozwijał się w dobrym kierunku. Jednak jeśli wysiłek wkładany przez każdą ze stron nie jest podobny, prędzej czy później któraś z nich zacznie odczuwać żal i rozgoryczenie.

Ty sama nie możesz dźwigać na swoich barkach odpowiedzialności za związek ani rozwijać miłości tylko we własnym sercu. Związek to sprawa dwóch osób i obie strony powinny pracować nad jego szczęściem i harmonijnym rozwojem.

4. Kiedy pojawia się nieufność w związku

To kolejna zabójcza dla każdego związku broń. Jeśli Twój partner przestał być Twoim powiernikiem, osobą, której opowiadasz o wszystkim i zwierzasz się z problemów, obaw, marzeń czy pragnień, Twój związek zmierza w złym kierunku.

Nasza druga połówka to nie tylko osoba, z którą dzielimy łoże lub wspólnie spożywamy posiłki. To osoba, z którą budujemy wspólne życie i zakładamy rodzinę. Jeśli stracimy do niej zaufanie, stracimy wszystko.

5. Kiedy przestajemy być dla siebie najważniejsi

Szczęśliwy związek to dwie najważniejsze dla siebie osoby na świecie. Zmartwienia kochanej osoby są Twoimi zmartwieniami, a jej dobre samopoczucie przysłania wszystkie pozostałe sprawy. Gdy nadchodzi dzień, w którym zdajemy sobie sprawę, że już nie jesteśmy dla siebie najważniejsi – w naszym związku pojawia się cierpienie i rozczarowanie.

Pamiętaj, że w zdrowym i szczęśliwym związku bardzo ważne są również elementy takie jak: nasza praca, nasza osobista przestrzeń, nasze zamiłowania… Bez względu jednak na wszystko, zawsze na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać naszą drugą połówkę. Jeśli tak nie jest, z pewnością nie jest to dobra wróżba dla przyszłości związku.

Para trzyma się za ręce

Zawsze gdy uświadomisz sobie, że w Twoim związku się nie układa, nie zwlekaj i jak najszybciej porozmawiaj ze swoim ukochanym. Często bywają to problemy zewnętrzne, którym trzeba stawić czoła i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Problemy w pracy, trudności finansowe, problemy osobiste… owszem, mogą zachwiać równowagę związku, ale nie są w stanie zniszczyć zaufania i miłości. Dzięki szczerej rozmowie można przezwyciężyć wiele problemów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.