Pozycja podczas snu i jej wpływ na Twój związek

Mimo że język ciała może być zmienny, pozycja, jaką przyjmiesz do spania z Twoim partnerem może stać się bardzo emocjonalną sytuacją, którą przeżywasz z nim w tym momencie.
Pozycja podczas snu i jej wpływ na Twój związek

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeżeli się nad tym zastanowisz, możliwe, że dojdziesz do wniosku, że po kłótni ze swoim partnerem zmienia się Twoja pozycja podczas snu. Często odwracasz się do niego plecami albo unikasz bezpośredniego kontaktu.

Inaczej jest kiedy spędzacie miło i romantycznie czas, wtedy pozycja podczas snu jest inna, śpicie w objęciach lub bardzo blisko siebie, dotykając swoich ciał.

Według specjalistów i psychologów, pozycja podczas snu mówi bardzo dużo o relacjach pomiędzy partnerami. Twierdzą oni, że język ciała może mówić bardzo dużo o tym, w jakiej sytuacji emocjonalnej znajduje się dana para i jakie uczucia między nimi istnieją. Chciałabyś się dowiedzieć co pozycja, w której śpisz ze swoim partnerem mówi o Twoim związku? W dalszej części artykułu poznasz szczegóły.

Pozycja podczas snu: odwróceni plecami, ale dotykają się

Pary, które najczęściej zasypiają w tej pozycji szanują swoją przestrzeń osobistą, ale bez utraty kontaktu.

Para śpi plecami do siebie
Są to pary dynamiczne, które lubią niezależnie zarządzać swoim życiem, ale ich związek jest stabilny i zdrowy. Zdaniem ekspertów taka pozycja podczas snu odzwierciedla zaufanie miedzy parą, ale bez nadmiernego ingerowania w sprawy drugiej osoby.

Odwróceni plecami, bez dotykania się

Taka pozycja podczas snu jest ostrzeżeniem, że coś jest nie tak w związku.

Para śpi daleko plecami do siebie
Pokazuje ona to, że istnieje konieczność utrzymania dystansu i pragnienie większej swobody w życiu obojga. Brak kontaktu pomiędzy ciałami, które są skierowane w przeciwne strony, może wskazywać na negatywną energię pomiędzy partnerami (wynikającą z silnej dyskusji), która miała miejsce lub tym, że jedno z dwojga – szuka całkowitej niezależności.

W tym przypadku należy dokładnie przeanalizować pozycję, na przykład wtedy, kiedy ręce są skrzyżowane, a ciało napięte. Może to oznaczać, że partnerzy nie szukają porozumienia, a obecność drugiego jest wręcz nie do zniesienia. Jeżeli jednak ciało jest rozluźnione, oznacza to, że nie ma żadnych napięć w relacjach, co z kolei może oznaczać, że osoby mają do siebie duże zaufanie i szanują swoją przestrzeń.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też ten artykuł: Mówienie przez sen – czy dotyczy Twojego partnera?

Twarzami do siebie, bez dotykania się

Spanie w tej pozycji oznacza, że partnerzy chcą prywatności, ale też mają pragnienie, aby zobaczyć swojego partnera.

Para śpi twarzą do siebie
Każdy w tej sytuacji szanuje prywatność swojego partnera, ale istnieje też połączenie, które nie pozwala się od siebie oddalić. Ta pozycja podczas snu oznacza, że para łatwiej stawia czoło codziennym wyzwaniom i problemom.

Spleceni

Eksperci są zgodni, że ta pozycja podczas snu oznacza silne pożądanie i pasję pomiędzy partnerami.

Para śpi spleciona
Pozycja ta występuje bardzo często na początku związku, najczęściej po chwilach intymnych pomiędzy partnerami. Według ekspertów, pozycja ta może oznaczać pożądanie seksualne. Zdarza się jednak również, że para z dłuższym stażem, która śpi w takiej pozycji, cierpi z powodu zazdrości w związku.

Pozycja “na łyżeczkę”

Zdaniem ekspertów, osoba, która ma tendencję do obejmowania, chce chronić swoją drugą połówkę.

Para śpi na łyżeczkę
Para czuje się bezpiecznie i wygodnie u swojego boku. Może również być tak, że partnerka czuje się bezbronna podczas snu, kiedy nie jest obejmowana. Jest to pozycja, która odzwierciedla doskonałą harmonię w związku. Czasami może jednak oznaczać, że w związku panuje niepewność.

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Zdrowy sen – jaka temperatura jest odpowiednia?

Przytuleni

Według ekspertów w dziedzinie mowy ciała, ta pozycja podczas snu odzwierciedla zaangażowanie, miłość i silne uczucie pomiędzy partnerami.

Przytulona para śpi
Ogólnie rzecz biorąc, mówi o tym, że wszystko jest w porządku, a życie seksualne jest doskonałe. Eksperci doradzają, aby spać z głową na ramieniu partnera. Zapewni to bowiem uczucie bezpieczeństwa w związku.

On zajmuje dużą przestrzeń, ona ma przestrzeń ograniczoną

To nie jest dobra pozycja dla pary. Eksperci twierdzą, że osoba, która zajmuje większą przestrzeń w łóżku, nie okazuje uczuć względem swojego partnera.

Para śpi w łóżku
Pozycja ta może również oznaczać, że osoba, która zajmuje mniej miejsca, cierpi z powodu niskiej samooceny i braku bezpieczeństwa, a osoba, która zajmuje większą część łóżka uważa, że jej związek jest udany.

Każdy na swoim miejscu, ale ze splecionymi nogami

Ta pozycja podczas snu mówi nam, że para się kocha, ale potrzebna jest większa uwaga w związku.

Para śpi wygodnie
Zdaniem ekspertów pozycja ta jest połączeniem miłości, pasji i różnic w relacji. Fakt, że para śpi ze splecionymi nogami oznacza zaangażowanie w związku i dobrej relacji pomiędzy partnerami.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rebel, G. (2002). El lenguaje corporal: lo que expresan las actitudes, las posturas, los gestos y su interpretación. Edaf.
  • Sassenfeld, A. (2008). Lenguaje corporal e intencionalidad relacional. Gaceta de Psiquiatría Universitaria, 4(1), 83-92.
  • Wood, Patti. (2005). Success Signals: A Guide to Reading Body Language. Communication Dynamics.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.