Syndrom chronicznego zmęczenia - 3 wskazówki

Stosowanie zdrowych nawyków może wspierać leczenie zespołu przewlekłego zmęczenia. Szczegółowo dzielimy się dziś 3 zaleceniami, które są kluczowe, aby sobie z tym poradzić.
Syndrom chronicznego zmęczenia - 3 wskazówki
María Belén del Río

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog, lekarz María Belén del Río.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Syndrom chronicznego zmęczenia jest chorobą charakteryzującą się dużą różnorodnością objawów. Jednak najczęstszym jest odczucie intensywnego i długotrwałego wyczerpania, które w znacznym stopniu wpływa na jakość życia tych, którzy na niego cierpią. Jak zatem sobie z tym radzić?

Nie ma jednego lekarstwa, gdyż syndrom chronicznego zmęczenia obejmuje różne aspekty życia. Istnieją jednak pewne opcje leczenia, które pomagają złagodzić objawy. Dlatego w tym artykule skupiamy się na kilku skutecznych wskazówkach, które pomogą stopniowo pokonać tę chorobę.

Syndrom chronicznego zmęczenia: przyczyny i objawy

Po pierwsze, syndrom chronicznego zmęczenia nie ma znanej przyczyny. Jest on jednak związany z możliwymi infekcjami wirusowymi lub przedłużającymi się okresami silnego stresu psychicznego.

Znane są objawy tego syndromu, które są bardzo zróżnicowane i mogą mieć różny wpływ na każdą osobę. Najczęściej jednak występują następując oznaki:

 • Zmęczenie i intensywne, ciągłe wyczerpanie, zwłaszcza po wysiłku fizycznym lub umysłowym.
 • Bóle mięśni lub stawów i inne bóle, takie jak bóle głowy lub gardła.
 • Problemy z pamięcią i trudności z koncentracją.
 • Powiększone węzły chłonne.
 • Trudności z właściwym wypoczynkiem w nocy.
 • Zawroty głowy
 • Słaby nastrój lub zły humor
 • Zaburzenia żołądka i jelit.

3 wskazówki, jak radzić sobie z zespołem chronicznego zmęczenia

1. Popraw dietę

Przede wszystkim powinniśmy skupić się na diecie, aby poprawić stan zdrowia osób cierpiących na syndrom chronicznego zmęczenia. Kompletna i zbilansowana dieta może pomóc w przezwyciężeniu niektórych powszechnych niedoborów żywieniowych w tej chorobie, co z kolei prowadzi do stopniowego ustąpienia objawów.

Jogurt naturalny
Wprowadź do diety naturalny jogurt i inne fermentowane pokarmy probiotyczne i składniki odżywcze, które wspomagają leczenie zespołu przewlekłego zmęczenia.

Ponadto badania pokazują, że dobra dieta prowadzi do poprawy mikroflory jelitowej. A to z kolei będzie miało pozytywny wpływ na stan zapalny, funkcje neurokognitywne i lęki. W tym celu dobrym rozwiązaniem jest spożywanie produktów sfermentowanych (kefir, kombucza, kapusta kiszona itp.).

Ponadto zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak kakao i pyłki. Z drugiej strony, powinniśmy wyeliminować z diety te pokarmy, które mogłyby być szkodliwe. Chodzi tu przede wszystkim o alkohol, kofeinę, niektóre rodzaje tłuszczów, produkty mleczne lub gluten. Ponadto, lekarz powinien pomóc choremu w wykryciu ewentualnych nietolerancji pokarmowych.

2. Sięgnij po terapie wspomagające

Istnieją różne rodzaje terapii, które mogą być doskonałym wsparciem fizycznym i emocjonalnym w radzeniu sobie z zespołem przewlekłego zmęczenia. Na przykład terapia poznawczo-behawioralna lub stopniowa terapia wysiłkowa.

Terapie tego typu obejmują trzy obszary:

 • Poznawcze: proponują strategie radzenia sobie z objawami zespołu chronicznego zmęczenia.
 • Fizykoterapia: Fizjoterapeuta może pomóc zwiększyć aktywność fizyczną w spersonalizowany i stopniowy sposób.
 • Terapia psychologiczna: Zapewnia wsparcie emocjonalne w walce z lękiem i depresją.

3. Korzystaj z suplementów diety

Wreszcie, niektóre suplementy diety również okazały się skuteczne w łagodzeniu objawów zespołu przewlekłego zmęczenia. Pomagają one przeciwdziałać nawykowym niedoborom osób cierpiących na tę chorobę.

Najbardziej wskazane jest udanie się do lekarza w celu wykonania rutynowej analizy krwi. W ten sposób możemy zobaczyć, jakich składników odżywczych nam brakuje, co może pomóc nam zdefiniować spersonalizowane leczenie uzupełniające.

Suplementy
Kwasy tłuszczowe Omega 3 i inne suplementy pomagają zmniejszyć stan zapalny w organizmie. Dlatego są użyteczne przeciwko objawom przewlekłego zmęczenia.

Oto lista najbardziej odpowiednich suplementów dla zespołu przewlekłego zmęczenia:

 • Acetylo-L-karnityna: Ten aminokwas może poprawić stan poznawczy, a także funkcje fizyczne.
 • Niezbędne kwasy tłuszczowe: mogą być korzystne w łagodzeniu niektórych objawów, takich jak zmęczenie, bóle mięśni, brak koncentracji i depresja.
 • Magnez: Ten minerał jest skutecznym suplementem stosowanych w wielu zaburzeniach. Może poprawić dolegliwości bólowe, a poza tym korzystnie wpływa na zdrowie mięśni i układ nerwowy.
 • Witamina B12: Ta witamina może być przydatna w przewlekłym zmęczeniu, ale wymaga wcześniejszych analiz. Jej niedobór jest związany między innymi ze zmęczeniem, zmianami neurologicznymi i zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.
 • Przeciwutleniacze: na przykład kwas liponowy, witamina C i witamina E, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem związanym ze stresem oksydacyjnym. Ponadto, poprawiają także funkcjonowanie mitochondriów.
 • Koenzym Q10: Ludzie cierpiący na syndrom przewlekłego zmęczenia często mają niedobory tego składnika odżywczego.

Podsumowując…

Te trzy wskazówki to strategie, które mogą być bardzo przydatne w przypadku wystąpienia zespołu przewlekłego zmęczenia. Będąc pod odpowiednią opieką medyczną, po pewnym czasie możemy się przekonać, w jaki sposób dieta, terapia i suplementy stopniowo pomagają w łagodzeniu objawów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Castro-Marrero, J., Sáez-Francàs, N., Santillo, D., & Alegre, J. (2017). Treatment and management of chronic fatigue syndrome/myalgic encephalomyelitis: all roads lead to Rome. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5301046/
 • Campagnolo, N., Johnston, S., Collatz, A., Staines, D., & Marshall-Gradisnik, S. (2017). Dietary and nutrition interventions for the therapeutic treatment of chronic fatigue syndrome/myalgic encephalomyelitis: a systematic review. Journal of Human Nutrition and Dietetics. https://doi.org/10.1111/jhn.12435
 • Jones, K., & Probst, Y. (2017). Role of dietary modification in alleviating chronic fatigue syndrome symptoms: a systematic review. Australian and New Zealand Journal of Public Health. https://doi.org/10.1111/1753-6405.12670

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.