Jak osobowość wpływa na nasz związek?

· Listopad 19, 2015
Chociaż istnieją pewne rodzaje osobowości, które przyciągają nas na początku znajomości, powinniśmy wybrać te, które najlepiej odpowiadają nam samym i zagwarantuja nam wewnętrzną równowagę.

Czy nasza osobowość ma wpływ na to, w jaki sposób wybieramy partnera życiowego? Może okazać się to dla Ciebie nowością lub zawsze zdawałeś sobie z tego sprawę.

Tak czy inaczej, w dzisiejszym artykule dowiesz się, jak osobowość każdego z nas wpływa na nasze życie uczuciowe i relacje, które budujemy.

Osobowość i jej typy w relacjach oraz miłości

Bardzo często zdarza się, że zakochujemy się w tych osobach, w których nigdy w życiu byśmy się nie spodziewali. Wydawałoby się, że potencjalny partner całkowicie nie pasuje do naszej osobowości, jednak doskonale nas uzupełnia.

Innym razem relacja osób, które całkowicie się różnią, sprawia, że niejednokrotnie cierpimy i nie jesteśmy szczęśliwi. Dlaczego tak się dzieje?

Para trzymająca sie za ręce

Dlaczego bardzo często zwracamy uwagę na osoby, które tak bardzo się od nas różnią? Stwierdzenie, że przeciwieństwa się przyciągają, jest tak powszechne, że tak naprawdę nikt nigdy nie zastanawia się nad teoretycznym wyjaśnieniem tego mechanizmu.

W jednej z najnowszych opublikowanych książek poruszających temat mechanizmu dobierania się w pary zatytułowaną „Dlaczego on?

Dlaczego ona?”antropolog z Uniwersytetu w Rudgers Helen Fisher wyjaśnia, że osobowość w związku może wystąpić w czterech typach, a poniżej je zaprezentujemy.

Osobowość badacza

Osobowość

Osoby z tą osobowością traktują miłość jak przygodę. Charakteryzują się impulsywnością, są ciekawe świata, często dają się ponieść chwili, są spontaniczne i najczęściej niezależne, co jeszcze ich charakteryzuje?

 • ciągłe poszukiwanie nowych wrażeń i doświadczeń
 • skłonność do podejmowania ryzyka, bez względu na konsekwencje
 • właściciele ogromnych pokładów energii
 • kreatywni, optymistycznie nastawieni do świata
 • charakteryzują się dużą elastycznością umysłu

Osobowość dyrektora

Osobowość

W tym wypadku nie chodzi tylko i wyłącznie o dominacje. Osoby z osobowością dyrektora charakteryzuje logiczne i analityczne myślenie oraz zdrowy rozsądek przede wszystkim. Są to osoby zrównoważone z trudem wyrażające swoje uczucia. Co jeszcze charakteryzuje tå osobowość?

 • determinacja i pewność siebie
 • chłodne postępowanie i świetna kontrola emocji
 • zdecydowanie i łatwość w podejmowaniu decyzji
 • perfekcjoniści lubiący mieć wszystko pod kontrolą i wykonywać plan według swojej myśli

Osobowość budowniczego

kobieta-z-tatuażem.jpg

Osobowości budownicze to tradycjonaliści ceniący sobie wartości rodzinnie, przyjaciół i więzi z najbliższymi. Są pogodnymi spokojnymi osobami z reguły niepodejmującymi ryzyka. Czym jeszcze się charakteryzują?

 • opanowani, pewni siebie, bezpretensjonalni
 • budują trwałe relacje i więzi
 • lojalni
 • czują się komfortowo przestrzegając określonych zasad, reguł i rutyn
 • z łatwością mogą zarządzać sieciami społecznymi

Osobowość

Osobowość negocjatora

Osoby z osobowością negocjatora posiadają bujną wyobraźnię, dużą zdolność empatii, są idealistami i długo przeżywają emocje.

Charakteryzują się dużą wrażliwością, a dzięki wyobraźni są obdarzone otwartym umysłem i zdolnością do niecodziennego myślenia. Czym jeszcze się charakteryzują?

 • obdarzone naturalną intuicją, potrafią odczuwać głębiej i przewidywać
 • pomysłowi i wrażliwi
 • posiadają elastyczny umysł i potrafią się wczuć w sytuację innych
 • idealiści i altruiści
 • nie ukrywają emocji, z łatwością je wyrażają
 • posiadają potencjał do budowy relacji i komunikacji społecznej

Jak dobrane osobowości tworzą najtrwalsze związki?

Oto kombinacje par według osobowości, które według badań Helen Fisher tworzą najbardziej udane związki:

1. Związek badacz – badacz

To normalne, że osoby szukające w życiu emocji i doznań dobrze czują się z osobami, które mają podobne oczekiwania od życia. Osobowość negocjatora czy też budowniczego nie będzie dobrze czuć się w relacji opartej na spontaniczności i życiu chwilą, podczas gdy sami chcą stabilności i założenia rodziny.

Według antropolożki mogą to być pary jedne z najbardziej wybuchowych żyjących wśród ciągłych wzlotów i upadków. Nie zabraknie również rozstań i powrotów. Będzie to związek pełen miłości i burzliwych przeżyć.

2. Związek budowniczy – budowniczy

Partnerzy o osobowościach budowniczych cenią rodzinę, przyjaciół i to właśnie w tym gronie spędzają najwięcej czasu. Planują przyszłość, w której ważną rolę odgrywają dzieci.

Lubią stabilność, spokój i kontrolę nad wszystkimi dziedzinami życia. Wszystkie nagłe, niekontrolowane zmiany wytrącają ich z równowagi. Życie budowniczych będzie spokojne i bezpieczne pozbawione ryzyka i zbędnych emocji.

3. Związek dyrektor – negocjator

Istnieje wiele stabilnych związków opartych właśnie na tym schemacie osobowości. Analityczni, bezpośredni i perfekcyjni dyrektorzy doskonale czują się przy wrażliwych, empatycznych i pełnych emocji negocjatorach. Doskonale się uzupełniają.

Racjonalne i chłodne myślenie staje tutaj naprzeciw intuicji i emocjom. Powodem tak silnego przyciągania tych dwóch, tak różnych osobowości może być chęć ukrycia wad każdego z osobna.

Oczywiście powyższe informacje i wnioski nie są jednoznaczne. Badaczka jedynie zwróciła uwagę na to, jakie kombinacje osobowości tworzą stabilne i satysfakcjonujące związki.

Również zwraca uwagę na to, że osoby wrażliwe i emocjonalne szukające stabilności w życiu i codziennego spokoju najprawdopodobniej nie stworzą udanego związku z osobami szukającymi przygód, żyjących chwilą i nie zastanawiających się co będzie jutro Mimo początkowej fascynacji, szalonych chwil po pewnym czasie może przyjść rozczarowanie.