Twój partner Twoim odbiciem lustrzanym

Naucz się stawać coraz silniejszy, zmieniaj kierunki, zdobądź kontrolę nad własnym życiem. Spójrz w oczy swoim wadom i spraw, żeby pozwoliły Ci stać się silniejszym.
Twój partner Twoim odbiciem lustrzanym

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jest wiele ludzi dookoła w których możemy zobaczyć swoje własne odbicie. Jest to nasza rodzina lub najbliżsi przyjaciele. Jednakże najważniejszą osobą jest Twój partner, ponieważ jest on Twoim odbiciem lustrzanym.

Pomimo tego, że zazwyczaj nie jesteśmy świadomi konsekwencji to prawda jest taka, że jeżeli mamy otwarty umysł w stosunku do swojego partnera to pozwalamy sobie na lepsze zrozumienie samych siebie. Dodatkowo zauważysz wiele rzeczy, których możesz nie być świadomy.

Jeśli Twój partner jest Twoim lustrem, to jak możesz zobaczyć swoje odbicie właśnie w nim? Dzisiaj przedyskutujemy jak obserwować samych siebie poprzez związek z Twoim partnerem

To nie oni, to Ty

Czy denerwuje Cię czasem, że Twój partner zostawia niepościelone łóżko? Chcesz przestać być tym strasznym perfekcjonistą? Czy nie jest Ci na rękę kiedy partner jest zbyt niezależny?

Wszystkie te pytania zawierają w sobie dozę złości, pewną ilość rozgoryczenia i nieznośne zdenerwowanie w zachowaniach Twojego partnera. Ale zapamiętaj: są one Twoim lustrzanym odbiciem.

Jakie ma znaczenie czy Twój partner zostawił niepościelone łóżko? Może zamiast narzekać, powinieneś zapytać sam siebie „gdzie leży problem mojego braku elastyczności życiowej?”

W przypadku gdy partner posiada obsesję na punkcie porządku na poziomie perfekcjonisty, musisz spojrzeć na te aspekty życia, w których nie dajesz z siebie 100%. Dlaczego nie robisz tego tak dobrze jak potrafisz? Dlaczego wystarcza Ci zrobienie czegoś „wystarczająco dobrze”?

kobieta w masce

Jeżeli denerwuje Cię fakt, że Twój partner jest niezależny, spotyka się ze swoimi znajomymi i sprawia, że czujesz się delikatnie mówiąc na uboczu to musisz siebie zapytać czy Twój partner jest dla Ciebie wszystkim? Czy ja sam mam czas dla moich znajomych i dla samego siebie?

Są to jedynie przykłady sytuacji, w których partner staje się Twoim lustrem. Jednakże każda osoba jest inna i interpretacja tego co Cię denerwuje w drugiej osobie może być całkowicie inna.

Najważniejszą kwestią jest zrozumienie tego faktu.

Czy wyprowadza Cię z równowagi gdy ta osoba głośno mówi? Czy czujesz złość widząc tą osobę zachowującą się niczym żartowniś? Jeżeli tak, to właśnie te rzeczy, które Ci przeszkadzają w partnerze są jednocześnie częścią Ciebie i właśnie dlatego powodują takie negatywne postrzeganie.

Zastanów się przez chwilę nad pierwszym pytaniem w artykule. Jeżeli Twój partner ścieli łóżko to nawet tego nie zauważysz; nie będzie to miało dla Ciebie absolutnie żadnego znaczenia. Jednak w momencie gdy tego nie robi, ukazuje to brak elastyczności w niektórych aspektach Twojego życia, które musisz rozwiązać.

Twój partner jest Twoim odbiciem i pomoże Ci zrozumieć i poznać lepiej samego siebie, a również was oboje.

Fakt, że Twój partner jest niczym lustrzane odbicie nie jest czymś złym, wręcz przeciwnie. Jest to pomocne w poznawaniu lepiej samego siebie i w otwieraniu szeroko oczu na rzeczywistość, której często staramy się zaprzeczać.

Bolesną aczkolwiek bardzo oczywistą sytuacją jest gdy ludzie są przez kogoś źle traktowani. Co odzwierciedla złe traktowanie ludzi? Odzwierciedla to fakt, że sami nie respektują siebie i źle się traktują. Nie ważne jak trudnym jest się do tego przyznać, to jest to prawda.

Nie szanują siebie samych dając zbyt dużo władzy nad sobą ludziom, którzy ich nie kochają. Powoduje to drastyczny spadek pewności siebie.

To lustro, tak samo jak każde inne lustro powinno dawać możliwość do zobaczenia wyraźnie samych siebie i podjęcia decyzji. Niektóre lustra są bardzo obnażające, tak jak w tych bolesnych scenariuszach gdy ludzie doświadczają złych i toksycznych relacji na co dzień.

Jeżeli Twój partner jest niczym lustro, to postaraj się to wykorzystać! Spójrz w to lustro bez zakładania żadnej maski, bez odrzucenia i bez udawania kogoś kim tak naprawdę nie jesteś.

Zaakceptuj swoje błędy i swoje wady. Pozwoli Ci to na lepsze poznanie samego siebie, podjęcie odpowiednich decyzji, a nawet zmianę Twojego całego życia.

Kobieta w drzwiach lustro

Zmień to jak traktujesz innych ludzi lub okoliczności, w których wydaje Cie się, że jesteś ofiarą gdzie w rzeczywistości ktoś wyciąga do Ciebie pomocną dłoń.

Naucz się stawać coraz silniejszym, zmieniać kierunki i przejąć całkowitą kontrolę nad swoim życiem. Spójrz w oczy swoim słabościom i wykorzystać je aby stać się kimś silniejszym i lepszym.

Jeżeli Twój partner jest Twoim lustrzanym odbiciem, to co widzisz?

Zdjęcia: Laura Williams, Flora Borsi, David Talley.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Perles, F., San Martín, J., Canto, J., & Moreno, P. (2011). Inteligencia emocional, celos, tendencia al abuso y estrategias de resolución de conflicto en la pareja. Escritos de Psicología / Psychological Writings. https://doi.org/10.5231/psy.writ.2011.0605
  • Póo, A. M., & Beatriz Vizcarra, M. (2011). Diseño, implementación y evaluación de un programa de prevención de la violencia en el noviazgo. Terapia Psicologica. https://doi.org/10.4067/S0718-48082011000200008
  • Rivera, D., Cruz, C., & Muñoz, C. (2011). Satisfacción en las relaciones de pareja en la adultez emergente: El rol del apego, la intimidad y la depresión. Terapia Psicologica. https://doi.org/10.4067/S0718-48082011000100008
  • Sangrador, J. L. (1993). Consideraciones psicosociales sobre el amor romántico. Psicothema.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.