Uczucia: okazuj je bliskiej osobie każdego dnia

Bez względu na to, ile czasu spędzasz ze swoim partnerem, warto okazywać mu swoje uczucia na co dzień. Musisz także nauczyć się także otrzymywać oznaki miłości i nie poddawać się próbom manipulacji emocjonalnej.
Uczucia: okazuj je bliskiej osobie każdego dnia

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca, 2019

Nie ma na świecie pełniejszego i piękniejszego uczucia niż miłość. Szczególnie w przypadku, gdy wiąże się ona z kimś, kto naprawdę potrafi zatroszczyć się o Ciebie i okazuje Ci szacunek.

Jeśli jednak przyjmiesz takie uczucia za pewnik i nie poświęcisz ani odrobiny czasu, aby pielęgnować tę miłość i wyrażać ją na co dzień, to ryzykujesz jej utratą na zawsze.

Eksperci zajmujący się związkami i pożyciem małżeńskim regularnie ostrzegają nas, że jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków jest brak wystarczającej uwagi i czasu poświęcanego przez jedną ze stron drugiej osobie.

Uczucia są często brane za pewnik. W rzeczywistości jednak coś takiego, jak miłość powinno być regularnie odnawiane.

Serce-roślina

Chociaż może to brzmieć nieco idyllicznie lub trącić nieco naiwną poetyckością, to jednak udany związek powinien opierać się na tendencji do pielęgnowania uczucia każdego dnia. Tylko wtedy ma szansę trwać długo i być szczęśliwym.

Tematem dzisiejszego artykułu będą właśnie uczucia oraz ich pielęgnowanie. Zamierzamy zaprezentować Ci, które składniki udanego związku należy umieścić na samym czele listy najważniejszych spraw do zapamiętania.

Zapraszamy zatem do lektury!

Uczucia umacniane każdego dnia tworzą stabilny związek

Czasami po prostu bycie kochanym nie wystarczy. Wówczas pojawia się konieczność okazania miłości. W miarę upływu czasu i mimo zdobytego doświadczenia osoby tworzące związek wciąż potrzebują sposobów i okazji do potwierdzenia łączącego ich uczucia.

Nasz mózg działa w oparciu o bardzo wyrafinowany system nagród. Wykorzystuje on te same obszary tego narządu, w którym powstają nasze uczucia oraz emocje. Tam też są one „dostrajane” – czyli osłabiane lub wzmacniane, w zależności od okoliczności.

Podleawnie kwiatów przynosi miłość

Mózg w celu wytworzenia odpowiedniego rodzaju emocji wymaga regularnych dostaw oksytocyny i dopaminy, czyli substancji chemicznych uwalnianych w tych momentach, w których doświadczamy prawdziwej miłości, intymnej i namiętnej.

Mózg a uczucia

Nasz mózg jest złożonym systemem urządzeń chemicznych, który pod względem emocji ma tak naprawdę tylko jeden cel. Ma on zapewnić Ci świadomość istnienia więzi z drugą osobą. Nasze umysły muszą zatem mieć cel. Cele te wskazywane są przez nasze serca. Będą to osoby lub rzeczy, które powodują u nas miłość oraz inne pozytywne uczucia.

Wiemy, jak ważną kwestią jest kochanie siebie nawzajem. Ale aby utrzymać trwały i bliski związek, musimy naszej drugiej połówce praktycznie codziennie okazywać uczucia. Pozwoli to tym samym wzmocnić łączącą nas więź i uaktywnić neuronowy system nagród w naszym mózgu.

Nadeszła więc pora, a by rzucić okiem na niektóre z najciekawszych strategii, jakie można wykorzystać do wprowadzenia do naszego związku głębszych oraz bardziej intymnych relacji.

Chcę czuć się jak ktoś ważny w Twoim życiu.

Partner nie jest tylko kimś, z kim zawsze witasz się po powrocie do domu. Nie jest to także ktoś, komu można się zwierzyć ze wszystkich naszych problemów, nie biorąc nawet pod uwagę tego, że on lub ona może mieć swoje własne zgryzoty. On też chce się z Tobą podzielić swoimi bolączkami.

Twój partner to ktoś, kto ma swoje własne uczucia i potrzeby. On także zasługuje na to, aby być kochanym i otoczonym troską. Ponieważ jest to ta osoba, którą wybrałaś sama do wspólnego budowania przyszłości, to naprawdę ważną kwestią jest danie mu poczucia bliskości i okazywanie tego, jak ważną jest dla Ciebie osobą każdego kolejnego dnia.

Kobieta z motylami

Każda rozmowa, jaką prowadzisz ze swoim partnerem ma ogromny wpływ na Wasz związek. Pamiętaj, aby okazywać swoją wdzięczność za to, że jest on po Twojej stronie. Za to, że pojawił się w Twoim życiu. Małe rzeczy, takie jak te mogą naprawdę istotnie wpłynąć na trwałość i uczucia w Waszym związku.

Ale pamiętaj także o tym, że empatia i wzajemna komunikacja jest jednym z głównych filarów miłości do drugiej osoby.

Uczucia – Małe rzeczy też są istotne

Twój partner nie chce prezentu lub wycieczek do egzotycznych krajów w każdy weekend. Jeśli Cię kocha, to wystarczy mu jedynie Twoja obecność, a nie wymówka w ostatniej chwili dotycząca anulowania zaplanowanej wspólnej kolacji lub wykręcania się z weekendowych planów.

Niezwykle istotną część z tego, co sprawia, że drobne rzeczy stają wyjątkowe stanowią uczucia towarzyszące każdemu gestowi.

Niespodziewana pieszczota, przytulenie od tyłu, przyjazne stwierdzenie.

  • “Pozwól mi to zrobić za Ciebie.”
  • „Jesteś najlepszą rzeczą, jaka kiedykolwiek mnie spotkała.”
  • “Dzięki Tobie może życie stało się bardziej doskonałe.”

Pamiętaj o tym!

Wsparcie emocjonalne, a nie egoistyczne nastawienie i uczucia

Twój partner powinien być dla Ciebie najlepszym źródłem wsparcia w codziennym życiu. Kimś, na kogo zawsze można liczyć. Jednak niektórzy ludzie mają inny pomysł na „wspieranie się”. Zazwyczaj przybiera on postać taką jak: “jeśli ja to zrobię za Ciebie, Ty zrób za mnie coś innego”.

Ale to nie jest w porządku. Prawdziwa miłość nie wie nic na temat egoizmu. Ta cecha nie powinna wybijać się na pierwszy plan i wiązać się z oczekiwaniem na to, aż ta druga osoba zrobi coś dla Ciebie.

Najszczęśliwsze i najbardziej trwałe związki rozumieją w pełni znaczenie bezwarunkowego wspierania się w każdej sytuacji. Wiedzą, że jest to siła, która prowadzi nas przez wszystkie trudniejsze chwile, które występują w życiu każdego z nas. W takich sytuacjach, kiedy potrzebujemy kogoś przy boku, nasz partner już tam jest.

Będzie Cię wspierał przypominając jednocześnie o swojej miłości do Ciebie i chęci niesienia pomocy.

Miłość, która Cię nie ogranicza, uczucie dające impuls do rozwoju

Każdy, kto Cię kocha nigdy nie będzie tworzyć barier, ani sztucznie ograniczać Twojego rozwoju. Miłość oferuje zarówno skrzydła, jak i korzenie. Można porównać ją w przenośni do ogrodu, który potrzebuje pielęgnacji każdego dnia.

To nie jest łatwe do zrobienia, bo nie każdy rozumie i wie, jak wspierać rozwój osobisty swojego partnera. Nie każdy z nas wie, jak opiekować się tym prywatnym ogrodem utworzonym przez dwoje ludzi.

Para okazuje sobie uczucia pod drzewem z sercami

Prawdziwa miłość jest w stanie pokazać drugiej osobie, że troszczysz się o nią, doceniasz jej zainteresowania, poglądy i wyznawane wartości. To pozwala tej drugiej osobie uzyskać poczucie zrozumienia, wie ona także, że zależy Ci na Waszym prywatnym szczęściu i dobrym samopoczuciu.

Z naszego dzisiejszego artykułu warto zapamiętać jedną podstawową kwestię. Jeśli kochasz kogoś, to staraj się okazywać to każdego dnia. Wyjdzie Wam to tylko na dobre!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.