Budowanie więzi z partnerem - 6 wskazówek

Odpowiednia postawa i pokora są niezbędne do odbudowania więzi z partnerem, szczególnie tuż po kłótni. Mówi się, że w miłości i na wojnie wszystko jest dozwolone. Przede wszystkim, pamiętaj że podarowanie sobie kolejnej szansy nie oznacza przegranej, ale wytrwałość i zaangażowanie.
Budowanie więzi z partnerem - 6 wskazówek

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W związkach doświadczamy dobrych i złych dni, nie jest to tajemnicą. Czasami jednak po kłótni nie odnajdujemy się w zaistniałej sytuacji i nie potrafimy przejść do porządku dziennego. To naturalne. Dlatego przedstawiamy szereg rad, które pozwolą na ponowne budowanie nadszarpniętej więzi.

Miłość powinna być bezwarunkowa, dlatego nie ma większego znaczenia: kto ponosi winę i kto pierwszy wyciąga rękę. Budowanie więzi jest bezinteresowne, oparte na szczerej intencji rozwoju związku.

Nie bój się wykonać pierwszego kroku, tego najtrudniejszego. Jak to zrobić? Oto kilka przydatnych rad, które pokierują Tobą w tych trudnych chwilach.

Budowanie więzi w związku – jak odzyskać to, co straciliśmy

1. Nie odsuwaj się od partnera

Wszyscy popełniamy ten błąd. Kłócimy się i w afekcie trzaskamy drzwiami, krzyczymy i wychodzimy z domu, przenosimy się na kanapę, zrywamy kontakt telefoniczny.

Nie ma nic złego w tym, aby pobyć chwilę samemu i odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania, czy odzyskać swój balans. Jednakże niezwykle często izolacja od swojego partnera bardzo niekorzystnie wpływa na rozwój sytuacji.

budowanie więzi 2
  • Dlatego spróbuj przekonać się do kontaktu z ukochaną osobą, nawet jeśli w tej właśnie chwili szczerze ją nienawidzisz. Kiedy pierwsze emocje opadły, a ciężka atmosfera nadal unosi się w powietrzu – spróbuj być blisko partnera, szukając kontaktu z nim, nie uciekając w swoją samotnię.

Mimo że nie chcemy przebywać w towarzystwie tej osoby, warto przemóc się, aby szybciej i sprawniej rozwiązać dane problemy. Kłócimy się,aby później się godzić, czyż nie?

  • Poszukaj jego wzroku, weź za rękę, przytul, zjedzcie wspólny posiłek: to wszystko przywoła pozytywne uczucia. Obniż ton głosu, zaproponuj coś co oboje lubicie. To sprawi, że gęsta atmosfera opadnie.

Nawet, jeśli zmagacie się z poważnymi problemami i postanowiliście pobyć nieco sami, gdy tylko będziecie mieli okazję się zobaczyć – starajcie się być blisko siebie.

2. Budowanie więzi a język ciała

Kochać – znaczy wytrwać i zostać; opuścić świat fantazji i wejść w świat, w którym możliwa jest trwała, realna miłość. Kochać znaczy zostać, kiedy każda komórka woła – uciekaj! 

-Clarissa Pinkola Estes-

Pamiętaj, że po gorącej dyskusji, wielu nieprzyjemnych słowach – nasze ciało mimowolnie wysyła sygnały dyskomfortu, które uniemożliwiają spontaniczne reakcje.

Powinniśmy podjąć próbę identyfikacji tych emocji i zachowań, aby sprawować kontrolę nad swoimi gestami, postawą czy mimiką twarzy. Istnieje szereg negatywnych ekspresji naszego ciała, na przykład:

  • Spuszczona nisko głowa
  • Zaciśnięte ręce i zamknięte ramiona
  • Grymas i przewracanie oczami
  • Marszczenie brwi
  • Wzdryganie się na dotyk drugiej osoby

3. Niezbędne poczucie humoru

Jak najlepiej oczyścić atmosferę? Oczywiście, przez śmiech! Ważne jest, aby we wszystkim znaleźć nieco lekkości, odnieść się do sytuacji z dozą poczucia humoru.

Oczywiście potrzebne jest wyczucie i takt. Nie zależy nam przecież, aby źle zinterpretowano nasze żarty, stąd powinniśmy unikać sarkazmu i drwin. 

Zazwyczaj jednak dobieramy się w pary, biorąc pod uwagę to, czy nasz partner nas rozśmiesza. Wyciągnijmy z kieszeni ulubioną dawkę humoru dla naszej miłości i rozprawmy się z problemami na wesoło. Naturalnie należy wybrać odpowiedni moment.

Możemy zaproponować zabawny film albo opowiedzieć śmieszną anegdotę. Krok po kroku uda nam się rozładować napięcie w związku.

4. Słowa klucze: przepraszam i wybaczam

Budowanie więzi, przede wszystkim opiera się na szczerości i zaangażowaniu. Nie uda nam się odnowić tego, co straciliśmy, jeśli nie jesteśmy w stanie przeprosić lub wybaczyć.

Przebaczenie musi płynąć prosto z serca. Zdradzimy Ci pewien sekret: osoba, która przebacza największy prezent sprawia samej sobie.

To nie tylko szlachetny gest wobec partnera, ale też wobec naszego psychicznego zdrowia i własnej osoby. Stanowi swoisty most łączący nas z drugą osobą. Oznacza akceptację, bezwarunkowość i siłę walki o ważne dla nas rzeczy.

Zarówno z aktem przeprosin, jak i wybaczenia wiąże się poważna refleksja nad swoimi błędami i próba uniknięcia ich przy najbliższej okazji. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją pewne granice, których nie powinno się przekraczać.

Przebaczenie nie jest przegraną, bowiem wiąże się z największą siłą, jaka drzemie w człowieku. To nowa szansa która potrzebna jest, aby kontynuować życie jako para, w pełnym zaufaniu i akceptacji.

5. Bliskość i czułość a budowanie więzi z partnerem

Bez tych dwóch aktów żaden plan nie powiedzie się. Napięcie i dyskomfort, które wyłaniają się z kłótni: prowadzą do natychmiastowego dystansu. Aby to zmienić musimy podjąć inicjatywę, aby odzyskać intymność.

Tutaj nie ma miejsca na dumę i nasze ego. Pocałunki, czułości, przytulenie to tajna broń na polepszenie stosunków.

budowanie więzi 3

Przypomnijcie sobie, jak ważne są dla Was te chwile, kiedy świat nie istnieje poza Wami. Objęcia w ramionach ukochanej osoby są lekiem na całe zło. To pomoże wyciszyć złości i ukoić rany. 

Spróbuj też wyrazić swoje emocje słowami, nie bój się. Bowiem w dobrym związku swoboda wyrażania swoich emocji jest niezbędna, stanowi bazę zdrowej relacji. Nie obawiaj się powiedzieć: “kocham”, ” nie chcę już się kłócić”, “chcę spędzić z Tobą trochę czasu”. Te najprostsze słowa, znaczą najwięcej.

6. Uprawiajcie seks!

Odstawmy ceregiele na bok. Każdy z nas słyszał nadmienione już w tym artykule przysłowie o seksie na zgodę. To nie zabobony, to sprawdzony fakt, który pozwala nam przywrócić związek na właściwe tory.

Nie możemy zaprzeczyć, że najczęściej to właśnie seks oczyszcza atmosferę w związku, po dużej kłótni. Aktywność fizyczna połączona z aktem miłości uwalnia w nas endorfiny i eliminuje stres. To sytuacja win win. 

Rozmowa i wyrażanie swoich emocji tuż po seksie są dużo łatwiejsze. Nagle problemy nie wydają się być już tak poważne. Odnajdujemy rozwiązania i chęć pojednania ze sobą.

Pamiętaj też, że kłótnia w związku to naturalny jego element. Mamy do czynienia z dwoma różnymi jednostkami, które stwarzają niezwykle intymną więź i spędzają ze sobą mnóstwo czasu, fizycznie czy mentalnie. Dlatego zdarzają się spięcia tych dwóch energii, tak różnych a tak podobnych do siebie jednocześnie.

Najważniejsze jest podejście do sytuacji, bowiem to ono decyduje o jej postępowaniu. Pamiętaj, że to nie dana sytuacja przysparza Ci problemów, ale reakcja na nią. Jedyne co możesz też zmienić to Twój sposób reagowania, bowiem nie potrafimy jeszcze cofać się w czasie.

Miłość niesie ze sobą ogromną moc, potrafi znieść prawie wszystko. Ale każdy musi oddać jej swoją część i zaangażowanie. Nie pozwólmy małym, prozaicznym rzeczom zniszczyć tego, co zbudowaliśmy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.