Emocjonalny szantaż, który wpływa na zdrowie

Emocjonalny szantaż, który wpływa na zdrowie
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Opowiemy Ci, jak szantaż emocjonalny może wykraść Twoje zdrowie i jak możesz z nimi walczyć.

Istnieje wiele sposobów na wpływanie na innych, aby uzyskać to, czego chcesz. Innymi słowy, szantaż jest działaniem, które zobowiązuje drugą osobę dla naszej satysfakcji. Dlatego wiele razy ludzie nie wahają się używać różnych szantaży emocjonalnych, aby uzyskać to, czego chcą za wszelką cenę. Jeśli nie zatrzymamy tego zachowania na czas może ono mieć negatywne konsekwencje.

Należy zauważyć, że szantaż emocjonalny może pochodzić od kogokolwiek: rodziny, małżonków, dzieci, współpracowników, przyjaciół itp. Jednak zdarza się częściej w środowiskach, w których występuje pewnego rodzaju konkurencja, czyli w środowisku pracy.

Przedstawiamy Ci listę emocjonalnych szantaży, które mogą pojawić się w Twoim życiu i które mają negatywny wpływ na Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.

płacząca kobieta

Emocjonalny szantaż

1. Poczucie winy

Jest to jeden z najczęstszych szantaży emocjonalnych w codziennym życiu. Manipulator robi z siebie ofiarę, aby wzbudzić poczucie winy w innych. Brzmi to dziwnie, ale to niestety prawda. Bardzo często zdarza się, że manipulator zachowuje się tak, jakby karał sam siebie odczuwając nawet cierpienie i ból. W ten sposób otaczający go ludzie współczują mu i ulegają jego życzeniom.

Taka sytuacja może pojawić się w pracy, w rodzinie i często w związku małżeńskim. Poczucie winy wywołuje niepokój i lęk i odbiera nam zdrowie, co obniża nasze możliwości obrony.

2. Gaslighting

Kolejny z najczęstszych szantaży emocjonalnych pochodzi ze świata kina. Chodzi o szantaż, w którym manipulator sprawia, że druga osoba zaczyna wierzyć, że coś z nią nie tak i że powinna udać się do psychologa.

W ten sposób sprawia, że czuje się słaba i pełna wątpliwości. To idealny scenariusz, aby móc działać według własnego widzimisię i dostać to, czego chcemy.

smutna kobieta szantaż emocje

Niebezpieczeństwem tego rodzaju manipulacji jest to, że bardzo trudno jest ją wykryć. Co więcej, biorąc pod uwagę, że pochodzi ona od bardzo bliskiej Ci osoby. W większości przypadków od naszego partnera. Może robić to nieświadomie lub z pełną premedytacją.

Gaslighting polega na tym, że wątpimy w nasze postrzeganie rzeczywistości. To sprawia, że wątpimy. Zdania takie jak: “To nie ja, pewnie sam to zrobiłeś”, “Nigdy o tym nie wspomniałem”. Jest to sposób na podważenie naszego osądu do tego stopnia, że wątpimy w siebie. To nas denerwuje, frustruje i wpływa na nasze zdrowie psychiczne.

3. “Słoń w pokoju” lub “zasłonić słońce palcem”

Jest to symboliczne wyrażenie, które jest powszechnie używane w odniesieniu do kwestii, które są oczywiste, które reprezentują rzeczywiste problemy, ale które są omijane tak, jakby nie istniały. Mówi się o słoniu w pokoju lub zasłanianiu słońca palcem, ponieważ obie te rzeczy są niemożliwe. Nie możesz zignorować słonia ani zasłonić słońca.

Odmawiając zmierzenia się z problemem ci, których on dotyczy, odczuwają wielkie napięcie i im więcej czasu mija, tym większy jest to stres. Dlatego, jeśli uważasz, że należy omówić daną sytuację, zrób to. Nie odkładaj tego na później i nie pozwól, aby manipulator unikał tematu. Połóż kres tej sytuacji.

4. Nadopiekuńczość

Jest to bardzo częsta sytuacja w związkach. Występuje również w relacjach rodziców z dziećmi. W tego rodzaju szantażu jedna z osób staje się opiekunem drugiej osoby. Do pewnego momentu jest to naturalne, ale kiedy ta nadopiekuńczość staje się toksyczna wpływa na nasze samopoczucie i czyni nas nieszczęśliwymi.

Ten rodzaj szantażu jest na początku trudny do wykrycia, ponieważ opiera się na rzekomych dobrych intencjach. Ale dochodzimy do momentu, w którym ofiara nie ma już kontroli nad swoimi decyzjami lub własnym życiem, stając się całkowicie zależną od drugiej osoby.

przytulająca się para

5. “Biedaczek”

Bardzo często spotykaną sytuacją jest, gdy manipulator wykorzystuje swoje problemy i potrzeby, aby inni użalali się nad nim. Pokazując jako normalne ich najbardziej podstawowe potrzeby, sprawiając, że reszta osób czuje się źle i próbuje pomóc w ich spełnieniu.

To bardzo subtelny sposób kontrolowania innych. Manipulator naprawdę może czuć się ofiarą, i nie zmieni swojego zachowania, ponieważ jest to jego sposób na zwrócenie uwagi. Zawsze znajdziesz sposób na bycie “biedaczkiem”.

Podstawowym problemem subtelnego szantażu jest to, że szantażysta pokazuje normalne sytuacje jako podstawowe potrzeby, uzyskując od innych ludzi rozwiązanie da swoich problemów i potrzeb. Jest to rodzaj przemocy, która nie powinna być tolerowana w żadnych okolicznościach.

Jak możesz zauważyć, emocjonalny szantaż może przybierać różne kształty w różnych sytuacjach. W naszych rękach leży zidentyfikowanie ich na czas i uniknięcie wpadnięcia w ich sieci. Tak, aby nie zaszkodzić naszemu dobremu samopoczuciu. Pamiętaj, że nasze zdrowie jest pierwszą rzeczą, o którą musimy się troszczyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.