Zdrowie żołądka - połączenia produktów mu szkodzą?

Łącząc mądrze spożywane pokarmy, możesz cieszyć się lepszym trawieniem i unikać problemów, takich jak uczucie ciężkości czy wzdęcia. 
Zdrowie żołądka - połączenia produktów mu szkodzą?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Bez względu na porę dnia i pośpiech w jakim jesteśmy, musimy zwracać uwagę na to co jemy, aby zachować zdrowie żołądka, a także prawidłową wagę.

Przygotowując posiłki, często lubimy łączyć różne smaki i tekstury. Chociaż może wydawać się to nieistotne, niektóre produkty w połączeniu ze sobą tworzą kombinacje szkodliwe dla układu pokarmowego. Mogą wywoływać uczucie ciężkości, zwiększać zawartość kwasów w żołądku i powodować refluks żołądkowo-przełykowy.

Jeśli cierpisz ostatnio z powodu wzdęć, uczucia ciężkości lub bólu brzucha po posiłkach, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jakich produktów nie należy ze sobą łączyć,  aby chronić zdrowie żołądka.

Łączenie pewnych produktów może wpływać na zdrowie żołądka

Łącząc właściwe produkty, możesz znacząco poprawić trawienie i ogólne zdrowie swojego organizmu:

 • Wiele kombinacji powoduje fermentację pokarmu w żołądku. Unikanie ich, pomoże Ci zapobiec bólom brzucha, gazom i wzdęciom.
 • Będziesz mieć więcej energii, ponieważ organizm będzie produkował mniej toksyn.
 • Zapobiegniesz zgadze.
 • Twój układ odpornościowy będzie silniejszy, ponieważ poprawi się wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.
 • Będziesz w stanie lepiej kontrolować swoją wagę.

Kombinacje żywności, których należy unikać, aby chronić zdrowie żołądka

Białka i węglowodany

Oddzielenie obu tych grup żywności wymaga pełnego wykorzystania zarówno zasadowych jak i kwaśnych płynów żołądkowych. Kiedy je połączysz, neutralizują się nawzajem i tworzą prawdziwą bombę dla Twoich jelit, co zakłóca normalne trawienie.

 • Białka i węglowodany wymagają różnego czasu i metod trawienia. Kiedy zakłócasz naturalne procesy trawienne, doświadczasz bólu brzucha, niestrawności i zgagi.

Dwa rodzaje białka

Mieszanie dwóch rodzajów białka w jednym posiłku tworzy bardzo ciężką kombinację dla żołądka, co powoduje, że czas potrzebny na strawienie pokarmu praktycznie się podwaja. Im dłużej trwa przetwarzanie pokarmu, tym bardziej narażony jest układ trawienny i tym więcej tracisz energii.

 • Dlatego nie należy mieszać ryb z czerwonym mięsem lub kurczakiem w tym samym posiłku.

Białko i skrobia

Połączenie tych dwóch składników często powoduje, że nie odczuwasz sytości. To sprawia , że sięgasz po większe porcje i spowalniasz swoje trawienie.

zdrowie żołądka

Skrobia zaczyna fermentować w żołądku, a białko rozkłada się, dostarczając gaz do jelit, co generuje to dobrze znane uczucie ciężkości.

 • Najlepszym sposobem na przeciwdziałanie enzymom węglowodanowym i białkowym jest dodanie do posiłków zielonych warzyw liściastych lub warzyw, które nie zawierają skrobi.
 • Zielona sałata lub sałatka z rzeżuchy jest świetnym sposobem na zmniejszenie tych skutków ubocznych.

Cukry i skrobia

Spożywając cukry w towarzystwie skrobi, produkowana ślina nie zawiera amylazy, która jest odpowiedzialna za trawienie skrobi po dotarciu do żołądka.

zdrowie żołądka

Oznacza to, że cukier zatrzymuje się w żołądku aż do momentu strawienia skrobi, co w rezultacie prowadzi do jego fermentacji w żołądku.

Sfermentowane cukry powodują wytwarzanie kwasów, które jeszcze bardziej zakłócają rozkład skrobi.

Cukry i tłuszcze

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale nasz organizm znacznie łatwiej trawi cukry niż tłuszcze. Oba te składniki w połączeniu spowalniają procesy trawienne.

 • Pokarmy takie jak słodkie pieczywo, lody i koktajle są naturalnymi wrogami trawienia.
 • Koktajle przygotowane z owoców, takich jak banany, są jednymi z największych winowajców, ponieważ generują gazy, uczucie ciężkości i szkodliwe toksyny.
zdrowie żołądka

Mieszanie kwaśnych owoców z produktami mlecznymi, takimi jak mleko i jogurt, również nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ wpływają one na trawienie i zdrowie układu immunologicznego.

Owoce w połączeniu z innymi pokarmami

Aby najbardziej skorzystać z dobrodziejstw jakie dają nam owoce, najlepiej jest nie łączyć ich z innymi produktami. Cukry w owocach przyspieszają fermentację żywności, co może prowadzić do niestrawności i złego wchłaniania witamin i minerałów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ortega FB, Lavie CJ, Blair SN. Obesity and Cardiovascular Disease. Circ Res. 2016 May 27;118(11):1752-70. doi: 10.1161/CIRCRESAHA.115.306883. PMID: 27230640.
 • Freeman CR, Zehra A, Ramirez V, Wiers CE, Volkow ND, Wang GJ. Impact of sugar on the body, brain, and behavior. Front Biosci (Landmark Ed). 2018 Jun 1;23:2255-2266. PMID: 29772560.
 • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344. doi: 10.1038/s41430-018-0295-7. Epub 2018 Aug 30. PMID: 30166637.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.