Zgaga - wylecz ją dzięki tym 3 wskazówkom

11 listopada, 2020
Zgaga jest częstą dolegliwością, która występuje, gdy przełyk jest podrażniony gazem wydobywającym się z żołądka. Przyczyny to zła dieta, stres i niezdrowe nawyki, takie jak palenie.

Zgaga lub też niestrawność kwasów jest jedną z najczęściej występujących na świecie dolegliwości. Jak sama nazwa wskazuje, niestrawność kwasów występuje w obecności kwasów żołądkowych.

Dolegliwość ta charakteryzuje się głównie uczuciem dyskomfortu i pieczeniem w obrębie przełyku. Pomimo tego, że problem ten ma swoje źródło w żołądku, objawia się w górnej części przewodu pokarmowego.

Aby prawidłowo zlokalizować obszar dotknięty zgagą, potraktuj górną kość mostka jako punkt odniesienia. Jeśli odczuwasz dyskomfort w tym obszarze, najprawdopodobniej jest to zgaga.

W skrócie – niestrawność kwasu to podrażnienie przełyku wynikające z produkcji gazu żołądkowego. W tym artykule poznasz wskazówki pomocne przy leczeniu zgagi.

Zgaga – przyczyny

Chociaż większość z przyczyn zgagi jest ściśle związana z dietą, mogą ją również wywołać poniższe czynniki:

  • Nadmierny stres
  • Ciąża
  • Niektóre leki
  • Używanie tytoniu
  • Produkty działające drażniąco na żołądek
  • Przejadanie się (zarówno rano, po południu jak i w nocy)
Mężczyzna obraz pieczenia w żołądku zgaga

Jeśli zwrócisz uwagę na powyższe punkty, niestrawność okaże się łatwa do pokonania. Istnieją również naturalne alternatywy wspomagające leczenie zgagi lub nawet całkowite pozbycie się jej.

Przeczytaj również: Środki zobojętniające kwas żołądkowy

Wylecz zgagę poniższymi wskazówkami

Dieta ma kluczowe znaczenie przy zgadze, a także ogólnym stanie zdrowia. Poniżej przedstawiamy 3 wskazówki dietetyczne, które pomogą w walce ze zgagą:

1. Czas i ilość

Jednym z najważniejszych czynników związanych z dietą jest spożywanie posiłków o odpowiednich porach oraz w odpowiedniej ilości. Wiele osób nie wie, kiedy i w jakich ilościach powinno spożywać się poszczególne posiłki, szczególnie śniadanie, obiad i kolację.

Aby określić najlepszą porę na jedzenie, weź pod uwagę takie czynniki jak pora dnia, w której uprawiasz sport, pora dojazdu do pracy czy też sen. Powinnaś spożywać odpowiednią porcję posiłku przynajmniej dwie godziny przed tymi czynnościami.

Posiłki a zgaga

Jeśli chodzi o ilość, powinnaś spożywać posiłki dzieląc je na 6 zbilansowanych kalorycznie porcji adekwatnych do wszystkich spożywanych w ciągu dnia kalorii.

Mając na uwadze powyższe czynniki, skutecznie zapobiegniesz zgadze.

2. Odżywiaj się zdrowo

Ta wskazówka nie tylko pomaga zapobiec wszelkim niestrawnościom, ale również poprawia ogólny stan zdrowia.

Zbilansowana dieta bogata w warzywa, ryby i podobne produkty może mieć pozytywny skutek dla Twojego żołądka w dłuższej perspektywie czasu.

W rezultacie, nie będzie on musiał pozbywać się kwasu. Co więcej, korzystnie wpłynie to na proces trawienny.

Powinnaś również przestać spożywać produkty, które sprzyjają produkcji kwasu żołądkowego takie jak kawa, czekolada, ocet, owoce, napoje bezalkoholowe, soki z cytrusów oraz smażone produkty.

Przeczytaj także: Kawa – 9 faktów, o których nie miałeś pojęcia

Które produkty powinny znaleźć się w diecie?

Dobry plan żywieniowy w walce ze zgagą powinien zawierać produkty, które wspomagają układ trawienny i pomagają w leczeniu gazów, np.:

  • Jogurt, mleko i ser. Powinno spożywać się odtłuszczone odmiany tych produktów.
  • Jaja. Spożywanie 4 jaj tygodniowo pomoże w wyrównaniu poziomu cholesterolu oraz kwasów.
  • Warzywa. Są zalecane w diecie, jednak nie powinny być spożywane w postaci surowej. Powinny być ugotowane lub upieczone.
  • Ryby i kurczak to najlepszy rodzaj mięsa dla układu trawiennego, jeśli chodzi o leczenie zgagi i problemów z kwasami w trawieniu. Zalecane jest jedzenie ryb złowionych w dzikich warunkach, nie hodowlanych. Co więcej, chuda cielęcina może być świetnym zamiennikiem dla ryb i kurczaka.
Jaja nabiał

3. Rozsądnie wybieraj napoje

Płyny są niezbędne dla naszego układu trawiennego, a nasze ciało może reagować na nie pozytywnie lub negatywnie.

Niektóre napoje mogą przyczynić się do wystąpienia zgagi. Dwoma najlepszymi przykładami są alkohol i napoje gazowane lub soki.

Herbaty ziołowe i naturalny sok z owoców cytrusowych stanowią doskonałą alternatywę dla tego typu napojów. Pamiętaj również, aby pić przynajmniej 2 litry wody dziennie, ponieważ ma to bardzo korzystne działanie na układ pokarmowy.