Kłótnia z partnerem na wakacjach – jak jej uniknąć?

Kłótnia z partnerem na wakacjach – jak jej uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Kłótnia z partnerem na wakacjach nie musi być stałym elementem każdego wyjazdu. Oboje będziecie musieli jednak podjąć świadomy wysiłek by nie dopuścić do rozpadnięcia się związku.

Kłótnia z partnerem na wakacjach to naprawdę częste zjawisko. Dochodzi do niej ponieważ spędzamy prawie cały czas wyłącznie ze sobą nawzajem.

Podczas wakacyjnych wyjazdów mamy mniej zobowiązań i mniej odpowiedzialności, ale w niektórych przypadkach napięcie jest większe niż na co dzień. Wspólny wypad może okazać się dla pary okazją do kłótni lepszą niż jakakolwiek inna.

Kłótnia z partnerem na wakacjach – dlaczego do niej dochodzi?

W codziennym życiu nie spędzamy zazwyczaj z partnerem tyle czasu, co podczas wakacyjnego wyjazdu. Praca i inne zobowiązania nie pozwalają nam na cieszenie się swoim towarzystwem codziennie przez wiele godzin.

Jako że nie spędzamy na ogół całych dni razem, to normalne, że tęsknimy za ukochaną osobą. To z kolei oznacza, że kiedy wracamy wieczorem do domu wolimy spędzić przyjemne chwile z ukochanym niż marnować ten cenny czas na kłótnie.

Sprawa ma się jednakże inaczej kiedy jesteśmy na wakacjach. Spędzamy wtedy z partnerem cały dzień. Być może są też z nami dzieciKłótnia z partnerem na wakacjach bardzo często powodowana jest właśnie koniecznością zajęcia się dziećmi.

Spędzanie z kimś dosłownie każdej minuty bez ani chwili samotności jest dla niektórych bardzo trudne. Koegzystencja podczas wakacyjnego wyjazdu to ostateczny test cierpliwości.

Kiedy wyjeżdżamy razem na wakacje, przechodzimy swoisty test cierpliwości w kontekście wspólnego życia. Wtedy też mamy okazję naprawdę poznać partnera.

Kłótnia z partnerem na wakacjach – jak jej uniknąć?

Wiele osób przywiązuje zbyt dużo uwago do swoich codziennych czynności. To sprawia, że zapominają o tym, co jest naprawdę ważne: o związku. Kluczem to związku jest dbanie o niego: codziennie, dzień za dniem. Jeśli czekasz na wakacje by to zrobić musisz wiedzieć, że to nie wystarczy.

Zdrowy związek powinien być pielęgnowany codziennie. Jak? Poprzez okazywanie uczuć, seks i rozmowy.

Unikaj konfliktów i nie wywołuj ich.

Silny, zdrowy związek raczej nie będzie zagrożony w kontekście wakacyjnego wyjazdu.

Zadbaj o własną przestrzeń

Chęć by spędzać z partnerem 24 godziny na dobę z drugiej strony również nie jest zdrowa. Każdy potrzebuje własnej przestrzeni, również na wakacjach. Co więcej, spędzanie razem całych dni podczas wyjazdu nie sprawi, że nadrobicie czas stracony w pozostałych dniach roku.

W związku każda ze stron musi odłożyć na bok własne interesy. To fundamentalna kwestia kiedy staramy się uniknąć niepotrzebnych kłótni z partnerem – i na co dzień, i na wakacjach.

Kłótnia z partnerem na wakacjach będzie mniej prawdopodobna jeśli zadbacie o własną przestrzeń.

Koniecznie pamiętaj też, że celem wakacji jest odpoczynek. Za wszelką cenę unikaj stresujących sytuacji i utraty sił.

Aby to zrobić, musisz zapomnieć o wszystkim, zrelaksować się i brać udział w zajęciach, które Ci to ułatwią. Unikaj rozpoczynania konfliktów.

Rozmowa i zrozumienie

W związku ważne jest również zrozumienie. Przed wyjazdem na wakacje powinniście uzgodnić wszystkie najważniejsze kwestie.

Jeśli jedno z Was woli góry, a drugie morską plażę, możecie dojść do porozumienia i zorganizować wakacje tak, że obie strony będą mogły spędzić czas w ulubionym miejscu. Wzięcie pod uwagę tego, czego chce druga osoba jest zawsze konieczne.

Kłótnia z partnerem na wakacjach nie musi być koniecznością.

  • Solidarność i wsparcie są fundamentami każdego dojrzałego, stabilnego związku.
  • Jeśli nie podoba Ci się coś, co robi partner, porozmawiaj o tym najszybciej jak to możliwe. Dzięki tej strategii unikniesz wybuchu złości, który w dodatku może mieć miejsce w najmniej odpowiednim momencie i zaognić niepotrzebnie kłótnię.
  • Bycie spontaniczną, bezpośrednią i szczerą to najlepszy sposób na to, by kłótnia z partnerem na wakacjach nie miała miejsca. 

Nie zapominaj, że wakacje nigdy nie powinny być traktowane jako forma psychoterapii dla par i okazja do uratowania związku.

Para z problemami będzie miała koszmarne wakacje. Dlatego dobrym pomysłem jest zwrócenie się do specjalisty i skorzystanie z terapii dla par i małżeństw. To znacznie lepsza metoda niż traktowanie wyjazdu jako środka mającego naprawić związek.

Wspólny wakacyjny wyjazd powinien mieć miejsce wtedy, gdy przeżywacie jako para najlepszy czas. Terapeuci będą to podkreślać. Jeśli para ma problemy, dobrym pomysłem jest wybranie się na wakacje do niezbyt odległego miejsca. Dzięki temu, jeśli okaże się że absolutnie nie możecie się zgodzić, powrót do domu nie będzie trudny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.