Kłótnie na oczach dzieci - jakie mają konsekwencje

Dowiedz się, jakie mają konsekwencje kłótnie na oczach dzieci
Kłótnie na oczach dzieci - jakie mają konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 23 listopada, 2020

Różnica zdań to nieodłączny element związku. Czasem drobna sprzeczka jest niezbędna, żeby oczyścić atmosferę. Pamiętajmy jednak, że nieco gwałtowniejsza wymiana poglądów może prowadzić do kłótni, a tych powinniśmy unikać. Zwłaszcza kłótnie na oczach dzieci mogą mieć fatalne konsekwencje, nie tylko dla nas, ale dla najmłodszych członków rodziny.

Dzieci, które są świadkami przemocy słownej i fizycznej, doświadczają uczucia niepokoju, które później przekształca się w gniew, smutek lub strach. Kiedy są niemowlętami, konsekwencje psychologiczne kłótni są dla nich jeszcze gorsze. Dowiedz się więcej o tym, jaki efekt na Twoje pociechy mają kłótnie na oczach dzieci.

Kłótnie na oczach dzieci i ich konsekwencje

1. Wpływ kłótni na podświadomość dziecka w okresie niemowlęcym

Noworodki mogą podświadomie rejestrować w swoim mózgu nastroje ludzi wokół nich, w tym ich ton głosu i gesty. Podobnie jak postrzegają miłość wokół siebie, niemowlęta mogą także odczuwać, kiedy sytuacja jest napięta. 

Nawet takie maleństwo jest w stanie wyczuć i zauważyć, że tony głosów rodziców są gniewne, a ich twarz ma agresywny wyraz.

Uśmiechnięte niemowlę - kłótnie na oczach dzieci są złe nawet dla niemowląt

2. Rozwój emocjonalny

Bez względu na to, jak “niewielkie” są nasze sprzeczki, dorastanie w atmosferze, która jest ciągle napięta, może powodować głębokie rany emocjonalne. Prowadzi bowiem do problemów, takich jak lęk i niskie poczucie własnej wartości. Spokojne środowisko, w którym dzieci nie angażują się w konflikty dorosłych, pomoże im lepiej się rozwijać.

3. Wiek przedszkolny

Dziecko w tym wieku nie rozwinęło się jeszcze całkowicie pod względem językowym i chce wyrazić siebie poprzez komunikację niewerbalną. Dlatego po kłótni rodziców maluchy mogą płakać lub nawet wpaść w furię.

Dzieci w wieku przedszkolnym wciąż nie rozumieją przyczyn konfliktu, a dziecko w tym wieku jest skoncentrowane głównie na sobie. Myśli, że konflikt pomiędzy rodzicami został wywołany przez jego zachowanie. Takie myśli doprowadzają malucha do poczucia winy za spowodowanie kłótni rodziców.

Reakcje są różne u każdego dziecka. Niektóre zachowują się tak, jakby to nie był żaden problem, ale inne dzieci mogą bać się, że dzieje się coś strasznego i izolować się od otoczenia, dopóki nie poczują się bezpiecznie.

Dzieci zazwyczaj wyrażają swoje uczucia poprzez zmiany fizjologiczne – zmiany w apetycie lub problemy ze snem. Stres wywołany kłótniami może spowodować, że dziecko cofnie się w rozwoju i na przykład zacznie moczyć łóżko. Przedszkolaki mogą stać się drażliwe lub agresywne.

4. Szkoła podstawowa

W tym wieku dzieci zaczynają rozumieć, co się wokół nich dzieje. Mogą czuć się zszokowane lub przestraszone, kiedy widzą, że ich rodzice się kłócą.

dziecko z książką - kłótnie na oczach dzieci

Ponieważ czują się winne zaistniałej sytuacji, uważają, że muszą stanąć po którejś stronie konfliktu. Dziewczęta mają tendencję do popierania zdania matek, podczas gdy chłopcy mają tendencję do stawania po stronie swoich ojców.

Jak “niewielkie”, ale częste kłótnie na oczach dzieci wpływają na rozwój najmłodszych

Ogólnie rzecz biorąc, ten rodzaj kłótni najczęściej leży u podstaw niestabilnego środowiska rodzinnego. W takim środowisku dziecko uczy się, że mała rzecz może zamienić się w ogromny problem.

Częste niewielkie sprzeczki mogą sprawić, że dziecko poczuje, że musi kontrolować sytuację. To z kolei może prowadzić do tego, że maluchy zaczną kłamać na temat swoich prywatnych problemów i potrzeb, żeby uniknąć wywoływania konfliktów.

Dzieci i obelgi

Nigdy nie powinieneś używać osoby swojego dziecka jako argumentu w kłótni ze swoim partnerem, zwłaszcza jeśli już nie jesteście razem. Ważne jest również, żeby unikać kłótni nocą, kiedy dziecko śpi, ponieważ zdrowy sen jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Pamiętaj, że mniejsze i większe kłótnie zdarzają się we wszystkich rodzinach. Musisz jednak zadbać o to, żeby wyjaśnić dziecku przyczynę nieporozumień i na przykładzie konfliktu nauczyć je, że ludzie są różni, a takie sytuacje po prostu się zdarzają.

Kłótnie na oczach dzieci – nie rób tego!

Kłótnie powinny zawsze mieć miejsce, gdy dzieci nie są w pobliżu. Mogą wiedzieć, że ich rodzice mieli konflikt, ale przynajmniej nie poczują się zaangażowane w niego. Dzieci, zwłaszcza młodsze, nie potrafią odpowiednio interpretować naszych słów. Po prostu wierzą w to, co słyszą.

Kłotnia między kobietą i mężczyzną - kłótnie na oczach dzieci

Jeśli usłyszą, że ich rodzice mówią takie rzeczy jak: “Wystarczy!” “Mam cię dosyć!” “Nie chcę cię więcej widzieć!”, wtedy nie tylko będą czuć się zranione, ale także będą niepewne, ponieważ mogą bać się, że ich rodzice chcą się rozwieść.

Terapia rodzinna

Terapia rodzinna pozwoli Ci poprawić Twoje relacje z partnerem.

Taka terapia jest również najlepszym rozwiązaniem, gdy dziecko zaczyna być niegrzeczne lub pojawiają się u niego objawy psychosomatyczne, wymagające profesjonalnej interwencji. Terapia może być długotrwała, ale z pewnością pomoże w budowaniu pozytywnych relacji między członkami rodziny.

Rozmawiaj ze swoimi dziećmi

Czasami kłótnie na oczach dzieci są nie do uniknięcia. W takich przypadkach ważne jest, aby wytłumaczyć im, że wszyscy ludzie czasami się kłócą, nawet ci, którzy się kochają. Wykorzystaj tę okazję, aby wyjaśnić dziecku, że sprzeczki nie oznaczają, że wraz z partnerem nie dbacie o siebie nawzajem.

Jeśli konflikt zostanie rozwiązany, możecie wspólnie oddać się normalnemu życiu rodzinnemu, ale jeśli tak nie jest, nie udawaj, bo dzieci mają zdolność wyczuwania napięcia między dorosłymi.

Rodzice jako wzór do naśladowania

Należy pamiętać, że rodzice są dla swoich dzieci głównymi wzorami do naśladowania. Widok, jak jeden rodzic stosuje przemoc względem drugiego, czy to fizyczną, czy słowną, może mieć poważne konsekwencje, które mogą mieć tragiczny wpływ na osobowość dziecka i jego późniejsze, dorosłe życie. Wpływa także na jego relacje z przyjaciółmi i kolegami z klasy.

rodzice to wzór, dlatego kłótnie na oczach dzieci są niewskazane

Postarajmy się nauczyć dzieci, że nawet wtedy, gdy ludzie mają różne poglądy i opinie na dany temat, konflikt zawsze można rozwiązać w kulturalny sposób. Stwórzmy atmosferę tolerancji i szacunku, bez złości, krzyku lub mówienia sobie niemiłych rzeczy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Morris, A. S., Silk, J. S., Steinberg, L., Myers, S. S., & Robinson, L. R. (2007). The role of the family context in the development of emotion regulation. Social Development. https://doi.org/10.1111/j.1467-9507.2007.00389.x
  • Kim, I. H., Anderson, R. C., Nguyen-Jahiel, K., & Archodidou, A. (2007). Discourse patterns during children’s collaborative online discussions. Journal of the Learning Sciences. https://doi.org/10.1080/10508400701413419
  • Blankenship, K. M., Friedman, S. R., Dworkin, S., & Mantell, J. E. (2006). Structural interventions: Concepts, challenges and opportunities for research. In Journal of Urban Health. https://doi.org/10.1007/s11524-005-9007-4

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.