Medytacja - alternatywa dla karcenia dzieci

Dzięki medytacji dzieci są w stanie znacznie lepiej skupić się podczas lekcji. Ponadto, zmniejszają się ich napady złości i zwiększa poziom empatii w stosunku do drugich.
Medytacja - alternatywa dla karcenia dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Medytacja – a gdyby tak zastąpić nią karcenie dzieci? Już od lat stosujemy te same metody, by nasze dzieci uczyły się na własnych błędach i wyciągały z nich wnioski.

Doświadczenie jednak pokazuje, że większość z tych metod jest nieskuteczna. Gdy stawiamy maluchy do kąta lub każemy im sto razy napisać “Nie będę rozmawiał na lekcji”, zaczynają się z nas śmiać.

Społeczeństwo idzie do przodu, ludzie się zmieniają, system edukacji ulega aktualizacji i to samo dzieje się też z metodami wychowawczymi.

Nadszedł moment na wykorzystanie jednej z najskuteczniejszych metod. Sprawdziła się u dorosłych, a teraz sprawdza się również u dzieci. Co to za metoda? To właśnie medytacja.

Medytacja – sala mindful

Ta innowacyjna technika pojawiła się w jednej ze szkół podstawowych w Stanach Zjednoczonych, w szkole imienia Roberta W. Colemana. Projekt zrealizowano razem z organizacją dobroczynną Holistic Life Foundation.

To właśnie tam zachęcono nauczycieli, by – zamiast kar – używali technik medytacyjnych.

Medytacja dzieci

Stworzono tam specjalną salę, do której wysyła się dzieci, które nie słuchają, biją się z kolegami, nie odrabiają zadań domowych lub nie zachowują się dobrze. Sali tej nadano nazwę “sala mindful”. Można to przetłumaczyć na: “sala świadomej chwili”.

Być może zastanawiasz się, jak to możliwe, że metoda ta odniosła jakikolwiek sukces. Sami nauczyciele wątpili, czy to się uda.

Dzieci są często bardzo buntownicze. Usiąść spokojnie i tylko oddychać może być dla nich wyjątkowo trudne. Okazało się jednak, że rezultaty były zaskakujące.

Sam dyrektor placówki odkrył, że znacznie poprawiło się zachowanie uczniów, wykazywali oni znacznie mniej wybuchowe zachowanie i byli w stanie zastanawiać się nad swoim niewłaściwym zachowaniem.

Medytacja jest zawsze pomocna

Medytacja nie polega jedynie na tym, że siadamy w ciszy, oddychamy i myślimy. Bo medytacja to znacznie więcej. Pomaga Ci ona wyjść naprzeciw samemu sobie, wiedzieć, kim tak naprawdę jesteś, co Ci się nie udaje, jakie masz mocne strony i słabości.

Dziewczynka z kwiatkiem

Medytacja pozwala Ci uspokoić się i pozbyć się stresu, który czasami przesiąka nasze życie. Technika ta ponadto znacznie łagodzi stany lękowe, które czasami nie mają nawet podstaw.

Jednak nie tylko my, dorośli cierpimy na tego typu dolegliwości. Dzieciom również przydarzają się stres i napięcia. To właśnie nagromadzona złość sprawia, że dzieci biją się z kolegami bądź niewłaściwie odnoszą się do nauczyciela.

Do tego typu zachowań może prowadzić cały szereg wydarzeń z życia dziecka.

Nie zapominajmy, że najmłodsi również potrzebują czasu dla siebie. Oczywiście, rozwój i edukacja są ważne, ale ciągłe przebywanie na lekcjach i wykonywanie poleceń nauczycieli może być dla nich przytłaczające.

Dla wielu rodziców dobrym pomysłem okazała się medytacja z dziećmi w domu. Problem często tkwi w tym, że dorośli sądzą, że nie mają czasu. Ponadto nie zdołali nauczyć się technik medytacji koniecznych, by odpowiednio przeprowadzić cały proces.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Osiągnij stan flow i wygraj ze stresem!

Element, którego nie bierze się w takiej sytuacji pod uwagę to fakt, że medytacja jest konieczna i bardzo korzystna. Nie jest to strata czasu ani coś, co można pominąć.

Medytację uważamy często za niepotrzebną i tłumaczymy sobie, że to nic takiego, ponieważ praktykowanie medytacji wymaga koncentracji i dogłębnego samopoznania.

Innowatorskie rozwiązanie

Bez cienia wątpliwości, żyjąc w nowoczesnym świecie poświęcamy zdecydowanie za mało czasu na dbanie o nasze wnętrze. Praktyki takie jak joga, medytacja i wszystkie praktyki powiązane z duchową częścią nas uważamy często za głupie i niepotrzebne.

Co powiesz na to, że otworzymy Ci nieco oczy na korzyści związane z medytacją?

Rodzina medytuje razem na plaży

Poniżej przedstawimy Ci zaledwie kilka z nich. Również dzieci, już od samego początku mogą zacząć korzystać ze wspaniałych właściwości medytacji:

  • Dzieci są znacznie spokojniejsze  i są w stanie skuteczniej kontrolować wybuchy złości. Po jakimś czasie zmniejszą się również bójki między dziećmi.
  • Nie tylko potrafią skupić się na chwili obecnej, zapomnieć o przeszłości i o przyszłości, ciesząc się chwilą. Medytacja pomoże im również poprawić poziom koncentracji w klasie.
  • Dzieci nauczą się cenić małe rzeczy i cieszyć się nimi – może chodzić o przedmioty w ich otoczeniu lub to, co posiadają. Bez niepotrzebnej chęci zdobycia tego, czego w rzeczywistości nie potrzebują.
  • U najmłodszych pogłębi się poziom empatii, zaczną lepiej rozumieć swoich kolegów i będą bardziej szczodrzy. Zauważalnie zmniejszy się ich poziom egoizmu, tak powszechnego wśród najmłodszych.
  • Dzieci lepiej poznają same siebie, odkrywają, w jaki sposób myślą i czują. To z kolei pomaga im zrozumieć, że nie należy szukać winnych tam, gdzie ich nie ma i że czasem lepiej jest po prostu ponieść odpowiedzialność za własne czyny.
  • Nauczą się, że błąd to tylko impuls ku rozwojowi i że perfekcjonizm jest niemożliwy do osiągnięcia. Nauczą się wystawiać sobie realistyczne cele, unikając dzięki temu niepotrzebnych rozczarowań.
Dziecko z kwiatem - medytacja

Jak zapewne zauważyłeś, medytacja może się okazać wielką pomocą zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Nasuwa się jednak pytanie: Zastosowałbyś medytację zamiast kary?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.