Decyzje, czyli zbłądzić by znów się odnaleźć

Choć w życiu spotyka nas wiele przeszkód, które nieraz podcinają nam skrzydła, ważne jest, by nigdy się nie poddawać i walczyć do końca o swoje marzenia!

Życie każdego z nas wielokrotnie wiedzie przez wyboistą drogę pełną niespodziewanych zakrętów. Konieczność dokonywania wyborów i trudne do podjęcia decyzje to tylko mała namiastka tego, jak potrafi być przewrotne.

Czasem, by odnaleźć swoje prawdziwe szczęście, trzeba pokonać wiele przeszkód, które bardzo często sami postawiliśmy sobie na drodze poprzez decyzje, które podjęliśmy.

Kilka razy musiałem zbłądzić, by na nowo się odnaleźć. Na pewno Ty też kilka razy w swoim, życiu tak się czułeś, a może nawet teraz jesteś w momencie, gdy tych kilka słów doskonale Cię identyfikuje.

Te skomplikowane momenty, w których nieraz się znajdujemy, sprawiają, że odczuwamy strach i niepokój. Jednak za każdym razem, gdy znów znajdziesz się w podobnych okolicznościach, wspomnij ideogram używany w języku chińskim, który symbolizuje kryzys.

Dlaczego akurat ten? Ponieważ jednocześnie oznacza również okazję!

Decyzje i wybory drogą do odnalezienia siebie

Nie rozpaczaj nad nietrafnymi decyzjami i wyborami, które przyszło Ci podejmować. Proces odnalezienia i zrozumienia siebie to długa i nieprosta podróż, w której nieuniknione jest popełnianie błędów. Wszystko to po to, by w końcu naprowadzić Cię na właściwą drogę.

Doceniamy ciepło ponieważ poznaliśmy uczucie zimna

To głębokie i znaczące zdanie wraz z kilkoma innymi pozostawił nam psycholog i pisarz David Weatherford.

„Doceniamy światło bo wiemy, co to samotność” czy „Czasem pozwalam sobie czuć się zagubiony, aby później podjąć właściwe decyzje”.

Chwile kryzysu przychodzą do nas i powtarzają się jak w regularnym cyklu. Ważne jest, by w tych momentach zatrzymać się, zastanowić nad wszystkimi tymi aspektami:

Kobieta na łodzi

Wewnętrzne burze, które wszyscy przeżywamy

Niektórzy pozostają całkowicie sparaliżowani i oszołomieni. Szczególnie dochodzi do tego w chwilach, gdy  doświadczamy rozczarowania, zostajemy zdradzeni czy oszukani lub po prostu pomyliliśmy się i nie wiemy jak zareagować.

Uczucie przytłoczenia i negatywnych emocji w podobnych sytuacjach, również w momencie straty bliskiej osoby czy zdanie sobie sprawy z podjętej złej decyzji powoduje atak na swój własny światopogląd, zbudowane na podstawie doświadczeń schematy, a nawet na wypracowany system wartości.

  • w takich chwilach normalne jest odczucie tej wewnętrznej blokady jednak to, co najważniejsze to zdanie sobie z tego sprawy i jak najszybsza próba reakcji, powrotu i cierpliwa ponowna odbudowa siebie
  • kryzys jest idealnym momentem do refleksji. Pamiętaj wtedy, że możesz się pomylić i podejmować nie zawsze udane decyzje, możesz popełnić największą głupotę w swoim życiu i masz do tego prawo
  • podejmować nowe decyzje i mylić się to nic strasznego pod warunkiem, że potrafimy się z powrotem odnaleźć i wyciągnąć konsekwencje i naukę z pomyłek

Pojęcie tego, że życie to ciągła zmiana

Na nasze codzienne życie składa się niezliczona ilość chwil, zamieszanie, chaos i momenty rozczarowań. Nie istnieje krótka i łatwa do odnalezienia ścieżka zapewniająca ciągłe odczucie szczęścia.

My, ludzie musimy być nieustającymi wojownikami, którzy muszą zrozumieć i pogodzić się z tym, że tak naprawdę nic nam się nie należy i nic do nas nie należy na zawsze. W życiu nie ma gwarancji na wieczne trwanie niczego ani miłości, ani nawet tego spokoju, który w tym momencie odczuwasz.

Choć czasem to trudne musimy zrozumieć, że życie to ciągła zmiana i decyzje, a intensywna chęć zatrzymania uczuć, rzeczy czy ludzi na dłużej niż jest to możliwe przynosi, nieraz wielkie cierpienie.

Pogódź się z tym, że jesteś wolny, możesz popełniać błędy, również z tym, że wielokrotnie rzeczy nie wyjdą tak, jakbyś sobie tego życzył, a życie samo popycha nas do dokonywania wyborów, które prowokują ciągłe zmiany.

5 kluczy do odnalezienia siebie i osiągnięcia równowagi

Serce w słoiku

Odnalezienie i zrozumienie samego siebie to największa przygoda, jaką przynosi nam życie. Idąc cierpliwie krok po kroku, osiągnięcie wewnętrznej równowagi jest czymś najlepszym, do czego możemy dążyć każdego dnia. Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci Twoją ścieżkę poszukiwań:

Strzeż się nieprawidłowości i niespójności

Co to znaczy? Często zdarza nam się tkwić w sytuacjach lub otaczać ludźmi, którzy sprawiają, że czujemy się nieszczęśliwi. Zgadzamy się na rzeczy, które nie do końca są w zgodzie z tym, co czujemy, oddajemy priorytet osobom, które nas nie doceniają.

Pomyśl chwilę nad tymi wszystkimi niespójnościami, które każdego dnia wypełniają Twoje życie.

Zaufaj sobie

Ufać samemu sobie oznacza również akceptowanie błędów, które się popełnia, jednocześnie wiedząc, że są one częścią drogi, która prowadzi do celu i odpowiednich rozwiązań.

Jeżeli pozostawimy zaufanie i wiarę w siebie w kieszeniach innych ludzi, tak naprawdę nigdy nie będziemy panami swojego życia.

Słuchaj swojego serca i podejmuj decyzje

Na pewno głęboko na dnie swojego serca chowasz nie jedno ze swoich najskrytszych marzeń, których jeszcze nie spełniłeś. Czasem wydaje się być za późno na ich spełnianie, a czasem na pierwszym miejscu stawiasz innych niż swoje potrzeby.

Może czas na to, by zacząć je spełniać, ponieważ serce jest motorem, które napędza życie zatem może to właśnie ten moment, by zacząć go słuchać.

Nie wątp w to, że jesteś na właściwej drodze

Aby czuć się spełnionymi i szczęśliwymi, każdego dnia musimy być pewni tego, że jesteśmy na właściwej ścieżce, a to, co robimy w danej chwili, powinno dawać nam szczęście.

Jeżeli jeszcze tego nie odczuwasz, chociaż Twoja intuicja powinna Ci podpowiadać, że jesteś na odpowiedniej drodze, robisz to, co sprawia Ci radość i w końcu dotrzesz do tego, czego pragniesz.

Nie sprzedawaj swojego życia za kilka groszy, nie angażuj się w pracę, która sprawia, że jesteś nieszczęśliwy i odbiera jakość życia. Nie oddawaj swojego życia ludziom, którzy odbierają Ci poczucie szczęścia i nie doceniają tego, że przy nich jesteś.

Człowiek z psem

Podsumowując, nigdy nie żałuj tych wszystkich wyborów i decyzji, które według Ciebie później okazały się błędem. Odnalezienie siebie nie jest takie proste i wszyscy potrzebujemy czasu by odkryć tę wewnętrzną równowagę i móc powiedzieć „jestem szczęśliwy i nie potrzebuję nic więcej”.

Życie jest podróżą, gdzie każdy zakręt czy drobna zmiana kierunku jest inną nauką. Życie to przygoda, którą warto przeżyć pełną piersią!

WIĘCEJ DLA CIEBIE