Walka o miłość - Czy zawsze warto?

Jeżeli w związku tylko jedna osoba walczy o pozostanie razem, a druga nie podejmuje żadnego wysiłku, staje się jasne że nie ma on przyszłości i należy z niego zrezygnować jak najprędzej.
Walka o miłość - Czy zawsze warto?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Walka o miłość i pozostanie razem – może brzmieć bardzo romantycznie. Kiedy jednak w związku dochodzi do takiej sytuacji, czy walka o miłość, której przyszłość jest tak niepewna, ma sens?

Aby dojść prawdy, warto zastanowić się, co jest źródłem kłopotów w związku i w jaki sposób walczymy o jego utrzymanie. Być może doświadczasz przemocy ze strony partnera, ale trwasz w tej relacji mimo to i nie chcesz jej zakończyć.

Czy zawsze walka o miłość i pozostanie razem ma sens? Wiele osób uważa, że miłość nie powinna być stałym borykaniem się z problemami. Miłość to coś, co tworzymy dzień za dniem, a obie strony są równie zaangażowane.

Gdy pojawia się potrzeba walki o związek, staje się jasne, że coś jest nie tak, jednak ciężko jest się do tego przyznać. Próbujemy zburzyć ścianę, która wyrosła między nami.

Walka o miłość to często spory wysiłek

Ważne jest pamiętać, że walka o miłość i utrzymanie związku to ogromna strata energii. Wkładasz cały swój czas i wysiłek w związek, który być może nie przetrwa. Możliwe że kończyliście związek, a potem wracaliście do siebie wiele razy. Jesteście więc w tak zwanym związku z przerwami.

Zdarza się, że partner mieszka daleko i nie zanosi się na żadną zmianę. Walczysz jednak i bijesz głową w mur, wciąż beznadziejnie czekasz. Choć z pewnością jesteś w stanie zakończyć walkę by pozostać razem, jest to coś co prawie każdy kiedyś zrobił i wiesz dokładnie, dlaczego ty też to robisz.

Kobieta odwraca głowę od partnera

Miłość zdaje się usprawiedliwiać prawie wszystko i istnieje przemożne przekonanie z tym związane: mamy walczyć i wytrwać w miłości. Tylko czy to jest prawda?

To zależy. Jeżeli para jest w tak zwanym związku z przerwami i gdy schodzi się ze sobą po raz kolejny i znowu trwa to jedynie kilka miesięcy, kiedy w końcu zdają sobie sprawę, że dynamika tego związku zawsze będzie wyglądać podobnie?

Jest to związek na odległość i nie wygląda na to, że to się kiedykolwiek zmieni. Jak długo obie strony będą trwać w nierealnym oczekiwaniu na lepsze?

“Kiedyś młodzi ludzie musieli znieść więcej w imię związku”

To zdanie często wypowiadają osoby starsze i jest w nim sporo racji. W dzisiejszych czasach może się wydawać, że dostajemy nasz związek zamiast na niego pracować. Jednak nie zawsze tak to wygląda.

Walka o miłość i związek nigdy nie powinna być mylona z przeświadczeniem, że ” muszę zostać z partnerem, który się nade mną znęca, nie szanuje i poniża” lub “zdradza mnie i muszę z tym żyć”.

Nie. Są sprawy w związku  które musimy cierpliwie znosić, ale nie znaczy to, że jedna strona ma prawo przysparzać drugiej cierpienia.

Zmartwiona starsza kobieta

Na przykład, jeżeli jedno z was straci pracę, mogą się pojawić problemy finansowe. Mogą też poróżnić was zbuntowane dzieci… W takich sytuacjach obie strony powinny podjąć wysiłek o wytrwanie w związku, bo życie razem toczy się dalej i pojawiają się sytuacje, na które nie mamy wpływu.

Choć jesteście zakochani, są rzeczy których poświęcać nie warto

Jeżeli musicie walczyć by pozostać razem, to czas by przemyśleć czy związek jest tego wart. Jak już wspomnieliśmy, czasem związki nieuchronnie ulegają rozsypce, a my pomimo to trwamy w nim w imię miłości.

Być może zapominamy, że miłość to nie wszystko i nie załatwi nam wszystkiego. Możesz zakochać się w kimś kto cię krzywdzi, ale nie znaczy to, że musisz to znosić.

Para na ławce - walka o miłość

Pamiętaj: Ty jesteś na pierwszym miejscu. To twoje szczęście jest najważniejsze i jeżeli walczysz o coś, co nie jest tego warte, czas się poddać i złożyć broń.

Ponadto musisz nauczyć się patrzeć na sprawy z szerszej perspektywy, aby podejmować właściwe decyzje. I przede wszystkim – nie marnować wysiłku daremnie, bo koniec końców to my ponosimy za to odpowiedzialność.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.