Cierpienie emocjonalne: jak je przezwyciężyć?

Cierpienie emocjonalne nie musi przekształcić się w coś, co wpływa na nas tak bardzo, że staje się częścią tego, kim jesteśmy. Możesz przejść przez to cierpienie, pokonać je i iść dalej.
Cierpienie emocjonalne:  jak je przezwyciężyć?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszyscy w pewnym momencie przeszliśmy przez doświadczenie, które spowodowało ból emocjonalny. Czy istnieje jednak sposób, aby przezwyciężyć cierpienie emocjonalne?

Za każdym razem, gdy przechodzimy przez coś trudnego, najczęściej słyszymy od ludzi wokół nas: “Zobaczysz, będzie lepiej”, “Wkrótce poczujesz się lepiej”, “chodź, nie płacz”. Niestety w większości przypadków to nam w ogóle nie pomaga.

Dzisiaj damy wam pięć rad jak przezwyciężyć cierpienie emocjonalne, a które nie obejmują ucieczki od problemów lub ignorowania go. Zamiast tego, podpowiemy jak stawić mu czoła w najlepszy sposób. Dowiedz się jakie kroki warto podjąć.

1. Przyznaj: “przechodzę przez trudny okres powodujący u mnie cierpienie emocjonalne”

Co się dzieje, gdy czujemy się źle, ale ktoś pyta nas, “jak się masz?” Bądź szczery: zwykle kłamiesz odpowiadając, że wszystko jest dobrze, a czasem nawet dodajesz “jak zawsze”.

Jednak, aby pokonać cierpienie emocjonalne, musisz postawić na szczerość. Nie jest najgorszą rzeczą na świecie przyznać, że nie wszystko jest w porządku, że nie czujesz się najlepiej i że cierpisz.

Partnerzy szczerze rozmawiają

Możesz pomyśleć, że takie przyznanie to szukanie litości, czasem nawet chodzą Ci po głowie zdania takie jak “Nie szukam Twojej litości“. Jednak bycie uczciwym wobec osób wokół Ciebie i mówienie im, jak naprawdę się czujemy, pozwala nam rozpoznać swoje cierpienie, zamiast zaprzeczać mu lub ignorować je.

Zamiast więc unikać emocji, akceptujesz je.

2. Skąd pochodzi Twoje cierpienie emocjonalne?

Twoje cierpienie emocjonalne może pochodzić z czegoś, co nie zawsze będzie dla Ciebie jasne. Co spowodowało, że te emocje się zaczęły? Jak się czujesz? Co robisz w odpowiedzi na to?

Poświęcenie czasu na przeanalizowanie tego, co nam się przydarzyło pod różnymi kątami i przebrnięcie przez etapy cierpienia, pozwoli Ci odkryć jego pochodzenie. Być może było to spowodowane traumą z dzieciństwa lub stratą, z którą ciągle nie możesz się pogodzić.

3. Zacznij dodawać sobie otuchy słowami

Kiedy powoli przezwyciężasz cierpienie emocjonalne i zaczynasz spoglądać w przeszłość, zdajesz sobie sprawę, jak wielokrotnie źle traktowałeś samego siebie. Być może zdarzało Ci się powtarzać w głowie “jestem bezwartościowy”, “wszyscy są lepsi ode mnie”, “patrz kto narzeka” czy nawet “jestem głupi”.

Takie myślenie zdecydowanie nie pomaga, ale w takich chwilach stajemy się bardzo krytyczni wobec samych siebie. A to, zamiast pomóc nam iść naprzód, popycha nas w kierunku depresji, udręki i jeszcze większego cierpienia.

Cierpienie emocjonalne - kobieta krzyczy przed lustrem

Dlatego takie ważne jest, aby dbać o siebie i traktować samego siebie z szacunkiem. Co mówisz innym, gdy przechodzą ciężki okres? Dajesz im słowa zachęty, prawda? Cóż, to należy uczynić także w stosunku do samego siebie.

4. Doceniaj osoby wokół siebie

Kiedy przechodzisz trudny okres, czasami potrzebujesz samotności i nie chcesz, aby inni byli w pobliżu. Jednak pomimo tego, że często koncentrujesz się na swoich uczuciach ważne jest, aby mieć świadomość osób, które są przy Tobie.

Mogą to być ludzie, którzy są u twego boku, których sama obecność sprawia, że ​​czujesz się lepiej, którzy są po to, by pomóc Ci podnieść cię, gdy upadniesz.

Należy docenić tych ludzi, którzy nawet, jeśli nie rozumieją przez co przechodzisz, nadal są przy Tobie.

5. Udaj się do specjalisty: on pomoże Ci się lepiej poczuć

Wiele osób niechętnie odwiedza psychologa. Myślą, że będą sami w stanie przezwyciężyć cierpienie emocjonalne i że będą uczyć się na własnych doświadczeniach. Bardzo często podświadomie, automatycznie negatywnie nastawiamy się do wizyty u psychologa.

Psycholog jest przewodnikiem, który dostarcza nam narzędzi niezbędnych do pokonania cierpienia. Pomagają nam nie czuć się osamotnieni, poczuć się zrozumianymi i pomóc nam spojrzeć na sytuację z innej perspektywy.

Cierpienie emocjonalne - kobieta u psychologa na kozetce

Pójście do psychologa pozwala nam odetchnąć świeżym powietrzem, pozostawić negatywne myśli i uczucia za sobą i uwierzyć, że wszystko znowu będzie w porządku. Jest to jednak długotrwały proces i często musimy uzbroić się w cierpliwość.

Cierpienie emocjonalne nie musi przekształcić się w coś, co wpływa na nas tak bardzo, że staje się częścią tego, kim jesteśmy. Możesz przejść przez to cierpienie, pokonać je i iść dalej. Czy kiedykolwiek próbowałeś samodzielnie przezwyciężyć cierpienie emocjonalne? Może pomoże Ci któraś z naszych porad.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fosha, D., Thoma, N., & Yeung, D. (2019). Transforming emotional suffering into flourishing: Metatherapeutic processing of positive affect as a trans-theoretical vehicle for change. Counselling Psychology Quarterly, 32(3-4), 563-593.
  • Morse, J. M. (2011). The praxis theory of suffering. Philosophies and theories in advanced nursing practice. Sudbury: Jones & Bartlett, 569-602.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.