Doceniaj ludzi gdy są - nie gdy ich tracisz

Zamiast tęsknić za ludźmi, lub rzeczami, które straciliśmy,musimy nauczyć się cieszyć i doceniać ludzi teraz, kiedy nadal mamy ich u swego boku.
Doceniaj ludzi gdy są - nie gdy ich tracisz
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Pamiętaj – doceniaj to co masz. W życiu tracimy wielu spośród tych, których kochamy. Nie mamy na myśli tylko śmierci, gdyż pożegnaliśmy się z wieloma ważnymi osobami, których ścieżki skrzyżowały się z naszymi i z pewnego powodu, oddalili się oni od nas i nie są częścią naszej teraźniejszości.

Kiedy tracisz kogoś, przechodzisz w życiu okres, w którym zastanawiasz się jaki jest powód, dla którego to wszystko się stało. To jak przechodzimy przez ten czas i to jakie wyciągamy wnioski, pomaga nam stawiać czoła przyszłości.

Zachęcamy cię do refleksji. Doceniaj zawczasu.

Utracona rzecz nie zawsze pozwala ci “iść dalej lżej”

Biegnąca dziewczyna

Na naszej stronie często mówiliśmy, że powinieneś iść dalej lżej. Pozostawianie za sobą skomplikowanych związków, może spowodować, że będziesz czuć się bardziej nieszczęśliwym, aniżeli zrównoważonym.

Ważne jest zostawianie za sobą tego co nas boli i stała świadomość tego, jak możemy ofiarować to co mamy w sobie najlepsze osobom, które kochamy tu i teraz, nie czekając jutra i bez zakładania różnych rzeczy.

 • Społeczeństwo opiera się na filarach szybkości i słabości związków. Chcemy wszystkiego i to natychmiast. Nie zawsze tolerujemy frustrację, odmowę oraz rzeczy, które odbiegają od naszych oczekiwań.
 • W ostatnich latach pojawił się interesujący ruch społeczny, określany jako “Slow”, który podkreśla wagę wyhamowania i pozwolenia sobie na pełne doświadczanie naszych związków. Doceniaj najbardziej podstawowe i proste rzeczy w życiu.
 • Skupianie się na pracy, stałej konieczności poprawy, zdobywaniu i gromadzeniu rzeczy, wszystko to sprawia, że zatracamy pamięć o wartości najczystszej miłości, niezbędnej części własnych związków.
 • Jeśli będziemy dalej tak żyć, utracimy wszystko, co naprawdę uważaliśmy za ważne. A cokolwiek tracisz, stanowi ranę, którą na zawszę będziesz nosić w swoim sercu.
Kobieta ptak
 • Pośpiech to największy wróg pełnej świadomości. To podejście do życia, które nie pozwala ci zwolnić oraz docenić wszystko to co cię otacza, w tym najważniejsze osoby w twoim życiu.
 • Silne więzy są napędzane szczerym uczuciem, odwzajemnieniem i uznaniem. Jeśli osoby wokół ciebie tego nie odczuwają to ponosisz ryzyko ich utraty. Związki trzeba pielęgnować i dbać o nie. Warto jest zwolnić i spojrzeć na to co znajduje się przed tobą.

Potrzeba życia w świadomości tego co ważne

To może wydać się oczywiste, ale nie każdy potrafi dostrzegać priorytety w swoim życiu i określić to co jest ważne, a co nie.

Wszyscy wiemy, że twoje obowiązki zawodowe są ważne, by utrzymać rodzinę i godne życie. Czasami jednak możemy postawić sobie poprzeczkę zbyt wysoko lub zbyt nisko, co generuje stres i ciśnienie w naszym zdrowiu i związkach.

 • W życiu ważna jest wiedza o tym jak zachować równowagę oraz zdolność do zmiany obiektu swojej uwagi, zainteresowania i przedmiotu motywacji w kierunku rzeczy, które wzbogacają twoje życie nie tylko materialnie, ale też emocjonalnie.
 • Nie ma potrzeby myśleć “żyj jakby nie było jutra” lub “przytulaj swoje dzieci tak mocno, jakby był to ostatni raz kiedy je widzisz”. Nie możemy stać się ofiarami tych fatalistycznych myśli chodzi o to by pozwolić sobie na cieszenie się teraźniejszością, aż do granic możliwości.

Kobieta niedźwiedź

 • Każda strata przysparza nam cierpienia. Nawet kiedy separacja jest konieczna, przechodzimy przez czas introspekcji, gdzie leczymy wiele ze swoich ran. Aby uniknąć tych sytuacji, musimy być przygotowani.
 • Musimy zdać sobie sprawę, że nic w tym życiu nie trwa wiecznie. Jesteśmy chwilowymi pasażerami świata niepewności.
 • Jeśli egzystencja jest czymś okrutnym dawkującym nam niepowodzenie, warto wykorzystać rzeczy, które możemy kontrolować. Jeśli kogoś kochasz, dbaj o nich i okazuj im swoje uczucia tak by zawsze byli u twego boku.

Doceniaj bliskich

Nie chodzi nam tylko o romantyczne związki. Wszystkie więzy wymagają uwagi: okaż swoim dzieciom troskę, uwagę i szacunek, a będą u twego boku jako dorośli. Postępuj tak samo ze swoimi przyjaciółmi i innymi członkami rodziny.

Jeśli kogoś kochasz, doceniaj ich póki jeszcze są. W przeciwnym razie możesz żałować, kiedy ich stracisz, lub kiedy postanowią cię opuścić.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.