Jak pokonać smutek? 4 porady

Aby pokonać smutek i być szczęśliwym, należy zacząć czerpać radość z małych rzeczy w codziennym życiu.
Jak pokonać smutek? 4 porady

Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca, 2023

Są takie dni, kiedy całkiem brak nam sił i motywacji do działania i sprostania codziennym wyzwaniom. Są to momenty, w których smutek obezwładnia nas i osłabia. Nie pozwól, by tak się stało!

Poznaj 4 proste sposoby, jak poradzić sobie z negatywnymi uczuciami i zwalczyć smutek.

Pokonaj smutek!

1. Pogódź się z negatywnymi emocjami, ale zmuś się do działania

Musisz pogodzić się z faktem, że dopadły Cię smutek i zniechęcenie, aby później móc z nimi walczyć. To bardzo prosta zasada, którą zdecydowanie warto włączyć do swojego codziennego życia.

Psychologowie i psychiatrzy podkreślają, że smutek najczęściej dopada nas rano, gdy brakuje nam energii i motywacji do wstania z łóżka. Trzeba być bardzo ostrożnym, by nie wpaść w zastawioną na nas emocjonalną pułapkę. Oto sygnały tego, że smutek zaczyna Cię przytłaczać:

  • Od razu po przebudzeniu i otworzeniu oczu przypominają Ci się bolesne wspomnienia i rozczarowania.
  • Poranny kryzys odbiera Ci wszelkie siły i nie pozwala ruszyć się z łóżka.

Jeśli czujesz w swoim umyśle mur nie do przeskoczenia, jest to podstawa, by sądzić, że smutek całkowicie zapanował nad Twoim życiem. Nie możesz jednak zostać w łóżku, gdyż w ten sposób nie uda Ci się poradzić sobie ze swoimi problemami.

Pozytywne emocje

Co w takim razie należy zrobić?

  • Musisz wiedzieć, że nie możesz dać się schwytać w błędne koło smutku i negatywnych myśli. Pamiętaj, że smutek da się pokonać małymi krokami i przez drobne sukcesy dnia codziennego.
  • Wstań z łóżka i ubierz się tak, by czuć się atrakcyjnie i komfortowo. Spójrz na siebie w lustrze i zrozum, że Twoje życie jest zbyt cenne, by marnować je na smutek i płacz.
  • Otwórz szeroko okno i pomyśl o wszystkich rzeczach, które sprawiają Ci ból. Teraz wyobraź sobie, że wypuszczasz je przez okno, jedną po drugiej. Odetchnij głęboko i poczuj ulgę.

2. Spełniaj swoje marzenia

Za oknem deszcz i wichura, a Ty nie masz na nic siły? Pamiętaj, że nie pokonasz negatywnych emocji siedząc w domu i patrząc się w ścianę.

Nawet jeśli niebo jest szare, na Twojej twarzy pojawiły się nowe zmarszczki albo nie masz już przy sobie kiedyś bliskiej dla Ciebie osoby… Nadszedł czas, by poszukać nowych marzeń i znaleźć nowy cel w życiu.

Jeśli tylko będziesz wiedzieć do czego dążysz, małymi krokami na pewno Ci się to uda!

  • Po przebudzeniu pomyśl o jednej rzeczy, którą chcesz zrobić tego dnia. Może być to spacer, zakupy, a może spotkanie z dawno niewidzianym przyjacielem?
  • Może pójdź do fryzjera i zaszalej albo zapisz się na wymarzony kurs i rozwijaj swoje zainteresowania?
  • Każda nawet najmniejsza zmiana to krok w stronę szczęścia. Ponadto daj sobie szansę i wytrwale dąż do nowego celu!

3. Naucz się zapominać i wybaczać

Czasami trzeba dać komuś odejść, by móc zacząć wszystko od początku. W naszym życiu przechodzimy przez różne etapy, a na każdym z nich towarzyszą nam różni ludzie.

Czasami nadchodzi jednak moment, kiedy trzeba dać im odejść i nauczyć się żyć bez nich.

Niektórzy z nas nie potrafią tak po prostu zapomnieć i żyć dalej: rozstania, utrata kogoś bliskiego, przeprowadzka czy utrata pracy wydaje się wtedy końcem świata. Takie osoby nie potrafią pogodzić się ze zmianą lub utratą, nie rozumieją, że życie to pasmo ciągłych zmian.

Nastrój

Bardzo ciężko jest się pożegnać z kimś, kto jeszcze niedawno był całym naszym światem. Nieoglądanie się za siebie jest niezwykle trudne, ale warto nauczyć się tego, by prędzej czy później pokonać smutek i z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Jak sprawić, by rozstanie było prostsze? Kluczem do sukcesu jest odwaga, poczucie własnej wartości i nadzieja na lepsze jutro. Wyobraź sobie, że Twoje życie to ogromne pomieszczenie z nieskończoną liczbą drzwi, za które możesz zajrzeć.

Nie pozwól, by smutek uwięził Cię w świecie bolesnych wspomnień. Wybierz te drzwi, za którymi skrywa się szansa na nowe życie.

4. Odmień swoje życie i pokochaj siebie

Tłumiony smutek przeżywany w samotności za zamkniętymi drzwiami jest niezwykle niebezpieczny. Nie wychodząc z domu i przepłakując całe dnie, popadasz w depresję. Pamiętaj, że każdy zasługuje na szczęście, Ty także.

Ponadto spróbuj odmienić swoje życiewyznacz nowe cele, zaryzykuj i zdecyduj się na coś, o czym zawsze marzyłeś, ale nigdy nie starczyło Ci odwagi. Samotna podróż? Zmiana pracy?

Przeprowadzka? Życie polega na stawianie przed sobą nowych wyzwań, a odwaga to klucz do sukcesu, by pokonać smutek.

Możesz zrobić co tylko zechcesz, bo bez wątpienia na to zasługujesz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.