Negatywne myśli - zmień je w coś pozytywnego!

Gdy negatywne myśli zalewają nasz umysł, musimy jak najszybciej zmienić nastawienie. Trzeba nauczyć się podważać swoje negatywne myślenie, w przeciwnym razie z czasem może pojawić się depresja.
Negatywne myśli - zmień je w coś pozytywnego!

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Bez wątpienia każdy z nas przechodził nie raz w swoim życiu chwile, gdy czuł, że wszystko idzie źle. Pojawiają się wtedy negatywne myśli, które bardzo trudno jest od siebie odpędzić.

Nawet jeśli nauczyliśmy się już pielęgnować pozytywne nastawienie do świata i do otaczających nas ludzi, bywa, że tracimy siłę mentalną. To ona bowiem trzyma nas na mocnych nogach i daje energię do walki o swoje cele i marzenia.

Bywa, że naprawdę staramy się robić rzeczy dobrze. Tymczasem na naszej drodze pojawia się przeszkoda za przeszkodą i popełniamy błędy, przez które czujemy się sfrustrowani i do niczego. Utrzymanie odpowiedniego nastawienia w obliczu wszystkich tych sytuacji jest konieczne, ponieważ – nawet jeśli wydaje się bardzo trudne – jest to jedyny sposób, by iść do przodu i dalej się rozwijać.

Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule opowiemy Ci o tym, jak zwalczyć negatywne myśli i utrzymać dobre nastawienie, nawet jeśli nie wszystko idzie tak, jak byśmy chcieli. Koniecznie przeczytaj!

Nasz umysł zasługuje na uwagę

Jeżeli chcesz zwalczyć negatywne myśli, pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest zwrócenie uwagi na Twój umysł i poświęcenie mu należnego czasu. Tylko w taki sposób sprawisz, że negatywne myślenie przestanie z czasem zatruwać Ci życie.

Swoisty wewnętrzny dialog z samym sobą pozwala nam zrozumieć, czy przypadkiem nie krytykujemy siebie za bardzo. Często bowiem zupełnie nieświadomie stawiamy sobie bariery mentalne w stylu: “nie dasz rady”, “po co to wszystko” albo “wszystko robisz nie tak”.

Smutna kobieta ma negatywne myśli w głowie

To bardzo ważne, żeby kontrolować swoje myśli. Fundamentalne w tym przypadku jest dostrzeżenie tego, co negatywne i poszukanie na to rozwiązania.

Oceń siebie bez atakowania swojej osoby. Stwórz nowe cele i miej otwarty umysł. Pozwoli Ci to wykonać wielki krok do przodu, aby pokonać wszelkie trudności.

Spisywanie naszych myśli

Wiele osób przeżywa trudności w jasnym myśleniu, kiedy napotyka trudności i komplikacje. Wtedy właśnie negatywne myśli nawiedzają nas i mącą w głowie, nie pozwalając podjąć sensownych kroków.

W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wziąć kartkę i ołówek i spisać wszystko, co nam w danym momencie przychodzi do głowy. W taki sposób łatwo zidentyfikujemy to, co nam szkodzi i zatruwa życie.

Ta prosta forma terapii może być doskonałym sposobem na pozbycie się złej energii, przede wszystkim kiedy nie chcemy rozmawiać o tym, co nas gryzie z nikim bliskim.

Podważaj swoje negatywne myśli

Gdy chorobliwie przywiązujemy się do naszych własnych myśli, zamykamy umysł na nowe możliwości. Wszystkie sytuacje dochodzą wtedy do granic możliwości. To z kolei skłania nas do popełniania poważnych błędów, zwłaszcza gdy akurat potkniemy się na drodze naszego życia.

Pielęgnowanie sztywnych poglądów i bycie nieelastycznym sprawia, że nie zauważamy często rozwiązań trudnych sytuacji. Rozwiązań, które często są tuż obok nas, w zasięgu ręki.

Kobieta i znaki zapytania - negatywne myśli

Postaraj się nieco bardziej kwestionować to, co myślisz. Zapytaj siebie od nowa – bez zamykania swojego umysłu – dlaczego stało się to, co się stało i jakie masz możliwości, by poradzić sobie z tą sytuacją.

Przeczytaj również artykuł: Negatywna energia – obroń się przed nią!

Porzuć strach i podejmij decyzję

Aby zmienić negatywne myśli na coś pozytywnego, kiedy akurat przechodzimy trudności, trzeba porzucić strach i odważyć się, żeby podjąć nowe decyzje. Owszem, możliwe, że wraz z nową decyzją popełnisz nowe błędy. Zawsze warto jednak pamiętać, że trzeba upaść wiele razy, aby dojść do celu i osiągnąć prawdziwy sukces.

Dlatego też zamiast myśleć ciągle o wszystkim, co może pójść nie tak, najlepiej zajmij się wizualizacją tego, co możesz osiągnąć. Idź do przodu, śmiało stawiając kroki w nieznanym kierunku.

Konieczna jest zmiana nastawienia

Kiedy sprawy nie układają się po naszej myśli, nasze nastawienie i nastrój mogą sięgnąć dna. Bywa, że czujemy, iż mamy wielkiego pecha albo jesteśmy zwyczajnie skazani na porażkę.

To z kolei wywołuje w nas negatywne nastawienie, które bezpośrednio wpływa na nasz styl życia. Wpływa również na sposób myślenia i nawiązywania więzi z innymi.

Negatywne myśli w stylu: “Ależ źle się czuję”, “dzisiaj nigdzie nie wyjdę, bo czuję się fatalnie”, “nic mi nie wychodzi” to tylko kilka przykładów nastawienia, które ograbia nas z sił i energii do działania. Co więcej, takie negatywne myśli mogą prowadzić do nadmiernego stresu, stanów lękowych oraz depresji.

  • Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że coś tak prostego, jak zmiana nastawienia może być czynnikiem determinującym obranie przez nas nowych, lepszych szlaków.
  • Codzienne powtarzanie sobie: “dzisiaj czuję się dobrze”, “mogę to zrobić” i innych pozytywnych afirmacji wzmocni naszą wiarę w siebie. Ponadto stworzy przestrzeń nowym możliwościom. To najlepsze, co możesz zrobić. Przekonaj się o tym osobiście!

Zwalcz negatywne myśli pozytywnymi

Pozytywne afirmacje to zdania, które należy powtarzać na głos.  Zwalczają one negatywne myśli. Co więcej, dodają nam sił, by iść do przodu. Są to zdania pełne uczuć i emocji. Gdy je wypowiadamy, wywołują w nas prawdziwe i przekonujące uczucie.

Zdania te możemy wymyślić sami. Chodzi o to, by mieć przed oczami cel, jaki chcemy osiągnąć. Możemy też szukać inspiracji u innych.

Zadowolona kobieta

Możesz wypowiadać je z rana, aby dobrze zacząć dzień. Może to być tuż po przebudzeniu się. Albo w nocy przed snem w połączeniu z relaksacją i głębokim oddychaniem.

Czy jesteś gotów zmienić swoje życie i sposób myślenia? Jeżeli ostatnimi czasy nie wszystko idzie po Twojej myśli i negatywne nastawienie Cię przytłacza, zastosuj się do naszych dzisiejszych rad.

Z całą pewnością pokonasz wszystkie przeszkody negatywnych myśli, jakie się przed Tobą pojawią!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Spinhoven, P., van Hemert, A. M., & Penninx, B. W. (2018). Repetitive negative thinking as a predictor of depression and anxiety: A longitudinal cohort study. Journal of Affective Disorders, 241, 216-225.
  • Naseem, Z., & Khalid, R. (2010). Positive Thinking in Coping with Stress and Health outcomes: Literature Review. Journal of Research & Reflections in Education (JRRE), 4(1).
  • Caprara, G. V., Steca, P., Gerbino, M., Paciello, M., & Vecchio, G. M. (2006). Looking for adolescents’ well-being: Self-efficacy beliefs as determinants of positive thinking and happiness. Epidemiologia e psichiatria sociale, 15(1), 30.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.