Negatywne myśli – zmień je w coś pozytywnego

· Październik 9, 2017
Gdy negatywne myśli zalewają nasz umysł, musimy jak najszybciej zmienić nastawienie. Trzeba nauczyć się podważać swoje negatywne myślenie, albo z czasem pojawi się depresja.

Każdy z nas przechodził kiedyś w swoim życiu chwile, gdy czuł, że nic nie idzie dobrze. Pojawiają się wtedy negatywne myśli, które bardzo trudno jest od siebie opędzić.

Nawet jeśli nauczyliśmy się już pielęgnować pozytywne nastawienie do świata i do otaczających nas ludzi, bywa, że tracimy siłę mentalną, która trzyma nas na równych nogach i daje energię do walczenia o swoje cele i marzenia.

Bywa bowiem, że naprawdę staramy się robić rzeczy dobrze, tymczasem na naszej drodze pojawia się przeszkoda za przeszkodą i popełniamy błędy, przez które czujemy się sfrustrowani i do niczego. Utrzymanie odpowiedniego nastawienia w obliczu wszystkich tych sytuacji jest konieczne, ponieważ – nawet jeśli wydaje się bardzo trudne – jest to jedyny sposób, by iść do przodu i dalej się rozwijać.

Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule opowiemy Ci o tym, jak zwalczyć negatywne myśli i utrzymać dobre nastawienie, nawet jeśli nie wszystko idzie tak, jak byśmy chcieli. Koniecznie przeczytaj!

Nasz umysł zasługuje na uwagę

Jeżeli chcesz zwalczyć negatywne myśli, pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić jest zwrócenie uwagi na Twój umysł i poświęcenie mu należnego czasu. Tylko w taki sposób sprawisz, że negatywne myślenie przestanie z czasem zatruwać Ci życie.

Swoisty wewnętrzny dialog z samym sobą pozwala nam zrozumieć, czy przypadkiem nie krytykujemy siebie za bardzo. Często bowiem zupełnie nieświadomie zakładamy sobie bariery mentalne w stylu: „nie dasz rady”, „po co to wszystko” albo „wszystko robisz nie tak”.

Smutna kobieta siedząca na fotelu

To bardzo ważne, żeby kontrolować swoje myśli. Fundamentalne w tym przypadku jest dostrzeżenie tego, co negatywne i poszukanie na to rozwiązania.

Oceń siebie bez atakowania swojej osoby. Stwórz nowe cele i miej otwarty umysł. Pozwoli Ci to wykonać wielki krok do przodu aby pokonać jakiekolwiek trudności.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj więc artykuł: Strach, który nie pozwala Ci spróbować czegoś nowego

Spisywanie naszych myśli

Wiele osób przeżywa trudności w myśleniu jasno, kiedy napotyka trudności i komplikacje. Wtedy właśnie negatywne myśli nawiedzają nas i mącą w głowie, nie pozwalając podjąć sensownych kroków.

W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wziąć kartkę i ołówek i spisać wszystko, co nam w danym momencie przychodzi do głowy. W taki sposób łatwo zidentyfikujemy wszystko, co nam szkodzi.

Ta prosta forma terapii może być doskonałym sposobem na pozbycie się złej energii, przede wszystkim kiedy nie chcemy rozmawiać o tym, co nas gryzie z nikim bliskim.

Zajrzyj też do artykułu: Zapisywanie myśli pomoże Ci zagoić emocjonalne rany

Podważaj swoje myśli

Gdy chorobliwie przywiązujemy się do naszych własnych myśli, zamykamy umysł na nowe możliwości. Wszystkie sytuacje dochodzą wtedy do granic możliwości. To z kolei skłania nas do popełniania poważnych błędów, zwłaszcza gdy akurat potkniemy się na drodze naszego życia.

Pielęgnowanie sztywnych poglądów i bycie nieelastycznym sprawia, że nie zauważamy często rozwiązań trudnych sytuacji. Rozwiązań, które często są tuż obok nas, w zasięgu ręki.

Kobieta i znaki zapytania

Postaraj się nieco bardziej kwestionować to, co myślisz. Zapytaj siebie od nowa – bez zamykania swojego umysłu – dlaczego stało się to, co się stało i jakie masz możliwości, by poradzić sobie z tą sytuacją.

Przeczytaj również artykuł: To, co negatywne zmień w coś pozytywnego- 5 strategii

Porzuć strach i podejmij decyzję

Aby zmienić negatywne myśli na coś pozytywnego kiedy akurat przechodzimy trudności, trzeba porzucić strach i odważyć się, żeby podjąć nowe decyzje. Owszem, możliwe, że wraz z nową decyzją popełnisz nowe błędy. Zawsze warto jednak pamiętać, że trzeba upaść wiele razy aby dojść do celu i osiągnąć prawdziwy sukces.

Dlatego też zamiast myśleć ciągle o wszystkim, co może pójść nie tak, najlepiej zajmij się wizualizacją tego, co możesz osiągnąć. Idź do przodu śmiało stawiając kroki w nieznane.

Konieczna jest zmiana nastawienia

Kiedy sprawy nie układają się po naszej myśli, nasze nastawienie i nastrój może sięgnąć dna. Bywa, że czujemy, że mamy wielkiego pecha albo jesteśmy zwyczajnie skazani na porażkę.

To z kolei wywołuje w nas negatywne nastawienie, które bezpośrednio wpływa na nasz sposób życia. Wpływa również na sposób myślenia i nawiązywania więzi z drugimi.

Negatywne myśli w stylu: „Ależ źle się czuję”, „dzisiaj nigdzie nie wyjdę, bo czuję się fatalnie”, „nic mi nie wychodzi” to tylko kilka przykładów nastawienia, które ograbia nas z sił i energii do działania. Co więcej, takie negatywne myśli mogą prowadzić do epizodów stresu, stanów lękowych oraz depresji.

  • Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że coś tak prostego jak zmiana nastawienia może być czynnikiem determinującym obranie przez nas nowych, lepszych szlaków.
  • Codzienne powtarzanie sobie: „dzisiaj czuję się dobrze”, „mogę to zrobić” i innych pozytywnych afirmacji wzmocni naszą wiarę w siebie i stworzy przestrzeń nowym możliwościom. To najlepsze, co możesz zrobić. Przekonaj się osobiście.

Zwalcz negatywne myśli pozytywnymi

Pozytywne afirmacje to zdania, które należy powtarzać na głos.  Zwalczają one negatywne myśli. Co więcej, dodają nam sił, by iść do przodu. Są to zdania pełne uczuć i emocji. Gdy je wypowiadamy, wywołują w nas prawdziwe i przekonujące uczucie.

Zdania te możemy wymyślić sami. Chodzi o to, by mieć przed oczami cel, jaki chcemy osiągnąć. Możemy też szukać inspiracji u innych.

Uśmiechnięta kobieta

Możesz wypowiadać je z rana, aby dobrze zacząć dzień. Może to być tuż po przebudzeniu się. Albo w nocy przed snem w połączeniu z relaksacją i głębokim oddychaniem. Czy jesteś gotów zmienić swoje życie i sposób myślenia? Jeżeli ostatnimi czasy nie wszystko idzie po Twojej myśli i negatywne myślenie chce Cię przytłoczyć, zastosuj nasze dzisiejsze rady.

Z całą pewnością pokonasz wszystkie przeszkody negatywnych myśli, jakie się przed Tobą pojawią.