Płacz to zdrowie! Dlaczego?

Płacz powoduje uwolnienie dwóch rodzajów hormonów, które działają jako naturalny środek znieczulający i jednocześnie mają zdolność do złagodzenia bólu. Łzy, są również naturalnym sposobem eliminacji toksyn, które gromadzą się w organizmie z powodu stresu.
Płacz to zdrowie! Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2015

Łzy są powszechnie uważane za oznakę słabości. Płacz uznaje się za domenę osób niedojrzałych, które nie chcą wziąć odpowiedzialności za swoje czyny i oczekują jedynie współczucia.

Okazuje się jednak, że płacz jest naturalnym odruchem, który może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Płacz to zdrowie! Dlaczego?

Gdy jesteśmy smutni i zaczynamy płakać, nasz organizm automatycznie wydziela substancje o naturalnym działaniu usypiającym i uśmierzającym ból.

Płacz powoduje uwolnienie dwóch hormonów – opioidów i oksytocyny, które działają jako naturalny środek przeciwbólowy i przynoszą nam natychmiastową ulgę.

W dużym skrócie: płacz to reakcja organizmu, która ma także wiele zalet dla naszego zdrowia. Łzy mogą być wywołane również nagłymi pozytywnymi emocjami, jedna najczęściej mają one związek z bólem, cierpieniem czy wściekłością.

Dlatego też tak ważne jest pozwolić sobie na wypłakanie się od czasu do czasu, gdy czujemy się bardzo sfrustrowani czy zmęczeni. Płacz przynosi ulgę także nerwom, a po wszystkim czujemy się o wiele spokojniejsi. Przyjrzyjmy się więc bliżej zdrowotnym zaletom płaczu.

Ulga dla oczu

Łzy zapobiegają wysuszeniu spojówek, zapewniają ich nawilżenie, co przynosi oczom ulgę. Eksperci twierdzą, że u osób mających problemy z wytwarzaniem łez, mogą występować częściej problemy ze wzrokiem.

Środek bakteriobójczy

Bakterie

Łzy, a dokładniej zawarty w nich związek o nazwie lizozym, pozwalają na zabicie niektórych rodzajów bakterii zaledwie w kilka minut od kontaktu z nimi. W ten sposób płacz zabezpiecza nas przed zarazkami, które w innym wypadku mogłyby wywołać infekcję.

Eliminacja toksyn

Płacz, oprócz ulgi, którą przynosi, ma także inne zastosowanie zdrowotne. Łzy są bowiem jednym z elementów naturalnego procesu wydalania szkodliwych substancji z organizmu, na przykład nagromadzonych w wyniku stresu.

Płacz redukuje stres

Łzy są w tym przypadku swego rodzaju odpowiednikiem potu i wydalanie obydwu tych substancji z organizmu skutecznie obniża poziom stresu.

Płacz poprawia samopoczucie

Zmiana nastroju

Wysokie stężenie manganu w organizmie wywołuje przemęczenie, nerwowość, niepokój, a nawet depresję. Na szczęście substancja ta jest wydalana z organizmu wraz ze łzami, co pozytywnie wpływa na nasz nastrój i samopoczucie.

Nie zapomnij!

Teraz, gdy znasz już zdrowotne zalety, które niesie ze sobą płacz, pamiętaj, że niedobrze jest na siłę powstrzymywać łzy. Walcząc z tą naturalną potrzebą krzywdzisz nie tylko swój organizm, ale również zaburzasz równowagę emocjonalną.

Duszone w sobie negatywne emocje zaczną się kumulować, aż dadzą o sobie znać w najgorszym możliwym momencie.

Pamiętaj, że okazywanie uczuć nie jest żadnym wstydem i płacz to całkowicie normalna reakcja na ból czy stres. Łzy pomogą Ci nie tylko oczyścić Twój umysł, ale także ciało. Zapamiętaj: płacz to zdrowie!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.