Toksyczna miłość boli - Rozpoznaj ją i uciekaj

Toksyczna miłość przyjmuje różne formy, od przemocy psychicznej i emocjonalnej po nierealistyczne wymagania. Dowiedz się, jak rozpoznać toksyczne uczucie i się przed nim obronić.
Toksyczna miłość boli - Rozpoznaj ją i uciekaj

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Toksyczna miłość to problem o wiele powszechniejszy niż mogłoby nam się wydawać. Nawet wśród naszych najbliższych i znajomych mogą znajdować się pary, w których toksyczne emocje biorą górę i prędzej czy później doprowadzą do bolesnego rozstania i cierpienia obydwu stron.

Toksyczna miłość to niestety w wielu przypadkach coś, czego zostaliśmy nauczeni lub też sami wypracowaliśmy sobie taką właśnie strategię – czy to z lęku przed samotnością, czy to w wyniku naszych zawiedzionych oczekiwań.

Dzisiaj omówimy kilka cech charakterystycznych toksycznej miłości, dzięki czemu będziesz mogła w porę ją rozpoznać i uchronić się przed jej szkodliwym wpływem.

Toksyczna miłość i jej symptomy

Chęć zmiany partnera w kogoś innego

W toksycznym związku bardzo często jedna ze stron stara się zmienić swojego partnera. Dzieje się tak dlatego, że rzeczywistość nie do końca spełnia oczekiwania, które wykreowane zostały w jej umyśle, co prowadzi do frustracji i rozczarowania.

Toksyczna miłość objawia się tym, że nie jesteśmy w stanie zaakceptować drugiej osoby. Ani kochać jej za to, kim jest, a nie za to, kim chcielibyśmy, żeby się stała.

Para w łóżku

Oznacza to, że nie kochamy wtedy swojego partnera. Tylko mamy idealne o nim wyobrażenie, co do którego mamy nadzieję, że kiedyś stanie się rzeczywistością.

Pamiętaj, że nie da się kogoś zmienić, a na pewno jest to niezwykle trudne i najczęściej niewarte wysiłku, który chcielibyśmy w to włożyć.

Uzależnienie emocjonalne

Można powiedzieć, że uzależnienie emocjonalne to jeden z największych problemów współczesnego społeczeństwa. Lęk przed samotnością i niskie poczucie własnej wartości sprawia, że stajemy się emocjonalnie zależni od innych osób. Bez ich nie potrafimy już sprostać najprostszym wyzwaniom.

Za takim postępowaniem często skrywa się prawda o nieszczęśliwym dzieciństwie i traumach, które silnie wpływają na dorosłe życie. Zapamiętaj: uzależnienie emocjonalne to nie miłość, a jest równie szkodliwe jak każdy inny nałóg.

Traktowanie partnera jak swoją własność

Traktowanie partnera jak swojej własności to kolejny z błędów, które sprawiają, że związek wypełnia nie budująca i mądra, ale szkodliwa i toksyczna miłość.

Twoja druga połówka nie jest Twoją własnością, a nieustanne ograniczanie i kontrolowanie nie wynika wcale z silnego uczucia, ale z niepewności i lęku.

Ty także nie należysz do nikogo innego oprócz siebie samej. Jesteś wolnym człowiekiem i nie powinnaś pozwolić na to, by ktokolwiek uważał inaczej. Warto podkreślić, że za silnym pragnieniem posiadania na własność drugiej osoby skrywa się brak zaufania.

Załamana kobieta

Może panicznie boisz się, że partner Cię zdradza albo przymierza się do rozstania?

Taka niepewność narasta wraz z naszymi lękami i kompleksami. Czasami taki strach jest organiczny i jego źródłem jesteś Ty sama; w innych przypadkach wynika on z negatywnych doświadczeń z przeszłości.

Wyżywanie swoich frustracji na partnerze

Wydaje się to oczywiste, a jednak w dalszym ciągu musimy mówić o tym głośno i wyraźnie: przemoc fizyczna NIGDY nie jest oznaką miłości i silnego zaangażowania w związek.

Niezależnie od tego, co się pomiędzy Wami wydarzyło, nikt nie ma prawa stosować przemocy wobec drugiej osoby.

Co więcej, przemoc psychiczna może być równie dewastująca i upokarzająca, jak ta fizyczna. Jeśli w Twoim związku dochodzi do aktów przemocy, jest to jeden z najbardziej ewidentnych sygnałów, że jest to toksyczna miłość i należy jak najszybciej od niej uciekać.

Izolowanie się od innych ludzi

To oczywiste, że zwłaszcza w początkowej fazie związku, kiedy chcecie spędzać ze sobą jak najwięcej czasu, Wasze kontakty z innymi ludźmi mogą się nieco rozluźnić.

Nowa relacja to nowe doznania i bardzo głęboko chcemy wniknąć w ten ocean nowych możliwości, które kuszą nas na wszystkie możliwe sposoby.

Jeśli jednak nawet pod dłuższym czasie nic się w tej kwestii nie zmienia, a Ty orientujesz się, że zostałaś całkowicie odizolowana od swojej rodziny czy znajomych, może to świadczyć o tym, że Wasze uczucie to toksyczna miłość.

Zamyślona kobieta

Pamiętaj, że przyjaźń jest ogromną wartością w naszym życiu, trzeba jednak umiejętnie o nią zadbać. Prawdziwy przyjaciel zawsze zrozumie, że masz teraz inne priorytety. Jednak izolowanie się od całego świata i ograniczanie swoich kontaktów z ludźmi jedynie do jednej osoby jest po prostu niezdrowe.

Uważaj, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy wsparcie przyjaciół czy rodziny okaże się dla Ciebie naprawdę niezbędne. Gorzej, jeśli okaże się, że nie ma ich już przy Twoim boku.

Toksyczna miłość jest oparta na złudzeniach

Toksyczna miłość to najczęściej uczucie oparte na złudzeniach i wykreowanym w naszym umyśle obrazie drugiej osoby.

Jest to o tyle trudne do zrozumienia, gdyż ma wiele cech wspólnych z pierwszą fazą zakochania. W niej rzeczywiście nie postrzegamy naszego partnera całkowicie obiektywnie i mamy tendencję do jego idealizowania.

Co się jednak dzieje później? Po kolei nasze złudzenia zaczynają boleśnie zderzać się z rzeczywistością. Co wywołuje nie tylko nasz niepokój, ale i frustrację. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że związki z biegiem lat także przechodzą przez pewne transformacje.

Para nad morzem

Jedynie prawdziwie dojrzałe uczucie pozwala wtedy na dalsze trwanie razem, bez oczekiwania od siebie nawzajem rzeczy niemożliwych.

Czy w opisanych powyżej rodzajach toksycznej miłości znalazłaś coś, co dało Ci do myślenia?

Unikaj tych niezdrowych zachowań w związku. Miej też oczy i umysł szeroko otwarte. Wtedy toksyczna miłość na pewno Ci nie zagrozi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bierwiaczonek, B. (2000). Religijne subkategorie miłości. Język a Kultura.
  • Niemyjska, A., Gieszczyk, P., Markowska, A., & Pajączkowska, M. (2011). Kiedy miłości towarzyszy magia? Lękowe i unikające przywiązanie jako predytkory myślenia magicznego w sytuacjach dystresowych. Studia Psychologiczne. https://doi.org/10.2478/v10167-011-0003-x
  • Pankalla, A., & Świerad-Piskor, B. (2010). Mit miłości w kulturoterapii. Pankalla, A., Świerad-Piskor, B. (2010). Mit Miłości w Kulturoterapii. Poznań: PWP (Monogr. Popularnonaukowa).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.