Problemy emocjonalne - jak dać ludziom nadzieję

Osoba z zaburzeniami emocjonalnymi nie jest w stanie przestać być negatywna, więc musisz wyciągnąć do niej pomocną rękę, aby wiedziała, że może na Ciebie liczyć.
Problemy emocjonalne - jak dać ludziom nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Problemy emocjonalne powodują, że osoby nimi dotknięte mogą cierpieć na depresję, lęki lub odczuwać smutek, którego po prostu nie da się pokonać. Nie czują się dobrze, a poczucie beznadziejności jest ich chlebem powszednim.

Dlatego też Twoim zadaniem jest sprawić, by znów poczuli nadzieję.

Jeśli nie czujesz się dobrze, wydaje Ci się, że nigdy nie wrócisz do normy. Narzekasz, czujesz, że jesteś ofiarą okoliczności i tylko marzysz i “modlisz się”, aby to wszystko odeszło. Problemy emocjonalne nie są jednak łatwe do rozwiązania.

Niezdolność widzenia szerszej perspektywy

Kiedy dana osoba ma problemy emocjonalne, jej nastroje ciągną ją na dno i psują wszystko wokół. Jest tak dlatego, że emocje, które uważamy za negatywne, znajdują się na pierwszym miejscu i pozostawiają miejsca na te pozytywne.

Nie ma znaczenia, ile razy powiesz osobie z zaburzeniami emocjonalnymi, że wszystko będzie w porządku lub że mają po prostu gorszy okres – osoba ta nie będzie w stanie widzieć nic więcej, poza własnym bólem.

problemy emocjonalne

Co więcej, ból emocjonalny może być znacznie gorszy, niż ból fizyczny. Ból emocjonalny obdziera Cię z entuzjazmu, motywacji, a czasami nawet z poczucia własnej wartości. Być może przestaniesz chcieć o siebie dbać, a nawet zamkniesz się na ludzi.

Negatywne emocje w końcu przejmą wszystko do tego stopnia, że nie dostrzeżesz światła na końcu tunelu.

Negatywne emocje nie są jednak jedynymi, które mogą sprawić, że poczujesz się paskudnie. Ludzie wokół Ciebie mogą również się do tego przyczynić, nie robiąc tego specjalnie i nie zdając sobie z tego sprawy. Społeczeństwo nauczyło nas jednak odrzucać to, co dobre i przyjmować to, co złe.

Porozmawiajmy o tym nieco więcej…

Osoba z problemami emocjonalnymi nie potrzebuje współczucia

Społeczeństwo, w którym żyjemy, nauczyło nas odrzucać tych, którzy mówią “Wszystko u mnie świetnie” i uznawać, że są to osoby lekkomyślne i zarozumiałe. Chętnie jednak akceptujemy osoby mówiące “Nie idzie mi za dobrze”, “U mnie wszystko po staremu” lub “Mogłoby być lepiej”.

Powodem, dla którego akceptujemy ludzi, którzy mówią nam, że nie jest u nich za dobrze, jest to, że dzięki temu my sami nie czujemy się źle.

Po usłyszeniu czegoś takiego od innymi będziemy mogli odczuwać współczucie i litość dla drugiej osoby. Odpowiemy jej: “U mnie wszystko świetnie”. Porównamy swoje życie z ich życiem…

problemy emocjonalne - jak pomóc

Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje osoba z problemami emocjonalnymi, jest to, by inni ich żałowali. Potrzebują oni tylko nadziei. Słyszą jednak rzeczy typu “Wszystko będzie dobrze, zobaczysz” lub “U wszystkich jest chyba teraz beznadziejnie”.

Gdzie jest ta pomocna dłoń, która mocno Cię trzyma i nie puszcza? W którym momencie ludzie zapomnieli słuchać innych, aby słuchać tylko samych siebie? Czemu się nie śmieją, nie żartują i nie próbują podnieść innych na duchu? Dlaczego litują się nad innymi?

To sprawia jedynie, że inni czują się gorzej.

Problemy emocjonalne – jak pomóc osobie, która cierpi?

Najlepszym sposobem, aby pomóc osobie znajdującej się w trudnej sytuacji emocjonalnej, jest słuchanie. Nie musisz mówić żadnej z rzeczy, o których wspomnieliśmy wcześniej, ponieważ to przerwie ich wywód.

Pozwól im wszystko z siebie wyrzucić i po prostu bądź przy nich, słuchając.

Pod żadnym pozorem nie należy się złościć ani denerwować. Czasami, gdy ktoś cierpi na depresję, inni ludzie nie rozumieją emocjonalnych wzlotów i upadków tej osoby i mają tendencję do wdawania się w kłótnie lub do obwiniania innych, co tylko pogarsza sytuację.

jak pomóc osobie z problemami emocjonalnymi

Chociaż może się wydawać, że osoba z zaburzeniami emocjonalnymi nie chce, aby ktoś im przeszkadzał, proste “Jak się dzisiaj czujesz?” lub “Czy czegoś potrzebujesz?” może zdziałać cuda, nawet, jeśli odpowiedź brzmi “nie“.

Pozwoli to tej osobie dowiedzieć się, że jesteś tam dla niej, nie jest ona sama i ktoś się o nią troszczy.

Upewnij się, że przeczytałeś: Depresja a równowaga chemiczna mózgu – 3 zasady

Osoba z zaburzeniami emocjonalnymi musi przezwyciężyć swój ból w pojedynkę. Chociaż możesz być u jej boku, naprawienie jej sytuacji nie jest Twoim obowiązkiem. Musisz to zrozumieć i sprawić, by czuła ona wsparcie.

Oto niektóre ze sposobów, aby dać nadzieję ludziom, którzy cierpią na problemy emocjonalne. Tak, mogą się one wydawać nieco subtelne i możesz odczuć, że nic konkretnego nie robisz, ale w rzeczywistości działania te mogą być bardzo pomocne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.